hsv tip 2 ig g test fiyatları 2023

HSV Tip 2 IgG Testi

HSV Tip 2 Virüsü 

Herpes, herpes simpleks virüsünün (HSV) neden olduğu yaygın bir viral enfeksiyondur. Virüs HSV-1 ve HSV-2 olmak üzere iki ana tipte bulunmaktadır. 

HSV testi, aktif bir herpes enfeksiyonunu teşhis etmek için bir kabarcık, yara veya sıvıdan alınan bir numunede virüsün varlığını tanımlar veya test, herpes’e daha önce maruz kalındığını belirlemek için kandaki antikorları tespit eder.

Hem HSV-1 hem de HSV-2 bulaşıcıdır ve periyodik olarak küçük ateş kabarcıklarına (kesecikler) neden olur ve bu kabarcıklar kırılarak açık lezyonlara dönüşür.

HSV Tip 2 Belirtileri 

HSV-1 öncelikle ağız çevresinde (genital olmayan bölgeler) kabarcıklara veya “uçuklara” neden olur.

HSV-2 genellikle genital bölge çevresinde lezyonlara neden olur.

Ancak hem HSV-1 hem de HSV-2, oral veya genital bölgeleri etkileyebilir.

Herpes simpleks virüsü, yaralar açıkken ve iyileşirken, bazen de görünür yaralar olmadığında cilt temasıyla kişiden kişiye geçebilir. HSV-2, seks sırasında en sık yayılan türdür, ancak HSV-1, oral seks sırasında da genital bölgeyi enfekte edebilir.

HSV-2’ye sahip kişilerin çoğu, enfeksiyon kaptıklarından habersizdir çünkü belirti ve semptomlar hafif olabilir ve fark edilmeyebilir.

Semptomlar ortaya çıktığında genellikle enfeksiyondan sonraki iki hafta içinde enfeksiyon bölgesinde ağrılı kabarcıklar şeklinde başlayabilirler.

– Kabarcıklar ağız çevresinde, vajinal bölgede, peniste, anüs çevresinde veya kalçalarda veya uyluklarda ortaya çıkabilir.

– Kabarcıklar genellikle iki ila dört hafta içinde iyileşir.

Bu birincil bölüm, ikinci bir kabarcık salgınını ve hatta ateş ve şişmiş bezler gibi grip benzeri semptomları içerebilir. Bununla birlikte, herkeste kabarcıklar gelişmez ve bazen belirtiler o kadar hafif olur ki fark edilmez veya böcek ısırığı veya döküntü gibi başka bir şeyle karıştırılır. Enfekte olduğunuzda ve ilk enfeksiyon düzeldiğinde, virüs hayatınızın geri kalanı boyunca vücudunuzda gizli bir formda kalır. Stres veya hastalık dönemlerinde virüs yeniden etkinleşebilir ve periyodik salgınlar yaşayabilirsiniz. HIV/AIDS hastaları veya organ nakli yapılmış olanlar gibi bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde HSV salgınları daha sık ve ciddi olabilir.

İlginizi Çekebilir  Baş Ağrısı

HSV Tip  2 IgG, Sonucu Çok Yüksekse

Birlikte yapıldığında IgG ve IgM sonuçlarını deşifre etmek zor olabilir. IgG antikorlarının üretilmesinin daha uzun sürdüğünü ancak ömür boyu sürdüğünü, IgM antikorlarının ise birkaç gün sonra tespit edilebildiğini ancak birkaç hafta içinde yok olduğunu unutmamak önemlidir.

IgG testiniz pozitif çıkarsa ancak IgM pozitif çıkmazsa , muhtemelen en az iki aydır enfeksiyon kapmışsınızdır. Daha yeni enfeksiyonlara sahip kişilerin IgG ve IgM veya yalnızca IgM için pozitif sonuç verme olasılığı daha yüksektir.

IgG ve IgM sonuçlarının pozitif olması yakın zamanda enfeksiyon kaptığınız anlamına gelmez.

IgG ve IgM veya sadece IgM testiniz pozitif çıkarsa büyük olasılıkla yeni bir enfeksiyon kapmışsınızdır.

IgG testiniz pozitif çıkarsa ancak IgM pozitif çıkmazsa , muhtemelen en az iki aydır mevcut olan bir enfeksiyonunuz vardır.

HSV 2 Glikoprotein G Ab, IgG için pozitif bir sonuç, herpes simpleks virüsü tip 2’ye (HSV-2) özgü immünoglobulin G (IgG) antikorlarının varlığını gösterir. IgG antikorları önceki bir HSV-2 enfeksiyonuna yanıt olarak gelişir. Bu, bireyin bir noktada HSV-2 virüsüne maruz kaldığını göstermektedir. Bu antikorların varlığı mutlaka mevcut aktif bir enfeksiyonu göstermez, daha ziyade geçmişte maruz kalındığını gösterir.

IgG testi, bir kişinin herpes enfeksiyonu durumunu belirlemek için yaygın olarak kullanılır ve IgM testinden daha doğrudur. IgM antikorları tipik olarak yeni enfeksiyonlarla ilişkilidir, IgG antikorları ise daha yerleşik bir bağışıklık tepkisinin göstergesidir. Sonuçları klinik semptomlar ve tıbbi geçmişle birlikte yorumlamanın yanı sıra doğru teşhis ve uygun tedavi için bir sağlık uzmanına danışmak önemlidir.

Genital Herpes Yönetimi:

Antiviral ilaç tedavisi semptomatik hastalara klinik faydalar sağlar ve tedavinin temelini oluşturur. Genital herpes enfeksiyonunu tedavi etmek için antiviral ilaçların kullanılmasının amaçları, semptomatik genital herpes nüksetmelerini tedavi etmek veya önlemek, yaşam kalitesini iyileştirmek ve cinsel partnerlere bulaşmayı önlemek için virüsü baskılamaktır. Genital herpesin doğal seyri, cinsel ve perinatal bulaşma riskleri ve bulaşmayı azaltma yöntemlerine ilişkin danışmanlık da klinik yönetimin ayrılmaz bir parçasıdır.

İlginizi Çekebilir  Sürrenal MR 

Sistemik antiviral ilaçlar, ilk klinik ve tekrarlayan atakları tedavi etmek için veya günlük baskılayıcı tedavi olarak kullanıldığında, genital herpesin belirti ve semptomlarını kısmen kontrol edebilir. Ancak bu ilaçlar ne latent virüsü yok eder ne de ilaç kesildikten sonra nüks riskini, sıklığını veya şiddetini etkiler. 

HSV Tip 2 IgG Testi Fiyatları 

Yorum ekleyebilirsiniz