kalça mr çekimi

Kalça MR  nedir? 

Manyetik Rezonans Görüntüleme kalça ve eklemin ayrıntılı 3 boyutlu görüntüsünü üretmek için mıknatıslar ve radyo dalgaları kullanan bir tıbbi tanısal görüntüleme teknolojisidir.

MR (manyetik rezonans görüntüleme) Kalça Eklemi, hareket kısıtlılığına ve topallamaya neden olan açıklanamayan kalça ağrısının kaynaklarını tespit etmek için güvenli bir görüntüleme prosedürüdür. Bunlara tümörler, kalça ekleminde enfeksiyon, kalça eklemini çevreleyen tendonların iltihaplanması veya dejenerasyonu, spor yaralanmaları, travma veya şüpheli kanser dahildir.

Tarama, metal aksesuarların vücudunuzdan çıkarılmasını gerektirir. Hamileyseniz veya kalp piliniz varsa radyoloğu bilgilendirin. Hazır olduğunuzda, radyolog sizden dairesel şekilli bir MR makinesinin içinde kayan bir masaya yatmanızı ister. Kalça ekleminizin farklı açılardan birden fazla görüntüsünü almak için manyetik ve radyofrekans dalgalarını kullanır. Gereken görüntü sayısına bağlı olarak süre 25-30 dakika olabilir. 

Kalça MR ne zaman önerilir? 

Kalça MR, bir şikayeti veya semptomu teşhis etmek için kullanılan bir radyoloji görüntüleme incelemesidir. Hekiminiz, kaza veya spor yaralanması gibi ani travmalardan sonra  kalça ağrısını değerlendirmek için MR isteyebilir.

MR, ayrıca artrit gibi uzun süredir devam eden şikayetleri değerlendirmek için kullanılır. Teknoloji, eklemdeki sıvıyı kolayca değerlendirebilir ve hatta bu sıvının kanı (hemartroz olarak adlandırılır) veya iltihabı ( bursit olarak adlandırılır) temsil edip etmediğini ayırt edebilir.

MR, bir röntgen tarafından keşfedilen bir bulguya daha iyi değerlendirmek  için de kullanılabilir. 

Yaşlandıkça, dejeneratif eklem hastalığı ( artrit ) kronik kalça ağrısına neden olabilir. Artritlerin hepsi  aşınma ve yıpranmadan kaynaklanmaz. Kalça ağrısının bazı durumları inflamatuar artritten kaynaklanır. Eklem boşluğundaki iltihaplanma ağrıya, şişmeye neden olur ve uzun süre kalça ekleminin tahrip olmasına neden olabilir. Bunun örnekleri arasında romatoid artrit ve psoriatik artrit bulunur. 

İlginizi Çekebilir  Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar 

Kalça MR ile hangi durumlar tesbit edilebilir ?

Dejeneratif artrit (aşınma ve yıpranmadan) ve kemik kırıkları (travmadan) önce düzenli röntgen ile en iyi şekilde değerlendirilebilir. Düz röntgenler neden ağrınız olduğunu açıklıyorsa, fizyoterapistiniz veya ortopedi cerrahınız daha fazla MR görüntülemesi yapmayabilir. 

Bununla birlikte, bazen semptomlarınız, standart tıbbi teşhis görüntüleme ile görünmeyen bir sorun olduğunu düşündürürse, bu durumda, hekiminiz eklem ve yumuşak dokulardaki bileşenleri daha iyi görüntülemek ve değerlendirmek için kalçanın MR isteyecektir. MR kalçanın  daha ayrıntılı görüntülenmesini sağlayabilir. 

Kalçanın hafif yaralanmaları kıkırdağı içerebilir (federal başın ve asetabulumun kaygan koruyucu kaplaması. Bazen, asetabular labrum adı verilen kalça kemikleri arasındaki yastık yırtılabilir. Katlanmış labrumun bir kısmı veya parçası olabilir. Yürürken veya koşarken bir tıklama veya yakalama hissi veya ağrı üretir Büyük spor yaralanmalarında, bağlar (kalça ekleminin kemiklerini birbirine bağlayan lifli bantlar) veya tendonlar (kemikleri kalça kaslarına bağlayan lifli kolajen) bazı durumlarda burkulabilir veya yırtılabilir. 

Kemiğin vasküler beslenmesini etkileyen travma veya aşırı kullanımdan kaynaklanan belirli bir kalça yaralanması tipine avasküler nekroz adı verilir , ayrıca en iyi MR ile değerlendirilir. Bu durum koşucularda ve uzun süreli kortikosteroid kullanımında görülebilir.

MR  ayrıca tıbbi bir durumu teşhis etmek ve tedavi planlamasına yardımcı olmak için kullanılır. MR, akut (ani) veya uzun süreli (kronik) labrum kıkırdak yırtılmasının bir sporcu için ağrı nedeni olup olmadığını belirleyebilir. Kalça ekleminde bir yırtık tespit edilirse, MR yırtığın ciddiyeti hakkında ayrıntılar sağlayabilir. MR tarama görüntüleri , ortopedi cerrahına, ameliyat belirtilirse kullanması için daha ayrıntılı bir harita verir.

Kalça MR Çekimine  Nasıl Hazırlanırsınız ?

Vücudunuzda travma veya ameliyattan kaynaklanan metal parçalar gibi , MR manyetik çekimİ  için sorun oluşturabilecek  herhangi bir metal varsa, hekiminize ve görüntüleme teknisyenine bildirin.

İlginizi Çekebilir  Selenyum Testi

Kalp pili, defibrilatör, anevrizma klipsi, işitsel işitme implantları, dahili teller veya elektrotlar, implante edilmiş pompalar veya portlar, cerrahi ağ, herhangi bir bobin, stent veya filtre gibi implante edilmiş herhangi bir cihazınız varsa , işlemden önce görüntüleme işleminizi  yapacak olan teknisyenine bildirin.

Takı, saç tokası, gözlük, saatler, peruk, takma dişler, işitme cihazları, balenli sütyenler

Metal parçacıklar içeren kozmetiklerde mr görüntülerinde bozulmaya neden olur.

Kalça MR Çekimi  Nasıl Yapılır?

MR   görüntüleme teknikeri sizden  makineye girip çıkanrahat bir masada sırt üstü uzanmanızı ister.

Muayene sırasında hareket etmemek veya sarsılmamak önemlidir çünkü bu hareketler mıknatısların sinyallerinden gelen görüntülerde düzensizliklere neden olabilir. 

MR  taraması görüntüleme süresi , özel görüntüleme dizileri veya kontrast uygulamasının gerekip gerekmediğine bağlı olarak 25 – 30 dakika sürebilir. Hareketsiz durmalısınız çünkü hareket, ortaya çıkan görüntüleri bulanıklaştırabilir.

Kalça Ağrısının Nedenleri

Kalça eklemi çevresindeki ağrının nedenleri eklem içi, eklem dışı veya sakroiliak eklem, omurga, simfizis pubis veya kasık kanalı gibi komşu yapılardan gelen ağrı olabilir.

Eklem içi nedenler şunları içerir: labral yırtıklar, kondromalazi, dejeneratif değişiklikler, eklem içi kemik yaralanması, ligamentum teres rüptürü, artrit (inflamatuar, enfeksiyöz, vb.) ve sinovyal proliferatif bozukluklar.

Eklem dışı nedenler şunları içerir: tendinopati, bursit, iliotibial bant sendromu, kas yaralanması ve piriformis sendromu.

Kalça sıkışması belirtileri

Erken evrelerde kalça sıkışması ile ilişkili semptomlar olmayabilir veya semptomlar hafif veya belirsiz olabilir. Bazı tipik semptomlar şunları içerir:

Uyluk, kalça veya kasıkta sertlik, kalçayı dik açının ötesinde bükememe, kasık bölgesinde ağrı, özellikle kalça büküldükten sonra (koştuktan veya zıpladıktan sonra veya hatta uzun süre oturmaktan sonra), istirahatte ve aktivite sırasında ortaya çıkabilen kalça, kasık veya bel ağrısı.

İlginizi Çekebilir  HSV Tip 2 IgG Testi

Kalça MR  riskleri nelerdir?

Radyasyon kullanılmadığından, MR prosedürü sırasında iyonlaştırıcı radyasyona maruz kalma riski yoktur. 

Güçlü mıknatısın kullanılması nedeniyle, kalp pili veya koklear implant gibi belirli implante edilmiş cihazları olan hastalarda MR gerçekleştirmek için özel önlemler alınmalıdır. Cerrahi klipsler, plakalar, vidalar veya tel örgü gibi dahili metal nesneleri olan hastalar MR incelemesi için uygun olmayabilir.

Klostrofobik olma olasılığınız varsa, doktorunuzdan MR tetkikinizden önce alabileceğiniz anksiyete önleyici ilaçlar vermesini istemelisiniz. 

Hamileyseniz veya hamile olabileceğinizden şüpheleniyorsanız, görüntülemenizi yapacak teknisyene bilgi vermelisiniz

Kalça MR fiyatları 2023

Kalça MR fiyatları bölgeden bölgeye hatta aynı bölgede kurumdan kuruma farklılık göstermektedir. Kalça MR fiyatları hakkında bilgi almak için 05378576593 nolu telefonumuzu arayabilirsiniz.

 

Yorum ekleyebilirsiniz