el mr ücreti 2023

El MR

El MR nedir?

El  MR (manyetik rezonans görüntüleme)  , ekstremitenin görüntülerini oluşturmak için bir manyetik alan kullanır. Bu görüntüler kemiğin ve yumuşak dokuların sağlığını gösterecektir. Bu tarama, bağ ve tendon yaralanmalarının yanı sıra herhangi bir sıvı veya şişliği ortaya çıkarmaya yardımcı olur. Ayrıca kıkırdak hasarını ve karpal tünelin keskinliğini gösterecektir.

Elin MR görüntülemesi, eklem kıkırdağının ve küçük destekleyici yumuşak doku yapılarının üstün görselleştirilmesi yoluyla gelişmiş teşhis sonuçları sunabilir.

Özel çok kanallı el ve bilek sarmalları, daha iyi netlik için sinyal-gürültü oranlarını daha da optimize eder ve bu sarmallar optimum hasta konumlandırmayı kolaylaştırır.

Elin MR görüntülemesi ne için yapılır?

İnce eklem hiyalin kıkırdağının yanı sıra el ve parmakların bağları ve içsel yapıları, 

Parmakların tendon, bağ ve karmaşık kasnak sistemlerinin değerlendirilmesi

Kısmi kalınlıkta bir yırtığı tam bir yırtıktan doğru bir şekilde ayırt edin ve tendon retraksiyonunun uzunluğunu gösterebilir.

El ve parmak artropatileri

MRG, aşağıdaki gibi durumların teşhisinde ve tedavisinin izlenmesinde yardımcı olabilir:

Eklem kıkırdağının, subkondral kistlerin ve erozyonların radyografik olarak belirginleşmeden önce doğrudan görüntülenmesi,sinovit, bursit, osteomiyelit, osteoartrit, psoratik, septik ve romatoid artrit, tümörler, neoplazmalar,yumuşak doku lezyonları ve tümörleri.

El MR  testine nasıl hazırlanmalıyım?

Hastalar, klostrofobik olduklarında veya sırt üstü yattıklarında ağrı hissettiklerinde doktorlarına haber vermelidir.

İşlemden önce hasta aşağıdakilerden herhangi birine sahip olup olmadığını radyoloji teknisyenine söylemelidir.

Yapay kalp kapakçıkları, beyin anevrizması klipsleri, kalp pili veya kalp defibrilatörü

Koklear veya iç kulak implantları, böbrek hastalığı veya diyalize giriyorlarsa, yapay eklemleri varsa.

İlginizi Çekebilir  Ekstremite röntgeni

Hastalar, MR makinesiyle odaya girdiklerinde herhangi bir komplikasyondan kaçınmak için yukarıdaki bilgileri açıklamalıdır. MR tarayıcısının bulunduğu odada bulunması yasak olan diğer malzemeler şunlardır:

Kalemler, gözlükler ve cep bıçakları, mücevher, saat ve kredi kartları, pimler, metal fermuarlar, saç tokaları ve diğer metal eşyalar, çıkarılabilir diş 

Ayrıca, alerjileri veya hamilelik hakkında radyoloji teknikerine bilgi veriniz.

El MR Taraması Riskleri Nelerdir?

MR  muayenesi radyasyona maruz kalma riski taşımaz. Hastalar işlem için manyetik alanlar ve radyo dalgaları kullandıktan sonra hiçbir yan etkisi belirtilmemiştir.

Güçlü manyetik alan sizin için zararlı değildir. Ancak vücudunuzda implant varsa  tıbbi cihazların arızalanmasına veya görüntülerin bozulmasına neden olabilir.

 

Yorum ekleyebilirsiniz