fibrinojen testi ücreti

Fibrinojen testi

Fibrinojen testi nedir?

Fibrinojen, karaciğer tarafından üretilen bir proteindir. Bu protein, kan pıhtılarının oluşmasına yardımcı olarak kanamayı durdurmaya yardımcı olur. Kanda ne kadar fibrinojen bulunduğunu söylemek için bir kan testi yapılabilir.

Düşük fibrinojen, kanınızın pıhtılaşmasını zorlaştırabilir. Aşırı kanama belirtileriniz varsa, doktorunuz  bu testi fibrinojen seviyenizi kontrol etmek için isteyebilir. 

Alternatif İsimler

serum fibrinojeni; Plazma fibrinojen; Faktör I; Hipofibrinojenemi testi

Fibrinojen testi nasıl yapılır?

Kolunuzdaki damardan alınan kan örneğinde fibrinojen düzeyi ölçülerek yapılır.

Özel bir hazırlığa gerek yoktur.

Fibrinojen testi neden yapılır ?

Aşırı kanama gibi kanın pıhtılaşmasıyla ilgili sorunlarınız varsa doktorunuz bu testi isteyebilir.

Aşağıdakiler gibi düşük fibrinojene işaret edebilecek semptomlarınız varsa, sağlık uzmanınız bir fibrinojen testi yapabilir:

Diş eti kanaması, gastrointestinal sisteminizde kanama, idrarınızda veya dışkınızda kan, kan öksürmek, aşırı morarma, sık burun kanaması, yırtılmış dalak

Aşağıdaki durumlarda  fibrinojen testi de yaptırabilirsiniz:

Kanınızın ne kadar hızlı pıhtılaştığını ölçen anormal bir protrombin zamanı testi (PT) veya aktif kısmi tromboplastin zamanı (APTT) gibi atipik pıhtılaşma sonuçları.

Kan pıhtılaşma bozukluklarının belirtileri.

Şiddetli bir pıhtılaşma bozukluğu olan yaygın damar içi pıhtılaşma belirtileri.

Kanın pıhtılaşmasını etkileyen genetik bozuklukların belirtileri.

Kan almak için iğne batırıldığında, bazı insanlar orta derecede ağrı hissederler. Diğerleri sadece bir batma veya batma hisseder. Sonrasında zonklama veya hafif morarma olabilir. 

Fibrinojen testi sonuçları

Normal aralık 200 ila 400 mg/dL’dir (2,0 ila 4,0 g/L).

Normal değer aralıkları, farklı laboratuvarlar arasında biraz farklılık gösterebilir. Bazı laboratuvarlar farklı ölçümler kullanır veya farklı numuneleri test edebilir. Spesifik test sonuçlarınızın anlamı hakkında doktorunuzla konuşun.

İlginizi Çekebilir  Transvajinal Ultrason

Anormal sonuçların nedeni şunlar olabilir:

Vücut çok fazla fibrinojen kullanıyor, örneğin yaygın damar içi pıhtılaşma(DİK)

Fibrinojen eksikliği (doğumdan veya doğumdan sonra edinilmiş), fibrinin parçalanması (fibrinoliz), çok fazla kanama (hemoraji)

Test, plasentanın uterus duvarına olan bağlantısından ayrılması durumunda hamilelik sırasında da yapılabilir (plasenta bozulması).

Fibrinojen eksikliği türleri nelerdir?

Fibrinojen testleri bir fibrinojen eksikliğini tespit edebilir. Fibrinojen eksiklikleri genetik olabilir, yani bir gen değişikliği (mutasyon) nedeniyle ortaya çıkarlar. Kalıtsal da olabilirler, yani ebeveynleriniz gen mutasyonunu size aktarırlar.

Birkaç tür fibrinojen eksikliği vardır:

Afibrinojenemi, kanınızda fibrinojen olmadığında. Bu bozukluk son derece nadirdir ve her 1 milyon kişiden sadece 1’ini etkiler.

Düşük fibrinojen seviyelerine sahip olduğunuzda hipofibrinojenemi. Uzmanlar, kaç kişinin hipofibrinojenemiye sahip olduğunu tam olarak bilmiyorlar, ancak afibrinojenemiden daha yaygın.

Disfibrinojenemi, tipik fibrinojen seviyelerine sahip olduğunuzda, ancak fibrinojen düzgün çalışmadığında. Hipofibrinojenemiye benzer şekilde, semptomları olmayan çok sayıda insan olduğundan, disfibrinojenemili kişilerin sayısını tahmin etmek zordur. Ancak afibrinojenemiden daha yaygındır.

Fibrinojen eksikliğim varsa ne olur?

Test sonuçları fibrinojen eksikliğiniz olduğunu gösteriyorsa, sağlık uzmanınız fibrinojen seviyenizi artırmak için tedaviler önerebilir.

İntravenöz (IV) bir hat yoluyla bir fibrinojen kan ürünü alabilirsiniz. Genellikle, fibrinojen düzeyleriniz tipik bir aralığa gelene kadar her gün fibrinojen alırsınız.

Doktorunuz, aşağıdakiler gibi aşırı kanama riskinin daha yüksek olduğu belirli zamanlarda size fibrinojenli bir IV verebilir:

Travmatik bir yaralanmadan sonra, ameliyattan önce, doğum sırasında veya sonrasında.

Fibrinojen testi riskleri

Kanınızın alınmasıyla ilgili çok az risk vardır. Toplar damarlar ve atardamarların boyutları kişiden kişiye ve vücudun bir tarafından diğerine değişir. Bazı insanlardan kan örneği almak diğerlerinden daha zor olabilir.

Kan alınmasıyla ilişkili diğer riskler hafiftir ancak şunları içerebilir:

İlginizi Çekebilir  Glikoz İdrar Testi: Şeker İdrarda Neden Önemlidir?

Aşırı kanama, bayılma veya baş dönmesi hissi, damarları bulmak için çoklu delikler, hematom (deri altında kan birikmesi), enfeksiyon (cilt her kırıldığında hafif bir risk)

Yorum ekleyebilirsiniz