idrar kültürü testi fiyatları

İdrar kültürü testi 

İdrar kültürü, idrarda enfeksiyona neden olabilecek mikropları (bakteri gibi) bulmak için yapılan bir testtir. Mesanedeki idrar normalde sterildir. Bu, herhangi bir bakteri veya diğer organizmaları ( mantarlar gibi) içermediği anlamına gelir. Ancak bakteriler üretraya girebilir ve idrar yolu enfeksiyonuna (İYE) neden olabilir.

Mikropların büyümesini destekleyen bir maddeye bir idrar örneği eklenir. Mikrop üremezse kültür negatiftir. Mikroplar ürerse, kültür pozitiftir. Mikrop türü bir mikroskop veya kimyasal testler kullanılarak belirlenebilir. Bazen enfeksiyonu tedavi etmek için doğru ilacı bulmak için başka testler yapılır. Buna duyarlılık testi denir.

İYE’ler kadınlarda ve kızlarda erkeklerden daha yaygındır. Bunun nedeni kısmen kadın üretrasının daha kısa ve anüse daha yakın olması olabilir. Bu, bağırsaklardan gelen bakterilerin üretra ile daha kolay temas etmesini sağlar. Erkeklerin prostat bezlerinde risklerini azaltan antibakteriyel bir madde bulunur.

İdrar kültürü testi neden yapılır?

Aşağıdakiler için bir idrar kültürü yapılabilir:

İdrar yolu enfeksiyonunun (İYE) nedenini belirlemek için, İYE tedavisinin işe yarayıp yaramadığını öğrenmek için yapılır.

İdrar kültürü testine nasıl hazırlanılır?

 Testi yaptırmadan önce herhangi bir şey yapmanıza gerek yoktur. Antibiyotik alıyorsanız veya yakın zamanda aldıysanız, doktorunuza söyleyiniz.

Bir idrar örneği almanız gerekecektir. Testi yaptırmadan hemen önce idrar yapmaktan kaçının.

İdrar kültürü testi nasıl yapılır?

Test için temiz bir idrar örneği almanız istenebilir. Günün ilk idrarı bakteri seviyesi daha yüksek olacağı için tercih edilir.

İdrarı toplamadan önce ellerinizi yıkayın, toplama kabının kapağı varsa dikkatlice çıkarın, İç yüzey yukarı gelecek şekilde yerleştirin, bardağın iç kısmına parmaklarınızla dokunmayın, cinsel organlarınızın etrafındaki alanı temizleyin.

İlginizi Çekebilir  Meme MR 

Erkekler için: Varsa sünnet derinizi geri çekin. Penisinin başını iyice temizleyin. 

Kadınlar için: Bir elinizle vajina çevresindeki deri kıvrımlarını açın,  ardından diğer elinizi kullanarak vajina ve idrar yolunun etrafındaki alanı iyice temizleyin, ilaçlı havlu veya bez kullanın. Anüsten vajinaya bakteri yayılmasını önlemek için alanı önden arkaya doğru silin.

Tuvalete veya pisuvara işemeye başlayın. Kadınlar idrar yaparken vajina çevresindeki deri kıvrımlarını ayrı tutmaya devam etmelidir.

İdrar birkaç saniye aktıktan sonra, toplama kabını akıntıya yerleştirin.

Kabın kenarına genital bölgenize dokunmayın, İdrar örneğinde tuvalet kağıdı, kasık kılı, dışkı adet kanı veya diğer yabancı maddeleri almayın.

Kapağı dikkatlice üzerine yerleştirin. Ellerinizi yıkayın. Bardağı laboratuvara hemen götürün.. İdrarı evde alıyorsanız ve bir saat içinde laboratuvara getiremiyorsanız, buzdolabında saklayın.

Küçük bir çocuktan veya bebekten idrar örneğinin alınması, ağzı bantlanmış özel bir plastik torba (bir U torbası) kullanılarak yapılabilir. Torba, çocuk idrara çıkana kadar (genellikle bir saat içinde) çocuğun cinsel organlarının etrafına takılır.Daha sonra çanta dikkatlice çıkarılır.

İdrar kültürü sonuçları 

İdrar kültürü, idrarda enfeksiyona neden olabilecek mikropları (genellikle bakterileri) bulmak için yapılan bir testtir. İdrar kültürü sonuçları genellikle 1 ila 3 gün içinde hazır olur. Bazı mikropların kültürde büyümesi daha uzun sürer.

Normal:

Kültürde bakteri veya diğer organizmalar ( mantarlar gibi) gelişmez. Kültür sonucu negatif.

Anormal:

Kültürde organizmalar (genellikle bakteriler) gelişir. Kültür sonucu pozitif .

Bir mililitre (mL) idrarda 100.000 veya daha fazla bakteri sayısına bir enfeksiyon neden olabilir. 100 ila 100.000 arasında değişen bir sayım, örneğin enfeksiyondan veya kontaminasyondan kaynaklanabilir. Sayı 100 veya daha az ise, enfeksiyon olası değildir. antibiyotik kullanıyorsanız, sayınız 100 veya daha az olabilir.

İdrar kültürü testini ne etkiler?

Aşağıdaki durumlarda testi yapamayabilirsiniz veya sonuçlar yardımcı olmayabilir:

İlginizi Çekebilir  Akciğer PET Taraması: Detaylı Bir İnceleme

Antibiyotik alıyorsanız  ya da almayı yeni bitirdiyseniz, su hapları ( diüretikler ) alıyorsanız veya çok miktarda sıvı içiyorsanız. Bu, idrarınızı seyreltebilir ve numunedeki bakteri sayısını azaltabilir, çok fazla C vitamini alıyorsanız.

Yorum ekleyebilirsiniz