çocuk mr çekimi

Çocuklarda MR Çekimi

Manyetik Rezonans Görüntüleme

MR (Manyetik Rezonans Görüntüleme) cihazı, vücudun çok net ve ayrıntılı resimlerini çekmek için güçlü bir mıknatıs ve radyo dalgaları kullanır. Vücudun birçok bölgesine bakmak için yararlıdır ve genellikle düz röntgenlere, ultrasonlara veya BT taramalarına ek bilgi verir. MR taraması sırasında, vücudun taranan kısmı birkaç farklı açıdan çekilmiş görüntülere sahip olacaktır. MR da kullanılan iyonlaştırıcı radyasyon yoktur.

Çocuklarda MR  çekimine hazırlık nasıl yapılır?

Çocuğunuzu prosedüre nasıl hazırlayacağınıza dair bazı fikirler ve prosedür sırasında dikkatini dağıtmaya ve sakin kalmasına yardımcı olmaya yönelik ipuçları için, prosedürler sırasında  çocuğunuzun rahatsızlığını azaltma bilgi belgemize bakın. 

Çocuğunuza, MR  çekiminden önce  nasıl bir işlem yapılacağının açıklanması yardımcı olabilir. 

Taramalar ağrısızdır, tarama sırasında bir ebeveyn veya bakıcı çocuğun yanında kalabilir.

Çocuklarda  MR neden çekilir?

Çocuğunuzun birçok farklı nedenden dolayı MR  ihtiyacı olabilir, örneğin:

vücudun bölümlerinin şekline veya yapısına bakmak, herhangi bir hastalık belirtisi olup olmadığını kontrol etmek için, bir prosedürden sonra takip tedavisinin planlanmasına yardımcı olmaya, bir operasyondan önce planlamaya yardımcı olmak, hastalıkların erken teşhisi, tedavisi ve yönetimi için MR  taramaları vücuttaki herhangi bir organda yapılabilir.

Çocuklarda MR taramasından önce

Çocuğunuzun taramasından önce MR teknisyeni sizi bir görüşme odasına alıp   size  çocuğunuzla  ilgili soru soracaktır. MR odasına giren tüm kişilerin taramadan önce bir MR formu doldurması gerekir. Tıbbi geçmişlerini sorar ve MR personelinin MR odasındaki tüm kişilerin güvenliğini sağlamasına yardımcı olur. Bu formun  doğru bir şekilde doldurulması çok önemlidir.

İlginizi Çekebilir  Kardiyak MR

MR mıknatısı, çocuğunuzun veya sizin vücudunuzun içine yerleştirilmiş bazı tıbbi cihazları etkileyebilir. Bunlar arasında eski tarz kalp pilleri, implante edilmiş defibrilatörler, çeşitli sinir uyarıcıları, infüzyon pompaları ve embolizasyon sarmalları bulunur. Genel olarak, piercingdeki metalin tarama kalitesini etkilemesi nedeniyle tüm vücut piercingleri ve diğer takılar çıkarılmalıdır.

Çocuğunuzdan taramadan önce bir hastane önlüğü giymesi istenebilir. Hastane önlüğünü giymemeyi tercih ederlerse düz bir tişört ve şort  giymeleri uygun olabilir, ancak metal, dekorasyon veya sim içeren giysiler resimleri etkileyeceğinden çıkarılması gerekecektir.

Çocuklarda  MR taraması sırasında ne olur ?

Tüm MR görüntülemelerinde , bir aile üyesinin veya bakıcının, prosedür hakkında rahat hissetmesine ve hareketsiz kalmasına yardımcı olmak için çocuğunuzun yanında kalmasına müsaade edilir. MR tarayıcı, ortasında bir tünel olan büyük bir kare kutu gibidir.

MR sırasında çocuğunuzun tünelde, genellikle sırt üstü, çok hareketsiz yatması gerekecektir. MR makinesi, çalışma sırasında değişen bazı yüksek vuruş sesleri çıkarır. İnsanların görüntüleme sırasında farkında oldukları genellikle yalnızca makinenin çıkardığı seslerdir, ancak bazen biraz ısınabilirler. Çocuğunuzun yatacağı masa oldukça dar olup, tarama sırasında çocuğunuzun güvende olması ve hareketsiz kalması için köpük yastıklar ve yumuşak askılar kullanılmaktadır.

MR Görüntüleme işlemine  bağlı olarak, çocuğunuzun vücudunun etrafına veya üzerine bazı ekstra pedler yerleştirilebilir. Başlarının üzerinde konumlanan aynalar aracılığıyla odanın etrafını görebilirler, kulaklık ve mikrofon aracılığıyla tarama yapan MR teknisyenini duyabilir ve onunla konuşabilirler. Tarama süresi, vücudun hangi veya kaç bölümünün incelendiğine bağlı olarak değişecektir, ancak genellikle 25-45 dakika sürer.

Çocuklarda MR taramasından sonra

Çocuğunuza IV kontrast, sedasyon veya genel anestezi uygulanmadıysa, MR taramasından hemen sonra ayrılabilirsiniz.

IV kontrast gerekliyse, taramadan sonra çocuğunuz 10 dakika boyunca gözlemlenecektir. 

İlginizi Çekebilir  Pelvik Ultrason

Çocuklarda MR taramalarının faydaları nelerdir?

MR, radyasyona maruz kalmayı içermeyen invaziv olmayan bir görüntüleme tekniğidir.

Kalp, karaciğer ve diğer birçok organ gibi vücudun yumuşak doku yapılarının MR görüntülemesinin bazı durumlarda hastalıkları tanımlaması ve doğru bir şekilde karakterize etmesi diğer görüntüleme yöntemlerine göre daha olasıdır. Birçok fokal lezyon ve tümörün erken teşhisinde ve değerlendirilmesinde yardımcı olur.

MR, kalp ve kan damarlarının sorunlarını teşhis etmek için röntgen, anjiyografi ve BT’ye noninvaziv bir alternatif sunar.

MR, diğer görüntüleme yöntemleriyle kemik tarafından gizlenebilecek anormallikleri saptayabilir.

MR gadolinyum kontrast maddesinin, röntgen ve BT taraması için kullanılan iyot bazlı kontrast maddelere göre alerjik reaksiyona neden olma olasılığı daha düşüktür.

Çocuklarda MR taramalarının riskleri nelerdir?

MR incelemesi, hasta için neredeyse hiç risk oluşturmaz.

Sedasyon kullanılırsa, aşırı sedasyon riskleri vardır. Teknisyen  veya doktor, bu riski en aza indirmek için çocuğunuzu belirli bir süre izler.

Kontrast madde enjekte edilirse çok düşük bir alerjik reaksiyon riski vardır. Bu tür reaksiyonlar genellikle hafiftir ve ilaçlarla kolaylıkla kontrol altına alınır.

Güçlü manyetik alan kendi başına zararlı olmasa da, metal içeren implante tıbbi cihazlar bir MR incelemesi sırasında arızalanabilir veya sorunlara neden olabilir.

 

Yorum ekleyebilirsiniz