glukagon testi ücreti

Glukagon Kan Testi

Glukagon kan testi nedir?

Glukagon kan testi, kanınızdaki glukagon adı verilen bir hormonun miktarını ölçer. Glukagon pankreastaki hücreler tarafından üretilir. Kan şekeri çok düşük olduğunda yükselterek kan şekeri seviyenizi kontrol etmenize yardımcı olur.

Glukagon kan testi alternatif isimleri

Glukagonoma – glukagon testi; Çoklu endokrin neoplazi tip I – glukagon testi; Hipoglisemi – glukagon testi; Düşük kan şekeri – glukagon testi

Glukagon kan testi nasıl yapılır ?

Kolunuzdaki damardan alınan kan örneğinde glukagon düzeyi ölçülerek yapılır. 

Doktorunuz , testten önce belirli bir süre aç kalmanız  gerekip gerekmediğini size söyleyecektir.

Kan almak için iğne batırıldığında, bazı insanlar orta derecede ağrı hissederler. Diğerleri sadece bir batma hisseder. Sonrasında zonklama veya hafif bir morarma olabilir. Bu yakında geçer.

Glukagon kan testi neden yapılır?

Glukagon, karaciğeri glikoz salması için uyarır. Kan şekeri seviyesi düştükçe pankreas daha fazla glukagon salgılar. Ve kan şekeri arttıkça pankreas daha az glukagon salgılar.

Doktorunuz  bir kişinin aşağıdaki semptomları varsa glukagon seviyesini ölçebilir:

Diyabet (yaygın olarak ölçülmez)

glukagonoma(nadir pankreas tümörü) nekrotizan gezici eritem adı verilen deri döküntüsü semptomları, kilo kaybı, hafif şeker hastalığı, anemi, stomatit, dil iltihabı, çocuklarda büyüme hormonu eksikliği, karaciğer siroz(karaciğerde yara izi ve zayıf karaciğer fonksiyonu)

Düşük kan şekeri (hipoglisemi) – en yaygın neden

Multipl endokrin neoplazi tip I(bir veya daha fazla endokrin bezinin aşırı aktif olduğu veya tümör oluşturduğu hastalık),  pankreatit(pankreas iltihabı), 

İlginizi Çekebilir  Temporomandibular Eklem MR TME MR

Glukagon testi çoğunlukla aşağıdaki durumların teşhis edilmesine yardımcı olmak için kullanılır:

Hipoglisemi , glikoz seviyelerinizin normalden düşük olduğu bir durum. Şiddetli hipoglisemi tedavi edilmezse ölümcül olabilir. Durum genellikle diyabetli insanları etkiler. Diyabet ilacı ve/veya gıda alımı doğru seviyelerde olmadığında ortaya çıkabilir.

Pankreatit , pankreas iltihabı. Akut veya kronik olabilir. Akut, aniden ortaya çıktığı ve birkaç gün sürdüğü anlamına gelir. Akut pankreatit semptomları daha şiddetlidir ve acil tıbbi müdahale gerektirebilir. Kronik pankreatit uzun süreli bir durumdur. Zamanla kötüleşir ve kalıcı hasara yol açabilir. Komplikasyonlar oluşana kadar semptomlar görünmeyebilir.

Pankreasın nadir görülen bir tümörü olan glukagonoma.

Neden bir glukagon kan testine ihtiyacım var?

Hipoglisemi veya pankreas tümörü semptomlarınız varsa bu teste ihtiyacınız olabilir.

Hipoglisemi belirtileri şunları içerir:

Hızlı veya düzensiz kalp atışı, dudaklarda, dilde veya yanaklarda karıncalanma, endişe

sinirlilik, terlemek, bulanık görme, tükenmişlik, soluk ten, açlık

Pankreas tümörünün belirtileri şunları içerir:

Yüz , mide veya bacaklarda döküntü, İshal, kilo kaybı, ağızda veya dilde yaralar

Glukagon kan testi normal sonuçları

Normal aralık 50 ila 100 pg/mL’dir.

Normal değer aralıkları, farklı laboratuvarlar arasında biraz farklılık gösterebilir. Bazı laboratuvarlar farklı ölçümler kullanır veya farklı numuneleri test eder. Spesifik test sonuçlarınızın anlamı hakkında doktorunuzla konuşun.

Glukagon kan testi anormal sonuçları

Anormal sonuçlar, kişinin yukarıda testin neden yapıldığı bölümünde açıklanan bir duruma sahip olabileceğini gösterebilir.

Bazı uzmanlar artık kandaki yüksek glukagon seviyelerinin, sadece düşük bir insülin seviyesi yerine diyabet gelişimine katkıda bulunduğuna inanıyor. Karaciğerdeki glukagon seviyelerini azaltmak veya glukagondan gelen sinyali bloke etmek için ilaçlar geliştirilmektedir.

Kan şekeriniz düşük olduğunda, kanınızdaki glukagon seviyesi yüksek olmalıdır. Arttırılmazsa, tehlikeli olabilecek ciddi hipoglisemi riski daha yüksek olan kişilerin belirlenmesine yardımcı olabilir.

İlginizi Çekebilir  Deri Lezyonu KOH Testi: Mantar Enfeksiyonlarının Ayırt Edici Analizi

Glukagon uzun süreli açlık ile arttırılabilir.

Glukagon kan testi hakkında bilmem gereken başka bir şey var mı?

Glukagon kan testi ve glukagon stimülasyon testi adı verilen bir testin her ikisi de genellikle glukagon testleri olarak adlandırılır. Ama aynı şey değiller. Glikoz seviyeleri ile ilgili durumları kontrol etmek için bir glukagon kan testi kullanılır. Bir glukagon stimülasyon testi, büyüme hormonlarıyla ilgili sorunları kontrol eder. En sık bebekler ve çocuklar için kullanılır.

Glukagon kan testi riskleri

Kanınızın alınmasıyla ilgili çok az risk vardır. Damarların boyutu bir kişiden diğerine ve vücudun bir tarafından diğerine değişir. Bazı insanlardan kan almak diğerlerinden daha zor olabilir.

Kan alınmasıyla ilişkili diğer riskler hafiftir ancak şunları içerebilir:

Aşırı kanama, damarları bulmak için çoklu delikler, bayılma veya baş dönmesi hissi, hematom (deri altında kan birikmesi), enfeksiyon (cilt her delindiğinde hafif bir risk).

Yorum ekleyebilirsiniz