hsv tip 2 ig m testi fiyatları 2023

HSV Tip 2 Ig M Testi

Herpes Simplex Virüsü insanlarda yaygın bir patojendir. İnsanlarda HSV’nin klinik seyri son derece değişkendir. Tip 1 veya 2 olsun, HSV’nin birincil enfeksiyonu vakaların çoğunda belirsiz veya subkliniktir.

Klinik olarak belirgin olduğunda, HSV enfeksiyonları minimal stomatitten ölümcül genelleştirilmiş enfeksiyona kadar değişebilir. HSV enfeksiyonlarının başlıca klinik belirtilerinden bazıları akut gingivostomatit, tekrarlayan herpes labialis, keratokonjonktivit, egzama herpeticum, ensefalit ve menenjittir.

Genelleştirilmiş enfeksiyonlar normalde bağışıklık yetersizliği olan kişiler, bağışıklık sistemi baskılanmış hastalar veya yenidoğanlarla sınırlıdır.

HSV’nin iki farklı türü vardır: Tip 1 ve 2.

HSV-1 ve HSV-2 yakından ilişkilidir ancak hem serolojik hem de biyolojik olarak ayrılabilirler.

HSV-1 bel üstü lezyonlarla (ensefalit, stomatit, göz enfeksiyonları ve bazı durumlarda genel enfeksiyonlar) ilişkilidir.

HSV-2 öncelikle cinsel organların ve çevredeki bölgenin bir enfeksiyonudur. HSV-2 cinsel yolla bulaşır ve yenidoğanın genel enfeksiyonlarının büyük çoğunluğunun nedenidir. Ancak HSV’nin lokalizasyonu ile türleri arasında sıkı bir ilişki mutlak değildir. HSV antikorlarının tespiti için bir dizi serolojik test vardır.

HSV-2 IgM Test Sistemi aşağıdakilerin belirlenmesinde faydalıdır:

  1. HSV-2’ye karşı yönlendirilmiş immünoglobulin M antikorunun varlığının gösterilmesiyle HSV ile yeni enfeksiyon.
  1. Bağışıklığı baskılanmış hastalarda tanı konulamayan konjenital hastalıklar ve uzamış ateşin etiyolojisi.

HSV 2 IgM Test Sonucunuzun Yorumlanması 

Negatif sonuç, IgM’nin tespit edilmediği anlamına gelir.

Şüpheli bir Herpes 2 IgM sonucu, testin kan örneğinde bir antikorun mevcut olup olmadığını belirleyemediği anlamına gelir. Herpes IgM (immünoglobulin M) testi, Herpes Simpleks Virüsü (HSV) enfeksiyonunu erken tespit etmek için kullanılan bir kan testidir. IgM, enfeksiyondan sonra ortaya çıkan ilk antikor türlerinden biridir ve bu testi, herpes tespitinde kullanılan en eski yöntemlerden biri haline getirir. Şüpheli bir sonuç, testin sonuçsuz olduğu ve herpes IgM antikorlarının varlığını veya yokluğunu belirleyemediği anlamına gelir. Bu sonuç, antikor düzeylerinin kesin olarak tespit edilemeyecek kadar düşük olması durumunda ortaya çıkabilir. 

İlginizi Çekebilir  Covid-19 Antikor testi nedir?

Sonuçları yorumlarken testin zamanlamasını dikkate almak önemlidir. Herpes IgM seviyeleri enfeksiyonun erken dönemlerinde artma eğilimindedir ve zamanla düşebilir. Bu nedenle, pozitif Herpes IgM sonucu çoğunlukla yeni bir enfeksiyonla ilişkilidir, ancak tekrarlayan herpes enfeksiyonu olan kişilerde de pozitif sonuçlar alınabilir. IgM testi, HSV tip 1 (oral herpes ile ilişkili) ile HSV tip 2 (genital herpes ile ilişkili) arasında ayrım yapamaz ve bu da belirsiz sonuçlara yol açabilir.

Pozitif bir HSV IgM kan testi, herpes immünoglobulin M’nin mevcut olduğunu gösterir. Bu, kişinin herpes virüsünü taşıdığı anlamına gelir. Yanlış pozitif mümkündür.

HSV-2 Testi Nedir?

Herpes tip1 (HSV-1 veya oral herpes) ve herpes tip 2 (HSV-2 veya genital herpes ). En yaygın olarak, herpes tip 1, ağız ve dudak çevresinde yaralara neden olur (bazen ateş kabarcıkları veya uçuklar olarak adlandırılır ). HSV-1 genital herpes’e neden olabilir, ancak genital herpes vakalarının çoğu herpes tip 2’den kaynaklanır. HSV-2’de, enfekte kişinin cinsel organları veya rektum çevresinde yaralar olabilir. HSV-2 yaraları başka yerlerde de oluşabilse de bu yaralar genellikle bel altında bulunur.

HSV-2 Enfeksiyonlarına ve Salgınlarına Ne Sebep Olur?

Genel olarak, bir kişi genital HSV-2 enfeksiyonu olan biriyle cinsel temas sırasında herpes tip 2 enfeksiyonunu alabilir. Yaralar olmasa bile hem HSV-1 hem de HSV-2’nin yayılabileceğini bilmek önemlidir.

Genital uçuğu olan hamile kadınlar, doğum sırasında bebeğe genital uçuk bulaşabileceğinden doktorlarıyla konuşmalıdır.

Herpes virüsüne sahip olan ve uykuda olduğu dönemlerden geçebilen birçok kişi için, aşağıdaki koşullar salgınlara neden olabilir:

Genel hastalık (hafif hastalıklardan ciddi durumlara kadar), halsizlik, fiziksel veya duygusal stres, AIDS veya kemoterapi veya steroidler gibi ilaçlara bağlı immünsüpresyon,

cinsel aktivite dahil olmak üzere etkilenen bölgede travma.

İlginizi Çekebilir  Kendi Kendine Meme Muayenesi Yapmanın İpuçları

HSV-2  Belirtileri Nelerdir?

HSV-2  virüsünün semptomları tipik olarak bir su toplaması veya etkilenen bölgelerin (genellikle ağız, üreme organları veya rektum) üzerinde veya çevresinde çoklu kabarcıklar şeklinde ortaya çıkar. Kabarcıklar patlayarak hassas yaralar bırakır.

HSV-2 Nasıl Teşhis Edilir?

Çoğu zaman, herpes simpleks virüsünün görünümü tipiktir ve tanıyı doğrulamak için herhangi bir test gerekmez. Doktorunuz  emin değilse, herpes simplex, DNA – veya PCR – testleri ve virüs kültürleri dahil laboratuvar testleri ile teşhis edilebilir.

HSV-2  Nasıl Tedavi Edilir?

Herpes için bir tedavi olmamasına rağmen, tedaviler semptomları hafifletebilir. İlaç, bir salgınla ilgili ağrıyı azaltabilir ve iyileşme süresini kısaltabilir. Ayrıca toplam salgın sayısını azaltabilirler. Sıcak banyolar, genital yaralarla ilişkili ağrıyı hafifletebilir.

HSV-2  testini neden yaptırmalıyım?

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), HSV semptomları olmayan kişilerde HSV testi yapılmasını önermez. Ancak aşağıdaki durumlarda bir HSV testine ihtiyacınız olabilir:

Cinsel organlarda veya vücudun diğer kısımlarında kabarcıklar veya yaralar gibi uçuk belirtileriniz varsa,cinsel partnerinizde uçuk varsa,hamilesiniz ve siz veya eşiniz daha önce bir herpes enfeksiyonu veya genital herpes semptomları geçirdi. HSV için pozitif test yaparsanız, bebeğinizin de teste ihtiyacı olabilir.

HSV-2, HIV ve diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklara  yakalanma riskinizi artırabilir. STD’ler için belirli risk faktörlerine sahipseniz bir teste ihtiyacınız olabilir. Aşağıdaki durumlarda daha yüksek risk altında olabilirsiniz:

HIV ve/veya başka bir cinsel yolla bulaşan hastalığı olan bir partneriniz varsa, nadir durumlarda HSV , beyin ve omurilikte hayatı tehdit eden enfeksiyonlar olan ensefalit veya menenjite neden olabilir. Bir beyin veya omurilik bozukluğu belirtileriniz varsa, bir HSV testine ihtiyacınız olabilir. Bunlar şunları içerir:

Ateş, boyun tutulması, bilinç bulanıklığı, konfüzyon, şiddetli baş ağrısı, ışığa duyarlılık

İlginizi Çekebilir  İkili Tarama Testi

HSV-2 testi sonuçları ne anlama geliyor?

HSV test sonuçlarınız normal olarak da adlandırılan negatif veya anormal olarak da adlandırılan pozitif olarak verilecektir.

Negatif/Normal. HSV-2  sonuçlarınız normalse, hala bir HSV enfeksiyonunuz olabilir. Bu, numunede tespit edilecek kadar virüs olmadığı anlamına gelebilir. Hala herpes semptomlarınız varsa, tekrar test yaptırmanız gerekebilir.

Pozitif/Anormal. Numunenizde HSV bulundu. Bu, aktif bir enfeksiyonunuz olduğu (şu anda yaralarınız olduğu) veya geçmişte enfekte olduğunuz (yaralarınız olmadığı) anlamına gelebilir.

HSV için pozitif test sonucu aldıysanız , doktorunuzla görüşün. HSV-2  için bir tedavi bulunmamakla birlikte, nadiren ciddi sağlık sorunlarına neden olur. Bazı insanlar tüm yaşamları boyunca yalnızca bir kez yara salgını yaşayabilirken, diğerleri daha sık patlak verebilir. Salgınlarınızın şiddetini ve sayısını azaltmak istiyorsanız, doktorunuz  size yardımcı olabilecek bir ilaç yazabilir.

HSV 2 IgM testi hakkında bilmem gereken başka bir şey var mı?

Genital herpes veya başka bir cinsel yolla bulaşan hastalığı önlemenin en iyi yolu seks yapmamaktır. Cinsel olarak aktifseniz, enfeksiyon riskinizi şu şekilde azaltabilirsiniz:

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar için negatif test eden bir partnerle uzun vadeli bir ilişki içinde olmak, her seks yaptığınızda prezervatifleri doğru kullanmak, size genital herpes teşhisi konduysa, prezervatif kullanımı enfeksiyonu başkalarına yayma riskinizi azaltabilir.

 

Yorum ekleyebilirsiniz