ca 72.4 testi fiyatları

CA 72.4 kan testi 

CA 72.4 Mide Kanseri Belirteci testi nedir?

CA 72.4 Kanser Belirteci, gastrointestinal kanseri değerlendirmek için hayati bir belirteçtir. Bununla birlikte, birkaç durumda, akciğer kanseri gibi diğer malignitelerde ve gastrointestinal dokular gibi malign olmayan durumlarda kan seviyesi yüksek olabilir.

Mide kanseri günümüzde en sık görülen kanser türlerinden biridir. Bununla birlikte, mide kanserinin klinik semptomları genellikle belirsiz, zayıf ve spesifik değildir. CA 72.4, mide kanseri riskini tahmin etmede çok değerli olan önemli mide kanseri belirteç testlerinden biridir. CA72.4  testi, kandaki CA72.4 değerini ölçmek için yapılır. 

CA72.4 GI testi, kandaki CA72.4 değerini ölçmek için yapılır. GI Kanser Antijeni 72.4 Monoklonal Antikor Kanı, GI Kanseri CA 72.4 Monoklonal Antikor Kanı, GI Kanser İşaretleyici 72.4 Monoklonal Antikor Kanı, GI Kanser Antijeni 72.4, GI Kanseri CA 72.4 ve GI olarak da bilinir. Testte verilen değerler, mide bölgesindeki tümörün veya kanserin boyutu yönünden ciddiye alınmalıdır. 

CA 72.4 kan testine nasıl hazırlanmalıyım?

Testten önce açlık veya özel bir  hazırlık gerekmez. Testin yapılacağı gün, test prosedürünü kolaylaştırmak için kolayca katlanabilir tam kollu, kolsuz veya yarım kollu gömlekler/üstler giyilmelidir.

Testten önce açlık veya özel bir tedavi gerekmez. Sonucun doğruluğunda önemli rol oynayan istişaredir. Bu nedenle doktorunuzla iletişim halinde olmalısınız ve aldığınız farklı ilaçlar ve sahip olduğunuz farklı tıbbi geçmiş hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Onlara dayanarak, uyulması gereken bazı normlar sağlanacaktır. Ayrıca, testin yapılacağı gün, test prosedürünü kolaylaştırmak için kolayca katlanabilir tam kollu, kolsuz veya yarım kollu gömlekler/üstler giyilmelidir.

İlginizi Çekebilir  Eritropoietin Testi: Kandaki Eritropoietin Seviyelerinin Ölçümü

CA 72.4 Testi Niçin Yapılır ? 

Yukarıda belirtildiği gibi, CA 72.4 testi kandaki CA 72.4 seviyesini ölçmek için kullanılır. CA 72.4 değeri 0-7 U/ml arasında olduğunda test negatif veya normal olarak kabul edilir. CA 72.4 değeri 7U/ml’nin üzerindeyse kanser varlığı mümkün olabilir. Bu gibi durumlarda sonuç olumlu olur ve ileri teşhis ve tedaviler önerilir. Tam bir tedavi için paniğe kapılmamalı ve doktorun verdiği talimata uyulmalıdır.

Kanser Belirteci 72.4 gastrointestinal kanser teşhisinde kullanılır. CA 72.4 ölçümleri, mide kanserini saptamak için diğer kanser belirteçleriyle birlikte kullanılabilir. CA 72.4 özofagus, mide ve kolon kanseri için spesifik bir belirteçtir.

Yüksek CA 72.4 serum değerleri, çeşitli iyi huylu hastalıklardan muzdarip hastalarda bulunur: pankreatit, karaciğer sirozu, akciğer hastalığı, romatizmal hastalık, jinekolojik hastalık, iyi huylu yumurtalık hastalığı, yumurtalık kistleri, meme hastalığı ve iyi huylu gastrointestinal sistem bozuklukları.

CA 72.4 belirtecinin diğerlerine göre en önemli avantajı, iyi huylu hastalıklar için özellikle yüksek tanısal özgüllüğüdür.

CA 72.4 Testi Nasıl Yapılır ? 

CA 72.4, kan örneğinde Monoklonal Antikor yöntemi kullanılarak yapılır. Bu test için minimum 5 mL kan örneği gereklidir. Önce cildiniz ve iğneniz alkol kullanılarak temizlenir. Damarların kolayca görülebilmesi için dirseğin üzerine elastik bir bant sarılır. İğne, dirseğinizin yakınındaki deriye enjekte edilir ve iğneye bağlı düz kırmızı tüpte kan toplanır. Bu test için bir serum jel tüpü de kabul edilebilir veya kullanılabilir. İğne deriden çıkarılır ve adınızın yazılı olduğu kan örneği analiz için laboratuvara gönderilir.

CA 72.4 ne kadarı normaldir?

CA 72.4 gastrointestinal sistem tarafından üretilen bir ünitedir, özellikle midede CA 72.4 diğer bölümlerden daha fazla üretilecektir. Kanda her zaman belirli bir miktarda CA 72.4 bulunur.

İlginizi Çekebilir  Beta Karoten Testi

6,9 μg/ml’den düşük CA 72.4 miktar tayini normaldir. Bazı kişiler, sigara içen veya eski kullanıcılar CA 72.4 seviyelerinde biraz yükselebilir.

 

Yorum ekleyebilirsiniz