HSV Tip 1 IgM testi

Herpes IgM (immünoglobulin M) testi, herpes simpleks virüsü (HSV) enfeksiyonunu erken tespit edebilen bir kan testidir. Herpes IgM, enfeksiyondan sonra ortaya çıkan ilk antikor türlerinden biridir, dolayısıyla bu kan testi, herpes’i tespit etmek için kullanılabilecek en erken testtir.

HSV, ağız çevresinde veya cinsel organlarda yaralara neden olan bulaşıcı bir durumdur.

IgM testi herpes’i doğrudan tespit etmez. Bunun yerine bir tür antikor olan IgM’yi arar. Bu, herpes enfeksiyonuna yanıt olarak bağışıklık sistemi tarafından üretilen bir proteindir.

Herpes IgM antikorlarının, virüsle birincil enfeksiyondan sonra gelişmesi 10 gün kadar sürebilir.

HSV Tip 1 IgM testi sonuçları nasıl yorumlanır?

Herpes IgM testinin sonuçları genellikle pozitif, negatif veya şüpheli olarak rapor edilir.

Pozitif test sonucu, numunede herpes IgM’nin tespit edildiği anlamına gelir.
Negatif sonuç, IgM’nin tespit edilmediği anlamına gelir.
Şüpheli bir test sonucu, testin bir antikorun mevcut olup olmadığını belirleyemediği anlamına gelir.

Herpes IgM seviyeleri enfeksiyonun erken dönemlerinde yükselme eğilimindedir ve seviyeler sıklıkla zamanla düşer. Bu, pozitif herpes IgM sonucunun çoğunlukla yeni bir enfeksiyonla ilişkili olduğu anlamına gelir. Ancak tekrarlayan herpes enfeksiyonu olan kişilerde herpes IgM kan sonuçları da pozitif çıkabilir.

HSV Tip  1 Igm Antikorları Sonucunuz Çok Yüksekse Bu Ne Anlama Gelir?

Pozitif bir HSV IgM kan testi, herpes immünoglobulin M’nin mevcut olduğunu gösterir. Bu, herpes virüsünü taşıdığınız anlamına gelir. Yanlış pozitif mümkündür.

İlginizi Çekebilir  Kan Şekeri Testi

Herpes IgM seviyeleri enfeksiyonun erken dönemlerinde yükselme eğilimindedir ve seviyeler sıklıkla zamanla düşer. Bu, pozitif herpes IgM sonucunun çoğunlukla yeni bir enfeksiyonla ilişkili olduğu anlamına gelir. Ancak tekrarlayan herpes enfeksiyonu olan kişilerde herpes IgM kan sonuçları da pozitif çıkabilir.

Pozitif HSV IgM testi herpes enfeksiyonunun yeni olduğu anlamına mı gelir?

Olabilir. Bununla birlikte, HSV IgM ve HSV IgG’nin her ikisi de pozitifse, bu, herpes virüsünün en az birkaç aydır mevcut olduğunu gösterir.

Yeni mi yoksa tekrarlayan bir enfeksiyon mu?

Pozitif IgM testi, yeni veya tekrarlayan bir HSV enfeksiyonunuz olduğu anlamına gelebilir. Pozitif IgM testiniz ve negatif IgG testiniz varsa, muhtemelen yeni bir enfeksiyon kapmışsınızdır.

Bir kişinin hem IgG hem de IgM testlerinde pozitif sonuçları varsa, yeni bir enfeksiyon yerine tekrarlayan bir herpes atağı yaşıyor olabilir. Tek başına pozitif bir IgM testinin yeni bir enfeksiyon olma olasılığı daha yüksektir.

Bireyler, en az birkaç ay boyunca enfekte olana kadar, IgG’yi tespit eden bir antikor testi olan pozitif immünoglobulin G (IgG) testine sahip olmayabilir. Bununla birlikte, IgG seviyeleri enfeksiyonun seyri boyunca yüksek kalma eğilimindeyken, IgM seviyeleri daha değişkendir.

HSV Tip 1 IgM testi sonuçları nasıl yorumlanır?

Oral sekresyonlar veya derideki yaralar yoluyla bulaşan herpes simpleks tip 1, öpüşme veya diş fırçası veya yemek kapları gibi nesnelerin paylaşılması yoluyla yayılabilir. Yaralar olmasa bile HSV-1 ‘in yayılabileceğini bilmek önemlidir.
Genital uçuğu olan hamile kadınlar, doğum sırasında bebeğe genital uçuk bulaşabileceğinden doktorlarıyla konuşmalıdır.
Herpes virüsüne sahip olan ve uykuda olduğu dönemlerden geçebilen birçok kişi için, aşağıdaki koşullar hastalığa neden olabilir:
Genel hastalık (hafif hastalıklardan ciddi durumlara kadar), halsizlik, fiziksel veya duygusal stres, AIDS veya kemoterapi veya steroidler gibi ilaçlara bağlı immünsüpresyon.

İlginizi Çekebilir  Aminoasidüri Testi

HSV-1 Belirtileri Nelerdir?

HSV-1 virüsünün semptomları tipik olarak bir su toplaması veya etkilenen bölgelerin (genellikle ağız) üzerinde veya çevresinde çoklu kabarcıklar şeklinde ortaya çıkar. Kabarcıklar patlayarak hassas yaralar bırakır.

HSV-1 Nasıl Teşhis Edilir?

Çoğu zaman, herpes simpleks virüsünün görünümü tipiktir ve tanıyı doğrulamak için herhangi bir test gerekmez. Doktorunuz emin değilse, herpes simplex, DNA – veya PCR – testleri ve virüs kültürleri dahil laboratuvar testleri ile teşhis edilebilir.

HSV-1 Nasıl Tedavi Edilir?

Herpes için bir tedavi olmamasına rağmen, tedaviler semptomları hafifletebilir. İlaç, bir salgınla ilgili ağrıyı azaltabilir ve iyileşme süresini kısaltabilir. Ayrıca toplam salgın sayısını azaltabilirler.

 

Yorum ekleyebilirsiniz