mr defekografi

Dinamik Pelvik MR Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Dinamik pelvik  manyetik rezonans görüntüleme (MR)

Pelvik MR kasık kemiği ile omurga arasında uzanan karın organlarının ayrıntılı resimlerini üretmek için güçlü bir manyetik alan, radyo dalgaları ve bir bilgisayar kullanan invaziv olmayan bir testtir. Pelvis yapısı ve içindeki kasların işlevi hakkında bilgi edinmek ve herhangi bir anormallik veya hasarı tespit etmek için kullanılır.

Herhangi bir sağlık sorununuz, son ameliyatlarınız veya alerjiniz olup olmadığını ve hamile olma olasılığınızın olup olmadığını doktorunuza bildirin. Manyetik alan zararlı değildir ancak bazı tıbbi cihazların arızalanmasına neden olabilir. Ortopedik implantların çoğu risk oluşturmaz, ancak vücudunuzda herhangi bir cihaz veya metal varsa her zaman teknisyene söylemelisiniz. 

Dinamik pelvik  MR nedir?

Manyetik rezonans görüntüleme (MR), doktorların tıbbi durumları teşhis etmek için kullandıkları invazif olmayan bir testtir.

MR, iç vücut yapılarının ayrıntılı resimlerini üretmek için güçlü bir manyetik alan, radyo frekansı darbeleri ve bir bilgisayar kullanır. MR radyasyon (x-ışınları) kullanmaz.

Ayrıntılı MR görüntüleri, doktorların vücudu incelemesine ve hastalığı tespit etmesine olanak tanır. Dinamik pelvik MR, pelvik , kasık kemiği ile omurga arasında uzanan bir kas ağının ve desteklediği abdominal organların üç farklı alan veya bölme dahil ayrıntılı resimlerini sağlar:

mesane  ve üretra dahil ön (ön) bölme,vajina , serviks  ve uterus dahil olmak üzere orta bölme, rektumu içeren arka (arka) bölme.

Dinamik pelvik  MR sırasında, hasta pelvik kasları kasılırken veya sıkıştırırken ve pelvik kaslar gevşerken görüntüler elde edilir.

İlginizi Çekebilir  Karın röntgeni

Dinamik pelvik  MR testine nasıl hazırlanmalıyım?

MR çekiminden  önce yeme ve içme ile ilgili yönergeler, belirli muayeneler ve tesisler arasında değişiklik gösterir. Doktorunuz size aksini söylemedikçe yiyecek ve ilaçları her zamanki gibi alın.

Bazı MR incelemelerinde kontrast madde enjeksiyonu kullanılır. Doktor, kontrast maddelere, ilaçlara, yiyeceklere veya çevreye karşı astımınız veya alerjiniz olup olmadığını sorabilir. MR incelemelerinde genellikle gadolinyum adı verilen bir kontrast madde kullanılır. Doktorlar, iyot kontrastına alerjisi olan hastalarda gadolinyum kullanabilirler. Bir hastanın gadolinyuma alerjisi olma olasılığı, iyodin kontrastına göre çok daha azdır. 

Herhangi bir ciddi sağlık sorununuz varsa veya yakın zamanda ameliyat olduysanız, teknisyene veya radyoloji uzmanına söyleyin. Şiddetli böbrek hastalığı gibi bazı durumlar, güvenli bir şekilde gadolinyum alamayacağınız anlamına gelebilir. Böbreklerinizin normal çalıştığını doğrulamak için bir kan testine ihtiyacınız olabilir.

Klostrofobiniz  (kapalı alan korkusu) veya kaygınız varsa , muayene tarihinizden önce doktorunuzdan hafif bir sakinleştirici yazmasını isteyin.

MR ve Metallar 

Tüm takıları ve diğer aksesuarları MR taramasından önce çıkarın. Metal ve elektronik eşyalar MR çekim odasına alınmayacaktır. MR ünitesinin manyetik alanına müdahale edebilir, yanıklara neden olabilir veya zararlı mermiler haline gelebilirler. Bu öğeler şunları içerir:

hepsi zarar görebilecek mücevherler, saatler, kredi kartları ve işitme cihazları, tokalar, saç tokaları, metal fermuarlar ve MR görüntülerini bozabilecek benzer metal parçalar, kalemler, çakılar ve gözlükler, vücut piercingleri, cep telefonları, elektronik saatler ve izleme cihazları.

Çoğu durumda, birkaç tip dışında, metal implantları olan hastalar için bir MR incelemesi güvenlidir. Aşağıdaki implantlara sahip kişiler taranamaz ve güvenlik açısından değerlendirilmeden MR tarama alanına girmemelidir:

bazı koklear (kulak) implantlar, beyin anevrizmaları için kullanılan bazı klip türleri, kan damarlarına yerleştirilmiş bazı metal bobin türleri, bazı eski kardiyak defibrilatörler ve kalp pilleri, vagal sinir uyarıcıları

İlginizi Çekebilir  Anti-Glomerüler Bazal Membran Kan Testi: Böbrek Sağlığınızı Anlamak için Kullanılan Önemli Bir Araç

Vücudunuzda tıbbi veya elektronik cihazlar varsa bunu teknisyene söyleyin. Bu cihazlar MR çekiminizi engelleyebilir veya risk oluşturabilir. İmplant tipinin ve MR uyumluluğunun doğrulanması ve belgelenmesi olmadan MR gerçekleştirilemez. 

Herhangi bir soru varsa, bir röntgen herhangi bir metal nesneyi algılayabilir ve tanımlayabilir. Ortopedik cerrahide kullanılan metal objeler genellikle MR sırasında herhangi bir risk oluşturmaz. Bununla birlikte, yakın zamanda yerleştirilmiş bir yapay eklem, farklı bir görüntüleme muayenesinin kullanılmasını gerektirebilir.

Teknisyene veya radyoloji uzmanına  vücudunuzda olabilecek şarapnel, mermi veya diğer metalleri söyleyin. Göze yakın olan ve özellikle göze takılan yabancı cisimler çok önemlidir, çünkü bunlar tarama sırasında hareket edebilir veya ısınarak körlüğe neden olabilir.

Dinamik pelvik  MR işlemi sırasında ve sonrasında neler yaşayacağım?

Çoğu MR muayenesi ağrısızdır. Bununla birlikte, bazı hastalar hareketsiz kalmaktan rahatsız olurlar. Diğerleri MR tarayıcısındayken kapalı (klostrofobik) hissedebilirler. Tarayıcı gürültülü olabilir.Vücudunuzun görüntülenen bölgesinin biraz ısınması normaldir, ancak bu sizi rahatsız ediyorsa radyoloğa veya teknisyene haber verin. Görüntüler alınırken tamamen hareketsiz kalmanız önemlidir, bu genellikle bir seferde yalnızca birkaç saniye ila birkaç dakika sürer. Görüntülerin ne zaman kaydedildiğini bileceksiniz çünkü görüntülerin alınmasına yardımcı olan MR bobinleri etkinleştirildiğinde yüksek sesle vurma veya çarpma sesleri duyacaksınız ve hissedeceksiniz. Bazı merkezler kulak tıkacı sağlarken, diğerleri MR makinesinin çıkardığı seslerin yoğunluğunu azaltmak için kulaklık kullanır. Görüntüleme sekansları arasında rahatlayabileceksiniz, ancak mümkün olduğunca hareket etmeden pozisyonunuzu korumanız istenecektir.

MR  prosedürü sırasında genellikle muayene odasında yalnız olacaksınız. Ancak teknoloji uzmanı, iki yönlü dahili telefon sistemi kullanarak sizi her zaman görebilir, duyabilir ve sizinle konuşabilir. 

Dinamik pelvik  MR faydaları nelerdir?

MR, radyasyona maruz kalmayı içermeyen invaziv olmayan bir görüntüleme tekniğidir.

İlginizi Çekebilir  Boyun ultrasonu

Kalp, karaciğer ve diğer birçok organ gibi vücudun yumuşak doku yapılarının MR görüntüleri diğer görüntüleme yöntemlerine göre daha net ve detaylıdır. 

MR kalp ve damar hastalığı, inme ve eklem ve kas-iskelet sistemi bozuklukları dahil olmak üzere çok çeşitli durumların teşhisinde değerli olduğu kanıtlanmıştır.

MR doktorların hem bir organın yapısını hem de nasıl çalıştığını değerlendirmesine yardımcı olabilir.

MR, diğer görüntüleme yöntemleriyle kemik tarafından gizlenebilecek anormallikleri saptayabilir.

Dinamik pelvik  MR, doktorların hem kaslar gevşemiş hem de kasılmış durumdayken pelvik tabanı ve pelvik organları aynı anda değerlendirmesine olanak tanır, bu da birden fazla alan veya kompartımanı içeren bozuklukları değerlendirirken özellikle yararlıdır.

Dinamik pelvik  MR riskleri nelerdir?

MR incelemesi, uygun güvenlik yönergeleri izlendiğinde ortalama bir hasta için neredeyse hiç risk oluşturmaz.

Güçlü manyetik alan kendi başına zararlı olmasa da, metal içeren implante tıbbi cihazlar bir MR incelemesi sırasında arızalanabilir veya sorunlara neden olabilir.

Yorum ekleyebilirsiniz