doku transglutaminaz iga testi fiyatı

Doku Transglutaminaz IgA Testi

Doku transglutaminaz IgA testi nedir?

Doku transglutaminaz IgA testi çölyak hastalığının tanısında kullanılan etkili bir yöntemdir. Bağışıklık sistemi tarafından üretilen proteinler olan antikorları veya immünoglobulinleri kontrol eden bir kan testidir. Kandaki yüksek antikor sayısı çölyak hastalığına işaret eder.

Çölyak hastalığı,  bağışıklık sisteminin yanlışlıkla buğday, arpa, çavdar ve yulafta bulunan bir protein olan gluteni yabancı bir istilacı olarak düşündüğü otoimmün bir hastalıktır.

Çölyak hastalığının tipik formunda, ince bağırsağın mukozasında, mukoza zarlarına zarar veren ve besin emilim bozukluklarına ve eksikliklerine neden olan inflamatuar bir süreç vardır. Transglutaminaz vücuttaki birçok doku ve doku sıvısında bulunduğundan, çölyak hastalarında gastrointestinal rahatsızlıklara ek olarak veya bunların yerine çok çeşitli semptomlar görülebilir.

Doku transglutaminaz IgA testi ne zaman yapılır ?

Test, sindirim, ishal, kabızlık, şişkinlik, karın ağrısı, kilo kaybı, kronik yorgunluk, kötü kontrol edilen demir eksikliği veya diğer mineraller veya vitaminler, cilt veya sinir sistemi ile ilgili uzun süreli veya ara sıra ortaya çıkan problemlerin varlığında yapılması gerekebilir.

Çölyak hastalığı testleri, ebeveynlerinde hastalık teşhisi konan veya başka bir otoimmün hastalığı (tiroid hastalığı, diyabet) olan kişiler için önerilir.

Doku transglutaminaza karşı IgA’nın saptanması, çölyak hastalığının saptanması için hassas ve spesifik bir testtir ve çölyak hastalığından şüphelenilmesi durumunda birincil test olarak uygundur. Kandaki artan antikor seviyeleri çölyak hastalığını gösterir. Kronik bağırsak enfeksiyonlarından sonra ortaya çıkan Crohn hastalığı ve emilim bozuklukları ile ilişkili olanlar gibi yanlış pozitif sonuçlar nadirdir. Doku transglutaminaz IgA antikorlarındaki değişikliklerin izlenmesi , hastalığın gerilemesini veya alevlenmesini yansıtır. Kandaki antikor miktarı, sıkı bir glutensiz diyetten iki ila üç ay sonra azalmaya başlar. Antikor seviyeleri, diyetin kesilmesinden sonra tekrar yükselir.

İlginizi Çekebilir  CA 15-3 kan testi nedir ?

Doku transglutaminaza karşı IgA tipi antikorların toplam IgA seviyeleri ile test edilmesi önerilir, çünkü çölyak hastalığı olan hastalarda IgA eksikliği olma olasılığı daha yüksektir ve doku transglutaminaza karşı antikorlar bu nedenle yanlış negatif olabilir.

İki yaşından küçük çocuklarda çölyak hastalığının teşhisi için ilave deamide anti-gliadin IgA ve IgG antikorları önerilir.

Doku transglutaminaz IgA testi nasıl yapılır?

Çoğu kan testi bir damardan az miktarda kan alınır. Laboratuar teknisyeni cildinizi temizler

damarların kanla şişmesini sağlamak için bölgenin üzerine elastik bir bant (turnike)  bağlar kolunuzdaki damara iğne batırılır  (genellikle dirseğin içindeki kola veya elin arkasına) 

kan örneğini bir şişeye veya şırıngaya çekilir. Daha sonrasında elastik bandı çıkarıp  iğne damardan çıkarılır.Kan örneği almak yalnızca geçici olarak rahatsız edicidir ve hızlı bir iğne batması gibi hissedilebilir.

Doku transglutaminaz IgA testine nasıl hazırlanmalıyız?

Çölyak hastalığı testi için, glutensiz bir diyete başlamadan önce kan örneği verin. 

Halihazırda glutensiz bir diyete başladıysanız, çölyak hastalığı testi yaptırmadan önce altı hafta boyunca her gün en az dört dilim ekmek veya eşdeğer miktarda gluten içeren yiyecek yemelisiniz.

Testin verileceği gün kısa kollu rahat giysiler tercih edin.

Doku transglutaminaz IgA testi riskleri nelerdir?

Kanınızın alınmasıyla ilgili çok az risk vardır. Venler ve arterler, bir kişiden diğerine ve vücudun bir tarafından diğerine göre değişir. Bazı insanlardan kan almak diğerlerinden daha zor olabilir. Kan alınmasıyla ilişkili diğer riskler hafiftir, ancak şunları içerebilir:

Aşırı kanama, bayılma veya sersemlik hissi, damarları bulmak için çoklu delikler, hematom (deri altında kan birikmesi), enfeksiyon (cilt kırıldığında hafif bir risk).

 

Yorum ekleyebilirsiniz