ggk testi fiyatları

Gaitada gizli kan GGK

Dışkıda gizli kan testi , normal renkli dışkıda gizli kanı (çıplak gözle görülemeyen kan) saptamak için dışkı örnekleri üzerinde yapılan testtir. Dışkıda gizli kan genellikle üst veya alt gastrointestinal sistemin içinden yavaş (sıklıkla aralıklı) kanamanın bir sonucudur. Yavaş kanama, dışkı rengini değiştirmez veya görünür parlak kırmızı kanla sonuçlanmaz. Bu nedenle, kan yalnızca dışkıda laboratuvarda kan testi yapılarak bulunur. Gizli kanama, rektal kanama (kırmızı kan geçişi ve/veya kan pıhtıları ) gibi diğer daha hızlı gastrointestinal kanama biçimleriyle aynı nedenlere sahiptir.

Gaitada gizli kan testine nasıl hazırlanmalıyım? 

Doktorunuz sizden testin sonuçlarını etkileyebilecek belirli yiyecek ve ilaçlardan uzak durmanızı isteyebilir.

Testten önceki yedi gün boyunca şunlardan kaçınmanız gerekebilir:

İbuprofen, naproksen ve aspirin gibi nonsteroid antiinflamatuar ilaçlar, kalp problemleri için aspirin alıyorsanız, ilacınızı kesmeden önce doktorunuzla konuşun. Bu süre zarfında asetaminofen alabilirsiniz, ancak almadan önce doktorunuza  danışın.

C vitamini miktarı günde 250 mg’ın üzerindedir. Buna takviyelerden, meyve sularından veya meyvelerden alınan C vitamini dahildir.

Testten önceki üç gün boyunca şunlardan kaçınmanız gerekebilir:

Sığır eti, kuzu eti ve domuz eti gibi kırmızı et. Bu etlerden gelen kan izleri dışkınızda görünebilir.

Gaitada gizli kan testi  ne zaman yaptırmalıyım?

Yıllık gaitada gizli kan (GGK), kolorektal kanser taraması için kullanılabilecek bir test türüdür. 

Kolorektal kanser geliştirme riskiniz yüksekse, ailede hastalık öyküsü veya enflamatuar barsak rahatsızlıkları varsa, bu test daha erken başlayabilir.

Belirtilerinize bağlı olarak, çeşitli sağlık durumlarını teşhis etmek için bir gaitada gizli kan (GGK )isteyebilir. Örneğin, dışkınızda kan görürseniz, doktorunuz gaitada gizli kan (GGK) isteyebilir. Gastrointestinal kanamanın saptanması, aneminin nedeninin belirlenmesine yardımcı olabilir (örneğin, açıklanamayan demir eksikliği anemisi). Karın ağrısı ,

İlginizi Çekebilir  CO2 kan testi

rektal kanama veya bağırsak alışkanlıklarındaki değişiklikler, ek olarak, kolon kanserinin bazı öncülleri , özellikle kolon poliplerinin bazı türleri de yavaş kanayabilir ve dışkıda gizli kana neden olabilir.

Kanserler küçükken ve metastaz yapmadan (uzak organlara yayılmadan) önce dışkıda gizli kan testi ile kanser erken saptanarak, hastalar kanserlerini cerrahi olarak alarak tedavi edilebilirler.

Dışkıda gizli kan testi ile bulunan prekanseröz poliplerin çıkarılmasıyla kanser önlenebilir

GGK ayrıca gastrointestinal sistemi etkileyen çeşitli sağlık sorunlarını da tanımlayabilir.

Tarama veya teşhis için, özel durumunuzda GGK veya başka bir testin uygun olup olmadığını belirlemek için en iyi konumda olan doktordur.

Bağırsak semptomları olmayan kişilerde kolon kanserini tespit etmek için öncelikle dışkıda gizli kan testi yapılır. Kolon kanserleri yaygındır ve sıklıkla diğer semptomlara neden olmadan çok önce dışkıda gizli kan üretirler.

Gaitada gizli kan testinin herhangi bir riski var mı?

Gaitada  gizli kan testi yaptırmanın bilinen bir riski yoktur.

Gaitada gizli kan testinin yorumlanması

Laboratuvar sonuçlarınız negatif, pozitif veya yetersiz olacaktır. Bu, test kağıdının belirli kimyasallara maruz kaldığında renk değiştirip değiştirmemesine göre belirlenir.

Negatif sonuç, dışkı örneklerinde kan tespit edilmediği anlamına gelir ve pozitif sonuç, kan tespit edildiğini gösterir. Kesin olmayan, numuneyle ilgili bir sorun olduğu anlamına gelir.

GGKT kolorektal kanserin erken teşhisi için kullanılırken, pozitif sonuç kanser olduğunuz anlamına gelmez. Diğer birçok tıbbi durumun neden olduğu gastrointestinal kanamayı tespit edebilir.

Yorum ekleyebilirsiniz