dirsek röntgen ücretleri

Dirsek Röntgeni

Dirsek Röntgeni Nedir?

Dirsek röntgeninde, bir röntgen makinesi dirseğe bir radyasyon ışını gönderir ve özel bir röntgen filmine veya bilgisayara bir görüntü kaydedilir. Bu görüntü, humerus (dirsek ekleminin üst kemiği) ve radius ve ulna (dirsek ekleminin alt kemikleri) dahil olmak üzere dirseğin yumuşak dokularını ve kemiklerini göstermektedir.

Röntgen teknisyeni dirseğin görüntüsünü çekecektir: 

önden (ön-arka veya AP, görünüm), yandan (yan görünüm), oblik (eğik görünüm)

Nadiren doktorlar, karşılaştırma için karşı dirseğin de (yaralanmamış taraf) röntgenini ister.

Dirsek otururken ve dirseğini masaya koyarken  röntgeni çekilir. Görüntülerin net olması için her röntgen çekilirken 2-3 saniye hareketsiz kalmaları gerekir. Bir görüntü bulanıksa, röntgen teknisyeni başka bir görüntü alabilir.

Dirsek Röntgeni Neden Çekilir?

Dirsek röntgeni, doktorların ağrı, hassasiyet, şişlik veya şekil bozukluğunun nedenini bulmasına yardımcı olabilir. Ayrıca kırık kemikleri veya çıkık bir eklemi kontrol edebilir. Kırık bir kemik yerleştirildikten sonra, bir röntgen filmi kemiklerin hizalanıp hizalanmadığını ve düzgün bir şekilde iyileşip iyileşmediğini göstermeye yardımcı olabilir.

Bir röntgen, doktorların gerektiğinde ameliyatı planlamasına ve ardından sonuçları kontrol etmesine yardımcı olabilir. Ayrıca kemik enfeksiyonlarının sonraki aşamaları da dahil olmak üzere kemiklerdeki kistleri, tümörleri veya diğer hastalıkları tespit etmeye yardımcı olabilir.

Dirsek röntgeni için nasıl hazırlanırım?

Dirsek röntgeni herhangi bir özel hazırlık gerektirmez. Yeme içme konusunda herhangi bir kısıtlama yoktur. Ancak takıları, vücut takılarını, gözlükleri, saç tokalarını ve resimleri etkileyebilecek diğer metal nesneleri çıkarmanız gerekecektir.

Hamileyseniz veya hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız, röntgen çekmeden önce doktorunuza yada çekiminizi yapacak olan teknisyene bilgi verin. 

Dirsek  röntgeni sırasında ne beklemeliyim?

Dirsek  röntgeni çekmek ağrısızdır ve sadece birkaç dakika sürer. Süreç genellikle aşağıdaki Röntgen teknisyeniniz  makine fotoğrafları çekerken hareketsiz kalmanızı istiyecektir. Radyoloji teknisyeni dirseğinizi farklı pozisyonlara getirmeniz gerekebilir.

İlginizi Çekebilir  İmmünoglobulin Testi

 

Yorum ekleyebilirsiniz