gebelik testi fiiyatları

Hamilelik Testi , Beta HCG

Hamilelik testleri, yalnızca hamilelik sırasında bir kadının vücudunda gelişen özel bir hormon olan insan koryonik gonadotropini (hCG) arar. Bu testlerin, hCG’yi  idrarınızda veya kanınızda  arayan formları vardır. Evde hamilelik testleri ucuzdur ve yaygın olarak kullanılan idrar testleridir. Doğru kullanıldığında, evde yapılan gebelik testleri çok doğrudur.

Hamilelik testi nedir?

Hamilelik testi, vücudunuzdaki insan koryonik gonadotropin (hCG) miktarına bakarak hamile olup olmadığınızı belirlemenin bir yoludur. Hamileliğinizin en başından itibaren vücudunuz, bebeğinizi oluşturacak hücre gruplarının büyümesini desteklemek için değişikliklerden geçmeye başlar. Çok hızlı gerçekleşen bir şey hCG üretimidir. Bu kimyasal sadece hamile kadınlarda bulunur ve döllenmiş yumurta rahime (rahim) yerleştiğinde – gebe kaldıktan yaklaşık 10 gün sonra – birikmeye başlar.

İki ana gebelik testi türü vardır – idrar testleri ve kan testleri. Çoğu zaman, evde hamilelik testi seti ile evde idrar testi yapılır. Bu tür testler reçetesiz satın alınabilir ve çeşitli fiyat aralıklarında mevcuttur. Hamileliği kontrol etmek için kan testleri doktorunuzun ofisinde yapılır.

Hamilelik testi neden yapılır ?

Hamilelik testi yaptırmanızın birkaç nedeni vardır. Hamile kalmaya çalışıyor ve olumlu bir sonuç almayı umuyor olabilirsiniz. Doğum kontrolünüzle ilgili bir sorun yaşamış olabilirsiniz. Hatta tıbbi bir prosedür geçirmek veya hamilelik nedeniyle komplike olabilecek yeni bir ilaca başlamak üzeresiniz. Sebebi ne olursa olsun, test sonuçlarınız hakkında herhangi bir sorunuz olursa, yapılacak en iyi şey sağlık uzmanınıza ulaşmaktır. Hamilelik ultrason ile de doğrulanabilir. Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde, ultrason aslında sadece bebeğinize bakmak için değil, aynı zamanda gelişim zaman çizelgesinin gebe kalma ve adet gecikmesi tarihleriyle eşleştiğinden emin olmak için kullanılır.

Hamilelik testlerinin mekanizması nedir ?

Hamilelik testi yaptığınızda, vücudunuzdaki insan koryonik gonadotropin (hCG) miktarını arar. HCG’yi idrarınızda veya kanınızda bulabilirsiniz. Bununla birlikte, bu hormonun vücudunuzda birikmesi için zamana ihtiyacı vardır, bu da çok erken gebelik testlerinin negatif çıkmasına neden olabilir. Hamileliğin her günü, vücudunuz daha fazla hCG üretecektir. Haftalar geçtikçe vücudunuzda giderek daha fazla hCG olacak ve bu da hamilelik testinin pozitif çıkma olasılığını artıracaktır.

İlginizi Çekebilir  Endoservikal Kültür: Servikal Sağlık ve Tanı için Hayati Bir Test

Hamilelik testleri, idrarınızdaki veya kanınızdaki hCG miktarına tepki vererek çalışır. İdrar testinde, bir parça reaktif kağıt hCG’yi tespit eder. Bu daha sonra bir artı işareti, çift dikey çizgi veya hatta “hamile” kelimesini gösterebilir. Farklı testler, benzersiz şekillerde pozitif sonucu gösterecektir. Pozitif  sonucun nasıl görüneceğini öğrenmek için testle birlikte gelen talimatları okuyun. Testte ayrıca ilk olarak görünecek bir kontrol penceresi olacaktır. Bu pencerede bir sembol görmek size testin çalıştığını gösterir. Farklı test markalarının işlenmesinin farklı zaman alacağını unutmayın.

Kan testi yaparsanız, sağlık görevlisi kanınızdan bir örnek alacak ve bir laboratuara gönderecektir. Laboratuvar, kanınızda bulunan hCG miktarını belirleyecektir.

Farklı gebelik testi türleri nelerdir?

İki ana gebelik testi türü vardır: idrar ve kan testleri. İdrar testleri genellikle evde yapılır – ancak doktorunuzun ofisinde idrar testi yaptırabilirsiniz – kan testleri doktorunuz  tarafından yapılır.

Evde hamilelik testi

Evde yapılan hamilelik testi, vücudunuzda hCG aramak için genellikle idrarınızı kullanır. Çoğu üreticiye göre, evde yapılan gebelik testleri, belirtildiği şekilde kullanıldığında yaklaşık %99 etkilidir. Bu, doktorunuzun ofisinde yapılan idrar gebelik testleri ile yaklaşık olarak aynı doğruluk oranıdır. Bu testler çoğu eczanede mevcuttur ve alabilmek için  reçeteye gerek yoktur. Markaya bağlı olarak farklı sürelerde sonuçlanabilir. Yapmadan önce bu testlerle ilgili talimatları okumak önemlidir.

Evde hamilelik testi yaparken, tipik olarak hazırlanmış bir kimyasal şeride bir ila birkaç damla idrar damlatacak veya şeridi idrar akışına yerleştireceksiniz. Şerit, hCG’yi tespit etmek için özel olarak tasarlanmıştır. Bu testlerin çoğu için, gebe kaldıktan yaklaşık 10 gün sonra idrarınızda hCG saptanabilir. Bununla birlikte, adet gecikmenizden sonra almak, yanlış negatif sonuç ihtimalini azaltır.

Evde hamilelik testi yaparken aklınızda bulundurmanız gereken birkaç şey vardır:

Mümkün oldukçasabah  ilk idrarınızı kullanın. Bu, hCG seviyelerinizin en konsantre olacağı ve kolayca tespit edileceği saattir. Günün başka bir saatinde yaparsanız, idrarınızın en az dört saat boyunca mesanenizde olduğundan emin olun.

İlginizi Çekebilir  Venöz Doppler 

Hamilelik testi yapmadan önce aşırı miktarda sıvı içmemek. Birçok kişi bunun idrar hacmini artıracağını düşünür, ancak aynı zamanda hCG seviyenizi seyreltebilir (inceltebilir).

Teste başlamadan önce testle birlikte gelen yönergeleri iyice okumak ve her adımı tam olarak takip etmek önemlidir.

Kanda gebelik testi

Kullanılabilecek diğer bir gebelik testi türü ise kan testidir. Pahalı oldukları ve idrar testiyle aynı sonucu verme eğiliminde oldukları için kan testleri nadiren yapılır. Bu tür hamilelik testi, bir hastanede veya doktorunuzun  ofisinde analiz edilen küçük bir kan örneği kullanılarak yapılır. Bu kan testi sadece vücudunuzda hamilelik hormonu olup olmadığını tespit etmekle kalmaz, aynı zamanda ne kadar hormon bulunduğunu da belirleyebilir.

İnfertilite  tedavisi gören kadınlar veya doktorunuzun gerekli gördüğü özel durumlarda hamilelik için kan testi yapılabilir.

Bu kan testleri, idrar testlerinden daha hassastır çünkü çok düşük hCG seviyelerini bile tespit edebilirler. Bu, hamileliğin çok erken döneminde – gebe kaldıktan sonraki dokuz ila 12 gün içinde daha doğru bir cevap verebilecekleri anlamına gelir. Bu test için kan örneğiniz alınır ve analiz için bir laboratuvara gönderilir. Sonuçların çıkması birkaç saatten bir güne kadar sürebilir.

Doktorunuz hamilelik sırasında hCG seviyelerini karşılaştırmak için kan testi kullanır. HCG seviyeleriniz genellikle hamileliğin ilk birkaç haftasında her iki günde bir ikiye katlanır. Seviyeler yükselmezse, hamilelikle ilgili bir sorun olabilir. Aşırı yüksek hCG seviyeleri, ikiz gebelik veya hamilelikle ilgili bir sorun olduğu anlamına gelebilir.

Hamilelik testini ne zaman  yapmalıyım?

Hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız, bir test yapıp emin olmanızda fayda var. Hamileyseniz, doğum öncesi bakıma başlamanız gerekecektir. Evde hamilelik testleri, hamileliği ne kadar erken tespit edeceklerine göre farklılık gösterebilir. Çoğu durumda, gebe kaldıktan 10 gün sonra evde yapılan bir testten pozitif sonuç alabilirsiniz. Daha doğru bir sonuç için, test yapmadan önce adetinizin geçmesini bekleyin. Unutmayın, çok erken test yaparsanız, hamile olsanız bile negatif olabilir. Negatif bir sonuç  alırsanız ve ardından adetiniz günügeçerse , başka bir test yapın veya doktorunuza başvurun.

İlginizi Çekebilir  Girişimsel Radyoloji

Evde hamilelik testi kullanmanın avantajları nelerdir?

Evde hamilelik testi kullanmanın aşağıdakiler de dahil olmak üzere birkaç avantajı vardır:

Evde hamilelik testleri ucuzdur. Kullanımı kolaydır. Evde yapılan testler hızlı bir şekilde sonuç verir. Hamilelik kiti üreticilerine göre, evde yapılan çoğu hamilelik testi, talimatlara göre kullanıldığında %97 ila %99 oranında doğrudur. Pozitif sonuçlara güvenilebilir, ancak hamileliğin çok erken döneminde yanlış bir şekilde negatif sonuç alabilirsiniz.

Kan testleri daha pahalı olma eğilimindedir ve birçok kadın için randevu beklemek zor olabilir. Ev testleri, gebe kaldıktan kısa bir süre sonra hamile olup olmadığınızı hızlı bir şekilde bilmenizi sağlar.

Tüm evde hamilelik testi yöntemleri aynı mıdır?

Çoğu marka evde hamilelik testi güvenilirdir. Farklı gebelik testlerinin kesin test yöntemi bir türden diğerine farklılık gösterse de, hepsi vücudunuzda hCG arar. Bazı testler bunu idrar yoluyla yaparken bazıları kanınızda hamilelik hormonunu arar. Evde yapılan test kullanıyorsanız, çoğu size aynı sonucu verecektir. Evde yaptığınız testler ile kanda gebelik testinin farkı testin hassasiyeti olacaktır. Bazıları diğerlerinden daha hassas olabilir ve diğerlerinden daha kısa sürede pozitif bir sonuç (idrarınızda hCG’yi tespit edin) verebilir. En doğru okuma için, yine de adetinizin günü geçene kadar beklemeniz önerilir. Bu noktada, tüm testler doğru çıkar.

Hamilelik testimin sonucunu değiştirebilecek herhangi bir ilaç var mı?

Çoğunlukla, ilaçlar hamilelik testi sonuçlarınızı değiştirmez. Antibiyotikler, doğum kontrolü, alkol ve diğer birçok ilaç test sonuçlarınızı etkilemez. Yanlış negatifliğin ana nedeni çok erken test etmektir. Ev testini yanlış kullanırsanız da yanlış negatif alabilirsiniz. Doğru bir sonuç aldığınızdan emin olmak için test kitinizdeki talimatları izlemeniz önemlidir.

Bununla birlikte, doğurganlık ilaçları bir istisnadır. Bu ilaçlar bazen hamilelik testinizde yanlış pozitifliğe neden olabilir. Doğurganlık ilaçları alıyorsanız, sonuçlarınızın doğru olduğundan emin olmak için doktorunuza başvurun.

Gebelik testi sonucu pozitif çıkarsa ne yapmalıyım?

Evde hamilelik testi yaparsanız ve pozitif çıkarsa, yapmanız gereken birkaç şey vardır:

Doğum öncesi vitaminlerinizi alın – içerik listesinde bulunan folik asitli bir vitamin seçin. Hamile kalmadan önce bu vitaminleri almaya başlamanız önerilir. Bunun nedeni, folik asidin doğum kusurlarını önlemeye yardımcı olabilmesidir.

Randevu için doktorunuzu arayın. Bu randevu bir süre – bazen birkaç hafta – olmayabilir, ancak doktorunuzu arayıp randevu almanız iyi bir fikirdir.

Sağlıklı alışkanlıklar edindiğinizden emin olun. Hamilelik sırasında alkol veya sigara içmemeniz önerilir. Ayrıca hamilelik sırasında her gün tükettiğiniz kafein miktarını sınırlamak gereklidir.

Hamilelik Testi  Fiyatları 2023 

İstanbulda hamilelik testi fiyatları bölgeden bölgeye hatta aynı bölgede kurumdan kuruma değişmektedir. Hamilelik testi fiyatları hakkında bilgi almak için bizi arayabilirsiniz. 05378576593

Yorum ekleyebilirsiniz