cybh ve cybe

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar 

CYBE’ler ve CYBH ‘ler

Sıklıkla karıştırılan, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar (CYBE) ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar (CYBH’ler) aslında aynı şey değildir.

Bir enfeksiyon -yani bakteri, virüs veya parazitler vücuda saldırdığında —hastalıktan önce gelir. Bir enfeksiyon sıfır semptomla sonuçlanabilirken , bir hastalık genellikle her zaman açık belirtilerle gelir.

CYBH semptomları

Bir CYBH semptomatik bir CYBE ile başlarsa, önce şunlar görülebilir:

cinsel aktivite veya idrara çıkma sırasında ağrı veya rahatsızlık

vajina, penis, testisler, anüs, kalçalar, uyluklar , ağızda veya çevresinde yaralar, şişlikler veya döküntüler, penis veya vajinadan olağandışı akıntı veya kanama, ağrılı veya şişmiş testisler, vajina içinde veya çevresinde kaşıntı, cinsel aktivite sonrası beklenmedik dönemler veya kanama

Bir CYBE bir CYBH’ye ilerlerse, semptomlar değişebilir. Bazıları cinsel aktivite sırasında ağrı, idrar yaparken ağrı ve düzensiz veya ağrılı dönemler gibi yukarıdakilere benzer olabilir.

Ancak diğer semptomlar oldukça farklı olabilir ve CYBH’ye bağlı olabilir. Bu semptomlar şunlar olabilir:

ateş, tekrarlayan ağrı, halsizlik, hafıza kaybı, görme veya işitme değişiklikleri, mide bulantısı, kilo kaybı, topaklar veya şişlikler.

CYBH nedenleri

Tüm CYBH’lere bir CYBE neden olur.

Enfeksiyonlar genellikle vücut sıvıları veya vajinal, oral ve anal seks yoluyla cilt teması dahil olmak üzere cinsel temas yoluyla bulaşır.

Bazıları, özellikle tedavi edilirlerse hiçbir zaman hastalığa dönüşmezler ve hatta kendi başlarına gidebilirler.

Ancak enfeksiyona neden olan patojenler vücuttaki hücrelere zarar verir ve işlevlerini bozarsa, CYBE bir CYBH’ye ilerleyecektir.

CYBH türleri

CYBE listesi oldukça uzun olsa da, daha az CYBH var.

Klamidya ve gonore gibi CYBE’lerin neden olduğu pelvik inflamatuar hastalıktan (PID), insan papilloma virüsünün (HPV) neden olduğu bazı kanser türlerine kadar uzanır.

İlginizi Çekebilir  Sodyum İdrar Testi

Aşağıda bilinmesi gereken ana CYBH’ler bulunmaktadır.

Pelvik inflamatuar hastalık

Bel soğukluğu, klamidya ve trikomoniyaz, tedavi edilmediği takdirde PID’ye yol açabilen yaygın CYBE’lerdir.

Ancak, diğer bakteriyel enfeksiyonlar rol oynayabileceğinden, tüm PID vakalarına bir CYBE neden olmaz.

Kadın üreme organlarının bu enfeksiyonu bir hastalık olarak sınıflandırılmasına rağmen, bazı kişilerde hiçbir belirti görülmez.

CYBH belirtileri

Pelvik veya alt karın ağrısı, penetran vajinal seks sırasında veya idrar yaparken ağrı

düzensiz, ağır veya ağrılı vajinal kanama, olağandışı vajinal akıntı, mide bulantısı

yüksek ateş.

Yeterince erken teşhis edilirse, antibiyotikler PID’yi başarılı bir şekilde tedavi edebilir. Ancak fallop tüplerinde oluşmuş olabilecek herhangi bir yara izini tedavi etmeyeceklerdir.

Bu yara izi ektopik gebeliği daha olası hale getirebilir ve ayrıca infertilite ile bağlantılıdır, bunun sonucunda PID’li yaklaşık 10 kişiden 1’i kısır hale gelir.

Tersiyer sifiliz

Nispeten nadir görülen bir enfeksiyon olan frenginin erken evreleri bir CYBE olarak kabul edilir.

Enfeksiyon ilk olarak cinsel organlarda, anüste veya ağızda bir veya daha fazla küçük yuvarlak yara olarak ortaya çıkar. Tedavi edilmezse sifiliz hiçbir semptomu olmayan latent faza geçer.

Bununla birlikte, insanların yaklaşık dörtte biri buradan tersiyer sifiliz geliştirmeye devam edecek – ilk enfeksiyondan sonra 10 ila 30 yıl sürebilen bir süreç.

Bu hastalık vücuttaki çeşitli organ sistemleri için ciddi sonuçlara yol açabilir:

Görme kaybı, işitme kaybı, hafıza kaybı, ruh sağlığı koşulları,beyin veya omurilik enfeksiyonları,  kalp hastalığı, görme kaybı, işitme kaybı, hafıza kaybı, ruh sağlığı koşulları

beyin veya omurilik enfeksiyonları, kalp hastalığı

Frengi ne kadar erken teşhis edilir ve tedavi edilirse, o kadar az hasar verir.

Penisilin enjeksiyonları tipik olarak tersiyer frengiyi tedavi etmek ve bakterileri vücuttan uzaklaştırmak için kullanılsa da, halihazırda oluşmuş herhangi bir hasarı tersine çeviremezler.Tabii ki, hastalık kalp gibi büyük organlarda sorunlara neden oluyorsa, başka ilaçlar ve prosedürler gerekebilir.

İlginizi Çekebilir  Karaciğer Taraması: Sağlığınız İçin Önemli Bilgiler

Kanser

HPV’nin bazı türleri hastalığa neden olmama eğiliminde olsa da, diğer türler anormal hücre değişikliklerine neden olabilir.

Bu, aşağıdakiler dahil olmak üzere kansere yol açabilir:

Rahim ağzı kanseri, vulva kanseri, penis kanseri, anal kanser

Kanser erken teşhis edilirse kemoterapi, radyoterapi veya ameliyatla tedavi etmek genellikle daha kolaydır.

HPV’nin neden olduğu kanser öncesi hücre değişikliklerini tespit etmek için bazı tarama testleri mevcuttur.

Genital siğiller

HPV’nin bazı düşük riskli türleri, genital siğiller adı verilen bir hastalığa neden olabilir.

Tedavi edilebilirler, ancak tedavi edilemezler, çünkü onlara neden olan virüs kalabilir(Bazı durumlarda HPV kendi kendine kaybolur). Genital siğiller kendi kendilerine de geçebilirler, ancak geri gelebilirler.

Onları çıkarmak istiyorsanız, seçenekler onları dondurmak veya yakmaktan kimyasal bir krem ​​veya sıvı uygulamaya kadar değişir.

AIDS

HIV, bağışıklık sistemine zarar verebilir ve diğer virüslere veya bakterilere bulaşma ve belirli kanserlere yakalanma riskini artırabilir.

Günümüz tedavileri ile HIV’li birçok insan uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmektedir.

Ancak tedavi edilmezse virüs, vücudun ciddi enfeksiyonlara ve hastalıklara karşı savunmasız hale geldiği AIDS’e yol açabilir.

AIDS’li kişilerde şunlar görülebilir:

Hızlı kilo kaybı, aşırı yorgunluk, yaralar, enfeksiyonlar, nörolojik bozukluklar, kanserler

AIDS’in tedavisi yoktur. Ciddi şekilde zayıflamış bağışıklık sisteminin bir sonucu olarak bulaşabilecek çeşitli hastalıklar nedeniyle, tedavi olmaksızın yaşam beklentisi yaklaşık 3 yıldır.

CYBH’ler ve hamilelik

Bazı CYBE’ler hamilelik sırasında fetüse veya doğum sırasında yenidoğana bulaşabilir. Ancak bu, tüm CYBH’ler için geçerli değildir.

Frengi, doğmamış bir bebeğe geçebilir ve ciddi bir enfeksiyon, düşük veya ölü doğum ile sonuçlanabilir.

Genital siğiller bebeğe de geçebilir, ancak oldukça nadirdir.

PID gelecekteki gebelikleri etkileyebilir, ektopik gebeliği daha olası hale getirebilir ve 10 kişiden 1’inde kısırlığa neden olabilir.

İlginizi Çekebilir  5'-Nükleotidaz Testi

İşte hamileyseniz göz önünde bulundurmanız gereken başka şeyler:

Herhangi bir enfeksiyonun tespit edilmesini ve tedavi edilmesini sağlayarak komplikasyonları önlemek için HIV ve frengi de dahil olmak üzere CYBE taraması yaptırın.

Bir CYBH’niz varsa bir sağlık uzmanıyla konuşun. Gerektiğinde tedaviyi kullanmanız veya geciktirmeniz için bir ilacın sizin için güvenli olup olmadığını kontrol etmeleri gerekebilir.

Özellikle genital siğiller vajinanın gerilmesini zorlaştırıyorsa, sezaryen doğumun gerekli olabileceğini unutmayın.

CYBH teşhisi

Sağlık uzmanlarının yalnızca semptomlara dayalı olarak cinsel yolla bulaşan hastalığı teşhis etmesi zordur, bu nedenle bazı testler ve muayeneler yapmaları gerekecektir.

Şüpheli CYBH’ye bağlı olarak, bu şunları içerebilir:

Fizik muayene, vücut sıvılarının sürüntüleri, kan testleri,kolposkopi gibi prosedürler

CYBH tedavi seçenekleri

CYBH’lerin vücut üzerinde çeşitli etkileri olabilir.

Aşağıdakiler dahil, duruma bağlı olarak bir dizi tedavi seçeneği vardır:

Antibiyotikler, diğer oral veya topikal ilaçlar, ameliyat, lazer

Tedavi tamamlanana kadar cinsel ilişkiden kaçınmak gibi yaşam tarzı değişiklikleri yapmanız da tavsiye edilebilir.

Çoğu cinsel yolla bulaşan hastalıkta, hastalığın neden olduğu herhangi bir hasarı geri almanın mümkün olmadığını unutmayın. Genital siğiller ve AIDS gibi bazı cinsel yolla bulaşan hastalıklar tedavi edilemez.

CYBH önleme için ipuçları

CYBE’leri önlemenin tek kusursuz yolu cinsel temastan kaçınmaktır.

Ancak seksi daha güvenli hale getirmenin ve CYBE kapma riskini azaltmanın yolları var:

Özellikle yeni bir partneriniz veya birden fazla partneriniz varsa, CYBE için düzenli olarak test yaptırın. Herhangi bir partnerden de aynısını yapmasını isteyin.

Sıvılar yoluyla yayılan CYBE’leri önlemeye yardımcı olmak için vajinal, anal ve oral seks sırasında uygun şekilde prezervatif kullanın. 

HPV ve hepatit B için aşı olmayı düşünün.

Birçok cinsel yolla bulaşan hastalık tedavi edilebilir, ancak hepsi tedavi edilemez. Bazıları yaşamı tehdit edebilirken, diğerleri daha az ciddi etkilere sahiptir.

Bununla birlikte, hepsine bir CYBE neden olur. Bu yüzden onları önlemenin en iyi yolu düzenli olarak tarama yaptırmak ve daha güvenli seks yapmaktır.

 

Yorum ekleyebilirsiniz