co 2 testi ücreti

CO2 kan testi

CO2 kan testi nedir?

CO2 karbondioksittir. Bu test kanınızın serum adı verilen sıvı kısmındaki karbondioksit miktarını ölçmek için yapılan laboratuvar testidir.

Vücutta CO2’nin çoğu bikarbonat (HCO3-) adı verilen bir madde formundadır. Bu nedenle, CO2 kan testi gerçekte kanınızdaki bikarbonat seviyenizin bir ölçüsüdür.

CO2 kan testi  alternatif isimleri

Bikarbonat testi; HCO3-; Karbon dioksit testi; TCO2; Toplam CO2; CO2 testi – serum; Asidoz – CO2; Alkaloz – CO2

CO2 kan testi nasıl yapılır?

Bir kan örneğine ihtiyaç vardır. Çoğu zaman kan dirseğin iç tarafında veya elin arkasında bulunan bir damardan alınır.

Birçok ilaç kan testi sonuçlarını etkileyebilir.

Doktorunuz, bu testi yaptırmadan önce herhangi bir ilacı kesmeniz gerekip gerekmediğini size söyleyecektir.

CO2 kan testi neden yapılır?

CO2 testi çoğunlukla elektrolit veya temel metabolik panel gibi bir testin parçası olarak yapılır.  CO2 seviyenizdeki değişiklikler, sıvı kaybettiğinizi veya tuttuğunuzu gösterebilir. Bu, vücudunuzun elektrolitlerinde dengesizliğe neden olabilir.

Kandaki CO2 seviyeleri böbrek ve akciğer fonksiyonundan etkilenir. Böbrekler normal bikarbonat seviyelerinin korunmasına yardımcı olur.

İğne batırıldığında hafif bir ağrı veya batma hissedebilirsiniz. Kan alındıktan sonra bölgede bir miktar zonklama da hissedebilirsiniz.

CO2 kan testi normal sonuçları

Normal aralık litre başına 23 ila 29 milieşdeğer (mEq/L) veya litre başına 23 ila 29 milimoldür (mmol/L).

Normal değer aralıkları, farklı laboratuvarlar arasında biraz farklılık gösterebilir. Spesifik test sonuçlarınızın anlamı hakkında sağlayıcınızla konuşun.

Yukarıdaki örnek, bu testler için sonuçların ortak ölçüm aralığını göstermektedir. Bazı laboratuvarlar farklı ölçümler kullanır veya farklı numuneleri test edebilir.

İlginizi Çekebilir  Trombosit Agregasyon Testi: Kanın Pıhtılaşma Performansının Değerlendirilmesi

CO2 kan testi  anormal sonuçları 

Anormal seviyeler aşağıdaki sorunlardan kaynaklanabilir.

Normalden düşük seviyeler:

Addison hastalığı, ishal, etilen glikol zehirlenmesi, ketoasidoz, böbrek hastalığı, laktikasidoz,  metabolik asidoz, 

metanol zehirlenmesi renal tübüler asidoz; uzak,  renal tübüler asidoz; yakın, solunum alkalozu (dengelenmiş), salisilat toksisitesi (aşırı dozda aspirin gibi), üreteral saptırma

Normalden yüksek seviyeler:

takas sendromu, cushing sendromu,  hiperaldosteronizm, metabolik alkaloz, solunum asidozu (dengelenmiş), kusma, hezeyan bikarbonat düzeylerini de değiştirebilir.

CO2  kan testinin riskleri

Kanınızın alınmasıyla ilgili çok az risk vardır. Venler ve arterler, bir kişiden diğerine ve vücudun bir tarafından diğerine göre değişir. Bazı insanlardan kan almak diğerlerinden daha zor olabilir.

Kan alınmasıyla ilişkili diğer riskler hafiftir, ancak şunları içerebilir:

Aşırı kanama, bayılma veya sersemlik hissi, damarları bulmak için çoklu delikler, hematom (deri altında kan birikmesi), enfeksiyon (cilt kırıldığında hafif bir risk)

 

Yorum ekleyebilirsiniz