el bileği mr ücreti 2023

El Bilek MR

El Bilek MR taraması nedir?

El bilek MR taraması, insan vücudundaki yapıların ve organların görüntülerini oluşturmak için son derece güçlü manyetik alan ve radyo dalgaları kullanan bir tıbbi araştırma radyoloji tekniğidir.Yumuşak dokular, kemikler ve iç vücut yapılarının görüntülerini oluşturmak için bir manyetik alan, radyo dalgaları ve bir bilgisayar kullanır. El bileği  MR, doktorların herhangi bir yapısal anormalliği ekarte etmek için bilek anatomisini incelemesine olanak tanır.

El Bilek MR testine nasıl hazırlanmalıyım?

Klostrofobikseniz (kapalı alan korkusu) veya 10 dakikadan fazla uzanırken şiddetli ağrı yaşıyorsanız, sevk eden doktorunuza iletişime geçmenizi ve tarama sırasında size yardımcı olması için bir gevşetici veya ağrı kesici istemenizi öneririz. 

Lütfen rahat, tercihen pamuklu giysiler giyin ve mücevherlerinizi ve değerli eşyalarınızı evde bırakın.

El bileği MR taraması için özel bir hazırlık gerekli değildir.

El bilek MR taramasını doktorum neden ister?

Bilek semptomları, yaşadığınız problemin türüne bağlı olarak değişebilir, genel olarak 

Ağrı, şişme,iltihaplanma,yaralanma bölgesinde sıcaklık, hassasiyet, morarma, sertlik

Kalıcı veya aşırı ağrı

Aşırı ağrınız varsa ve bileğinizi hareket ettirmekte zorlanıyorsanız, bu endişe sebebidir. Benzer şekilde, ilk basamak tedaviye rağmen birkaç hafta sonra geçmeyen ağrınız veya hassasiyetiniz varsa, doktorunuz röntgen veya MR taraması isteyebilir.

Şişlik

Ödem veya şişlik ciddi bir yaralanmaya işaret edebilir ve ihmal edilmemelidir. Bileğinizde birkaç günden fazla süren bir şişlik varsa bu durumda, bir X-ışını röntgen, MR, kırıklar veya bağ/tendon/kıkırdak yaralanması gibi yaralanma nedenlerini vurgulayabilir.

İlginizi Çekebilir  Kontrastlı MR Nedir?

Uyuşma veya karıncalanma

Göz ardı edilmemesi gereken diğer bir belirti de bileğinizde uyuşma, karıncalanma (iğne batması) ve his kaybıdır – bunlar devam ederse, bileğinizi hemen bir tıp uzmanına kontrol ettirin.

Şekil bozukluğu

Bileğin bükülmesi veya eklem düzensizlikleri gibi herhangi bir şekil bozukluğu veya düzensizlik, altta yatan sorunu tam olarak teşhis etmek için bir X-ışını, MRI veya başka bir tarama gerektirebilir.

El bileği MR çekimi nasıl yapılır?

MR, tarama masasına baş önde ve yüzüstü yatmanızı gerektirir. 

Tarama sırasında kolunuz (etkilenen taraf) başınızın üzerinde kaldırılacaktır.

Tarama masası vücudunuzu mıknatısın içine kaydıracaktır.

Tarama sırasında hiçbir şey hissetmeyeceksiniz ancak aralıklı olarak uğultu, tıklama ve çarpma sesleri duyacaksınız. Gürültüyü maskelemeye yardımcı olmak için tarama sırasında kulak tıkaçları gerekecektir.

Bazı durumlarda, ek bilgi elde etmek için kontrast madde kullanılabilir (yalnızca radyolog tarafından belirtildiğinde geçerlidir). Kontrast madde kullanılıyorsa, MR teknisyeni kontrast maddeyi kol veya eldeki bir damara enjekte edecektir. Enjeksiyon sadece birkaç saniye sürecektir.

IV kontrastlı  incelemelerde aşağıdaki hastalarda son 90 gün içinde renal panel (kan testi) sonuçları istenmektedir:

60 yaş ve üstü hastalar, böbrek hastalığı öyküsü olan hastalar, diabetes mellitus öyküsü olan hastalar, multipl miyelom öyküsü olan hastalar

Optimum görüntü kalitesi elde etmek için tarama sırasında çok hareketsiz kalmak çok önemlidir.

Teknisyen emar  çekiminiz bitenek kadar sizi her an görebilecek ve duyabilecektir. Gerekirse, herhangi bir zamanda teknisyenin dikkatini çekebilmeniz için size bir acil durum cihazı da sağlanacaktır.

El MR Taraması Riskleri Nelerdir?

MR  muayenesi radyasyona maruz kalma riski taşımaz. Hastalar işlem için manyetik alanlar ve radyo dalgaları kullandıktan sonra hiçbir yan etkisi belirtilmemiştir.

Güçlü manyetik alan sizin için zararlı değildir. Ancak vücudunuzda implant varsa  tıbbi cihazların arızalanmasına veya görüntülerin bozulmasına neden olabilir.

İlginizi Çekebilir  Hepatobiliyer Ultrason

 

Yorum ekleyebilirsiniz