ekstremite röntgeni ücreti 2023

Ekstremite röntgeni

Ekstremite röntgeni eller, bilek, ayaklar, ayak bileği, bacak, uyluk, ön kol, humerus veya üst kol, kalça, omuz veya tüm bu bölgelerin görüntüsüdür. “Uzuv” terimi genellikle bir insan uzuvunu ifade eder.

Röntgen ışınları, film üzerinde bir görüntü oluşturmak için vücuttan geçen bir radyasyon şeklidir. Yoğun yapılar (kemik gibi) beyaz görünür. Hava siyah görünür ve diğer yapılar gri tonlarında olacaktır.

Ekstremite röntgeni testi nasıl yapılır?

Röntgenler, doktor muayenehanelerinde, acil servislerde ve hastanelerde – bir röntgen makinesinin bulunduğu her yerde gerçekleştirilir. Makine, vücudunuzdan geçen güvenli bir radyasyon seviyesi üretir ve görüntüyü özel bir plakaya kaydeder.

Teknisyen, gerekli pozisyonları elde etmek için vücudunuzu konumlandırır. Pozisyonu korumanıza yardımcı olması için yastık veya kum torbaları kullanabilir. Röntgen çekimi sırasında hareketsiz kalırsınız ve bazen görüntünün bulanıklaşmaması için hareket etmemek için nefesinizi tutarsınız.

Bir röntgen prosedürü, basit bir röntgen için sadece birkaç dakika veya kontrast madde kullananlar gibi daha kapsamlı prosedürler için daha uzun sürebilir.

Bazı röntgen çalışmaları ekstremitenin birkaç farklı pozisyonunu gerektirebilir. Herhangi bir hareket görüntüyü bozabileceğinden ve hatta söz konusu vücut bölümünün net bir görüntüsünü elde etmek için başka bir röntgen çekilmesini gerektirebileceğinden, pozlama yapılırken tamamen hareketsiz kalmak son derece önemlidir.

Röntgen ışını görüntüsü çekilecek alana odaklanacaktır.

Röntgen prosedürünün kendisi ağrıya neden olmazken, potansiyel olarak yaralanmış bir vücut parçasını hareket ettirmek biraz rahatsızlığa veya ağrıya neden olabilir. Teknisyen , olası tüm konfor önlemlerini kullanacak ve herhangi bir rahatsızlığı veya ağrıyı en aza indirmek için prosedürü mümkün olan en kısa sürede tamamlayacaktır.

İlginizi Çekebilir  Boyun BT 

Ekstremite röntgeni testine  nasıl hazırlanılır?

Hamileyseniz doktorunuza  söyleyin. Görüntülenen alandaki tüm takıları çıkarın.

Genel olarak bir rahatsızlık yoktur. Röntgen için bacak veya kol yerine konulurken biraz rahatsız olabilirsiniz.

Ekstremite röntgeni testi  neden yapılır?

Doktorunuz , aşağıdaki belirtilere sahipseniz bu testi isteyebilir:

Kemikleri yaralanma açısından değerlendirmek için kol, bacak, el, ayak, ayak bileği, omuz, diz, kalça veya el bileği röntgenleri yapılabilir. Buna kırıklar veya kırık kemikler dahildir. Röntgenler ayrıca enfeksiyon, artrit, tendinit, kemik çıkıntıları, yabancı cisimler, tümörler veya doğum kusurları gibi diğer yaralanma veya durumların kanıtlarını gösterebilir. Çocuklarda kemik büyümesini ve gelişimini görmek için röntgen de kullanılabilir.

Doktorunuz , kemik çıkıntıları, eklemin daralması ve eklemin yapısındaki değişiklikler gibi eklem anormalliklerini kontrol etmek için eklem röntgeni isteyebilir.

Ektremite röntgeni sonuçları

Röntgen kişinin yaşına göre normal yapıları gösterir.

Anormal sonuçların nedeni şunlar olabilir:

Zamanla kötüleşen kemik koşulları (dejeneratif), kemik tümörü, kırık kemik (kırık)

çıkık kemik, osteomiyelit(enfeksiyon), artrit

Artrit. Eklemlerinizin röntgenleri artrit belirtilerini ortaya çıkarabilir. Yıllar boyunca alınan röntgenler, doktorunuzun artritinizin kötüleşip kötüleşmediğini belirlemesine yardımcı olabilir.

Kırıklar ve enfeksiyonlar. Çoğu durumda, kemik ve dişlerdeki kırıklar ve enfeksiyonlar röntgenlerde net bir şekilde ortaya çıkar.

Röntgenden sonra

Röntgen filminden sonra genellikle normal aktivitelerinize devam edebilirsiniz. Rutin röntgenlerin genellikle hiçbir yan etkisi yoktur. Bununla birlikte, röntgenlerinizden önce size kontrast madde enjekte edildiyse, vücudunuzun kontrast maddeden kurtulmasına yardımcı olmak için bol miktarda sıvı için. Enjeksiyon yerinde ağrı, şişlik veya kızarıklık varsa doktorunuzu arayın. İzlenmesi gereken diğer belirtiler ve semptomlar hakkında doktorunuza danışabilirsiniz.

 

Ekstremite röntgeni testi  riskleri nelerdir?

Düşük seviyeli radyasyon maruziyeti vardır. Röntgen ışınları, görüntüyü oluşturmak için gereken en düşük miktarda radyasyona maruz kalmayı sağlayacak şekilde izlenir ve düzenlenir. Uzmanların çoğu, faydalarla karşılaştırıldığında riskin düşük olduğunu düşünüyor.

İlginizi Çekebilir  Abdominal  Doppler Ultrason​

Hamile kadınlar ve çocuklar röntgen risklerine karşı daha hassastır.

Yorum ekleyebilirsiniz