iga testi fiyatları

IgA Testi Nedir?

IgA testi, vücuttaki en yaygın antikor türlerinden biri olan immünoglobulin A’nın kan seviyesini ölçer. Antikorlar (ayrıca immünoglobulinler olarak da adlandırılır), bağışıklık sisteminin mikropları tanımak ve onlardan kurtulmak için yaptığı proteinlerdir.

Normalde, vücudun mukoza zarlarında, özellikle solunum yollarında ve gastrointestinal sistemde ve tükürük (tükürük) ve gözyaşlarında yüksek IgA seviyeleri bulunur.

IgA antikorları tipik olarak vücudun sindirim sistemi, kulaklar, gözler, solunum yolları, tükürük, gözyaşı ve kan gibi bölgelerinde bulunur. Çoğu insanda, IgA antikorları toplam antikorların yaklaşık %10-15’ini oluşturur. Ancak bazı insanlar, vücutlarının IgA antikorları üretmemesine neden olan bir duruma sahiptir.

Yüksek IgA seviyeleri, Romatoid Artrit, Lupus, Siroz ve Hepatit gibi bir dizi durumun göstergesi olabilir. Yüksek IgA seviyeleri, bir kişinin Monokolonal Gamapati olarak bilinen bir duruma sahip olduğu anlamına gelebilir. Bu durum acil sağlık sorunlarına neden olmayabilir, ancak Multipl Miyelom olarak bilinen bir kanser türüne dönüşme potansiyeline sahiptir .

Bazı insanların vücutları çok düşük seviyelerde IgA antikorları üretir veya hiç üretmez. Düşük IgA seviyelerine sahip kişilerin belirli tipte otoimmün bozuklukları geliştirme riski daha yüksektir. 

Düşük IgA, Lösemi, böbrek hastalığı ve bağırsak hastalığı gibi durumları da gösterebilir.

IgA antikorları, akciğerlerin, sinüslerin, mide ve bağırsakların mukoza zarlarında bulunur. Ayrıca kanda olduğu gibi tükürük ve gözyaşı gibi bu zarların ürettiği sıvılarda da bulunurlar

Bu test, belirli otoimmün bozuklukların veya kanserlerin taranmasının bir parçası olarak istenebilir. IgA seviyeleri kendi başlarına belirli koşulları saptamak için yeterince spesifik olmadığından, IgA seviyeleri genellikle diğer test türleriyle birlikte sıralanır.

IgA Testleri Neden Yapılır?

Doktorlar, bağışıklık sistemi, bağırsaklar ve böbreklerle ilgili sorunları teşhis etmek için bir IgA testi isteyebilir. Ayrıca tekrarlayan enfeksiyonları olan çocuklar için yapılırlar. Bu testler, vücudun yanlışlıkla artrit, lupus ve çölyak hastalığı gibi sağlıklı dokulara karşı antikor ürettiği otoimmün durumları kontrol edebilir. Düşük IgA seviyeleri ile doğan veya hiç olmayan çocuklar, otoimmün durumlar, enfeksiyonlar, astım ve alerjiler için daha yüksek risk altındadır.

İlginizi Çekebilir  Pelvis MR Nedir ?

Özellikle sinüsler , akciğerler , mide veya bağırsak enfeksiyonları olmak üzere çok sayıda enfeksiyon kaparsanız, doktorunuz bir immünoglobulin testi isteyebilir .

Aşağıdaki durumlarda da testi isteyebilirler:

Geçmeyen ishal, açıklanamayan kilo kaybı, başka bir nedenle açıklanamayan ateşler, deri döküntüleri,  alerjiler, seyahatten sonra hastalık durumunda da istenebilir.

IgA eksikliğine ne sebep olur?

IgA eksikliği, yaklaşık 5 vakadan 1’inde ailelerden geçen bir sağlık sorunudur. Bu genetik olduğu anlamına gelir. Nadir durumlarda, aldığınız ilaçlardan kaynaklanabilir.

IgA eksikliğinin belirtileri nelerdir?

IgA eksikliği olan çoğu insanda sağlık sorununa ilişkin herhangi bir belirti görülmez. Genellikle bir kan testinde bulunur. Selektif IgA eksikliği olan 2 kişiden 4 ila 1’i etkilenecektir. IgA eksikliği olan bazı kişilerin sık enfeksiyon kapma olasılığı daha yüksektir. Bunlar sinüs, akciğer ve sindirim enfeksiyonlarını içerebilir. IgA eksikliği olan bazı kişilerin alerji ve çölyak hastalığı veya lupus gibi sindirim ve otoimmün sorunları olma olasılığı daha yüksektir. 

IgA eksikliği nasıl teşhis edilir?

Ailenizde IgA eksikliği varsa veya yukarıdaki belirtilerden bazılarına sahipseniz, risk altında olabilirsiniz. Kanınızda IgA’nın eksik olup olmadığını görmek için kan testleri kullanılabilir.

IgA eksikliği nasıl tedavi edilir?

IgA eksikliğinin tedavisi yoktur. İmmünoterapi onu tedavi etmek için çalışmaz. Ancak hastalık veya enfeksiyon riskinizi azaltmak için adımlar atabilirsiniz. Bunlar, hastalandığınızda antibiyotik almayı içerir. Enfeksiyonlar devam ediyorsa (kronik), her gün antibiyotik almanız gerekebilir.

IgA eksikliğinin komplikasyonları nelerdir?

Potansiyel komplikasyonlar şunları içerebilir:

İshal, sinüzit, bronşit, göz enfeksiyonu, kulak enfeksiyonu, zatürre, otoimmün bozukluklar

cilt enfeksiyonu, astım , kan veya kan ürünü transfüzyonlarına karşı alerjik reaksiyonlar.

IgA eksikliği önlenebilir mi?

IgA eksikliği ailenizden geçebilecek bir sorundur, bu nedenle bunu önlemek için hiçbir şey yapamazsınız. Ancak ellerinizi sık sık yıkayarak ve kalabalıklardan uzak durarak mikropların ve hastalıkların yayılmasını sınırlayabilirsiniz. Bu özellikle soğuk algınlığı ve grip mevsiminde geçerlidir. Ayrıca hastalıkları önlemeye yardımcı olabilecek aşılar ve bunları ne zaman almanız gerektiği konusunda hekiminizle  görüşün.

İlginizi Çekebilir  Kemik dansitometrisi , kemik ölçümü (DEXA )

IgA Testi Nasıl Yapılır?

Genellikle kanı kolunuzdaki  bir damardan alınır. Bir bebek için, topuğu küçük bir iğne ile delinerek kan alınabilir. Damardan kan alınıyorsa, cilt yüzeyi antiseptik ile temizlenir ve üst kol etrafına elastik bir bant (turnike) yerleştirilerek basınç uygulanır ve damarların kanla şişmesine neden olur. Bir damara bir iğne batırılır(genellikle dirseğin içindeki kolda veya elin arkasında) ve kan çekilir ve bir şişe veya şırınga içinde toplanır.

İşlemden sonra elastik bant çıkarılır. Kan alındıktan sonra iğne çıkarılır ve kanamayı durdurmak için bölge pamuk veya bandajla kapatılır. 

Kan örneği almanın her iki yöntemi de (topuk veya damar çekme) yalnızca geçici olarak rahatsız edicidir ve hızlı bir iğne batması gibi hissedilebilir. Daha sonra, birkaç gün içinde geçmesi gereken hafif morluklar olabilir.

IgA düşük ve yüksek seviyelerinin nedenleri 

IgA iki şekilde bulunabilir. İnsan serumunda bulunan bir monomerik form ve salgılarda bulunan bir dimerik form s-IgA.

s-IgA tükürükte, anne sütünde ve bağırsak salgılarında bulunur ve sindirim enzimlerine karşı direnci ile müköz membranlarda yüzey koruması sağladığı düşünülmektedir.

IgA esas olarak, Peyer yamaları ve bağırsağın lamina propriası boyunca yaygın olarak dağıtılan mukoza ile ilişkili lenfoid dokudaki (MALT) plazma hücreleri tarafından üretilir.

Alışılmadık bir şekilde immünoglobulin için IgA, tamamlayıcıyı alternatif yolla aktive eder.

Yüksek IgA (>4g/L)

Yüksek IgA seviyeleri spesifik değildir, ancak pulmoner ve gastrointestinal inflamatuar hastalıklarda, bazı otoimmün hastalıklarda, karaciğer hastalığında ve plazma hücre bozukluklarında görülebilir.

Yüksek  IgA seviyelerinin nedenleri şunlardır:

gama-A miyelom (M bileşeni), kronik enfeksiyonlar, kronik karaciğer hastalığı, yüksek titreli romatoid faktörlü romatoid artrit, sarkoidoz (bazı hastalarda görülür), Wiskott-Aldrich sendromu.

Düşük IgA (<0.8g/L)

Kısmi veya tam IgA eksikliği popülasyonun %1’ini etkiler ve genellikle asemptomatiktir. Hastalar biraz daha yüksek gastrointestinal hastalık (çölyak hastalığı dahil), otoimmün hastalık riski veya yüzeysel enfeksiyon oranında mütevazı bir artışa sahip olabilir.

İlginizi Çekebilir  ASO testi

Tek başına düşük IgA seviyelerinin nedenleri şunları içerir:

normal (yaklaşık 1:700’de gerçekleşir)

kalıtsal telenjiektazi, karaciğer sirozu (bazen), IgA olmayan miyelom

Waldenstrom makroglobulinemisi 

 

Yorum ekleyebilirsiniz