HSV Tip 1 IgG Testi

HSV Tip 1 Virüsü 

Herpes, herpes simpleks virüsünün (HSV) neden olduğu yaygın bir viral enfeksiyondur. Virüs HSV-1 ve HSV-2 olmak üzere iki ana tipte bulunmaktadır. 

HSV testi, aktif bir herpes enfeksiyonunu teşhis etmek için bir kabarcık, yara veya sıvıdan alınan bir numunede virüsün varlığını tanımlar veya test, herpes’e daha önce maruz kalındığını belirlemek için kandaki antikorları tespit eder.

Hem HSV-1 hem de HSV-2 bulaşıcıdır ve periyodik olarak küçük ateş kabarcıklarına (kesecikler) neden olur ve bu kabarcıklar kırılarak açık lezyonlara dönüşür.

HSV Tip 1 Belirtileri 

HSV-1 öncelikle ağız çevresinde (genital olmayan bölgeler) kabarcıklara veya “uçuklara” neden olur.

HSV-2 genellikle genital bölge çevresinde lezyonlara neden olur.

Ancak hem HSV-1 hem de HSV-2, oral veya genital bölgeleri etkileyebilir.

Herpes simpleks virüsü, yaralar açıkken ve iyileşirken, bazen de görünür yaralar olmadığında cilt temasıyla kişiden kişiye geçebilir. HSV-2, seks sırasında en sık yayılan türdür, ancak HSV-1, oral seks sırasında da genital bölgeyi enfekte edebilir.

HSV-2’ye sahip kişilerin çoğu, enfeksiyon kaptıklarından habersizdir çünkü belirti ve semptomlar hafif olabilir ve fark edilmeyebilir.

Semptomlar ortaya çıktığında genellikle enfeksiyondan sonraki iki hafta içinde enfeksiyon bölgesinde ağrılı kabarcıklar şeklinde başlayabilirler.

– Kabarcıklar ağız çevresinde, vajinal bölgede, peniste, anüs çevresinde veya kalçalarda veya uyluklarda ortaya çıkabilir.

– Kabarcıklar genellikle iki ila dört hafta içinde iyileşir.

Bu birincil bölüm, ikinci bir kabarcık salgınını ve hatta ateş ve şişmiş bezler gibi grip benzeri semptomları içerebilir. Bununla birlikte, herkeste kabarcıklar gelişmez ve bazen belirtiler o kadar hafif olur ki fark edilmez veya böcek ısırığı veya döküntü gibi başka bir şeyle karıştırılır. Enfekte olduğunuzda ve ilk enfeksiyon düzeldiğinde, virüs hayatınızın geri kalanı boyunca vücudunuzda gizli bir formda kalır. Stres veya hastalık dönemlerinde virüs yeniden etkinleşebilir ve periyodik salgınlar yaşayabilirsiniz. HIV/AIDS hastaları veya organ nakli yapılmış olanlar gibi bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde HSV salgınları daha sık ve ciddi olabilir.

İlginizi Çekebilir  Büyüme Hormonu Testi

HSV Tip 1 Tedavisi 

Uçuğun tedavisi yoktur ancak  antiviral ilaçlar salgınları baskılayabilir, semptomların süresini ve virüsün aktif olarak yayılmasını kısaltabilir.

Yenidoğan herpes:

Nadiren, bir annenin vajinal doğum sırasında virüsü bebeğine bulaştırması durumunda virüs yenidoğanlarda enfeksiyonlara (yenidoğan herpes) neden olabilir. Yenidoğan herpes semptomları yaşamın ilk ayında ortaya çıkar. Tedavi edilmediği takdirde uçuk bebekte uzun vadeli sağlık sorunlarına neden olabilir ve yaşamı tehdit edebilir. Herpes teşhisi konan hamile bir kadın, enfeksiyonunun yeniden aktifleşmesini tespit etmek için doğumdan önce düzenli olarak izlenebilir.

HSV enfeksiyonu beyne yayılarak ensefalite neden olabilir. Bu hastalık ölümcül olabilir veya hayatta kalanlarda ciddi, kalıcı nörolojik sorunlara neden olabilir.

Herpes birkaç farklı yolla test edilebilir:

Virüsün doğrudan tespiti: Aktif kabarcıkları veya yaraları olan kişilerde virüsün test edilmesi için tercih edilen yöntemler, herpes kültürü ve HSV PCR testidir. Ensefalit veya neonatal herpes şüphesi varsa PCR testi tercih edilen yöntemdir.

HSV DNA PCR (NAAT): Bu yöntem, kabarcık, kan veya omurilik sıvısı gibi başka bir sıvıdan alınan bir numunedeki HSV genetik materyalini tespit eder. PCR, virüsü tespit etmenin yanı sıra herpes virüsünün tipini (HSV-1 veya HSV-2) tanımlayabilir. Bu yöntem kültüre göre daha hassastır ve giderek yaygınlaşmaktadır.

Herpes kültürü: Açık bir yaradan bir çubukla sıvı örneği alınır ve kültürlenir. Kültür pozitifse virüs ayrıca HSV-1 veya HSV-2 olarak tanımlanabilir.

Antikor testi: HSV antikor (serolojik) testi, vücudunuzun herpes enfeksiyonuna yanıt olarak ürettiği, kanınızdaki immünoglobulin G (IgG) adı verilen bağışıklık proteinlerini tespit eder. HSV antikor testi hem HSV-1 hem de HSV-2 antikorlarını tespit edebilir ve aralarında ayrım yapabilir.

HSV Tip 1 Ig G Testi Fiyatları 

HSV Tip 1 Ig G testi fiyatları son zamanlarda araştırılan konulardan birisidir. İstanbulda değişik sağlık kurumlarında farklı fiyat aralığında bu tetkikler yapılmaktadır. Fiyatlar hakkında detaylı bilgiyi 05378576593 nolu telefonumuzan alabilirsiniz.

Yorum ekleyebilirsiniz