kanser tarama tetkikleri

Kanseri Tespit Etmek İçin En İyi Taramalar

Kanserin erken teşhisi ve teşhisi, başarılı bir şekilde tedavi edilme şansınızı önemli ölçüde artırabilir. Erken kanser tedavileri, daha gelişmiş hastalık tedavilerinden daha az pahalı ve karmaşık olabilir, bu da sizi ve ailenizi ıstıraptan kurtarabilir.

Erken teşhis aynı zamanda doktorların yaşamı tehdit eden kanserler haline gelecek olan kanser öncesi doku anormalliklerini belirlemelerine yardımcı olur ve bu da kanserin gelişmesini önlemek için daha erken müdahale şansı sağlar. Benzer şekilde, kanser öncesi doku anormalliklerini ve erken kanserleri ölümcül malignitelere dönüşmeden önce doğru bir şekilde tespit edebilmek, sizi ve ailenizi gereksiz tedavinin olası finansal ve fiziksel yüklerinden kurtarabilir.

Yine de çok sayıda birey kanser teşhisini geç evrelerde alıyor ve başarılı tedavi ve uzun süreli hayatta kalma şanslarını tehlikeye atıyor. Kanser tanısında görüntüleme, tedavi başarınızı artırmak için maligniteleri erken evrelerinde tespit etmek için faydalı bir araç olabilir.

Görüntüleme Testleri Nelerdir ve Kanseri Nasıl Tespit Edebilirler?

Görüntüleme testleri, doktorların vücudunuzda neler olup bittiğine bakmasına yardımcı olur ve ayrıca doktora kanserinizin ne kadar yayıldığını ve tedavinin işe yarayıp yaramadığını gösterebilir.

Görüntüleme testleri, vücudunuza ses dalgaları, röntgenler, manyetik alanlar veya radyoaktif parçacıklar gibi enerji türleri göndererek çalışır. Vücudunuzun dokuları daha sonra bir resim veya görüntü oluşturmak için bu enerji modellerini değiştirir.

Doktorlar, kanser için görüntüleme testlerini aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli şekillerde kullanır:

Semptom yokken , küçükken ve yayılmamışken kanseri en erken evrelerinde tespit etmek.

Semptomlarınız varken  kitle veya tümör aramak için. Ayrıca semptomlarınıza neden olanın kanser mi yoksa başka bir hastalık mı olduğunu görebilirler.

Tümörünüzün potansiyel olarak kanserli olup olmadığını ve doktorun bunu belirlemeye yardımcı olması için küçük bir doku örneğini çıkarması ve analiz etmesi gerekip gerekmediğine karar vermek. Genellikle doktorlar herhangi bir değişikliğin kanser olup olmadığını görmek için biyopsi yaparlar.

Vücudunuzun derinliklerinde olsa bile tümörünüzün nerede olduğunu görmek.

Kanserinizin hangi aşamada olduğunu veya vücudunuzun diğer bölgelerine yayılıp yayılmadığını öğrenmek.

Doktorun kanser radyoloji tedavisi ışınlarını hedeflemesi gereken yeri göstermek gibi tedaviyi planlamak.

Tedaviden sonra tümörünüzün büyüdüğünü, küçüldüğünü veya aynı kaldığını tespit etmek. Bu, doktorun tedavinizin ne kadar iyi gittiğini ve tedavide herhangi bir değişikliğin gerekli olup olmadığını bilmesini sağlar.

Tedaviden sonra kanserinizin nüks edip etmediğini belirleme.

Görüntüleme testleri, kanseri teşhis etmenin ve tedavi etmenin sadece bir parçasıdır. Kanser için eksiksiz bir inceleme, doktorunuza tıbbi geçmişiniz hakkında bilgi vermeyi de içerir. Doktorunuzla  risk faktörleriniz ve semptomlarınız hakkında konuşacaksınız. Fizik muayene yapacaklar ve kan çalışması ve muhtemelen diğer laboratuvar testleri isteyecekler.

İlginizi Çekebilir  Karın röntgeni

Kanseri Tespit Etmek İçin Görüntüleme Testlerinin Türleri ve Her birinin Faydaları

Peki, kanseri kontrol etmek için hangi testler yapılır? Kanser için farklı tarama türleri 

Bilgisayarlı Tomografi (BT) Taraması

Doktor,   röntgen kullanarak vücudunuzun içinin çeşitli açılardan görüntülerini almak için bir BT taraması kullanır. Ardından, bir bilgisayar, herhangi bir tümör veya anormalliği ortaya çıkarmak için resimleri üç boyutlu, ayrıntılı bir görüntüde birleştirir. Bazı durumlarda, doktor, daha iyi görüntü ayrıntısı sağlamak için taramadan önce kontrast madde verilmesini isteyebilir. Kontrast madde damarınıza enjekte edilir ya da bir sıvıya karıştırıp içmeniz için size  verecekler.

Ortak taranan alanlar 

Boyun, kafa, karın, göğüs, ekstremiteler, leğen kemiği

Tüm vücut BT taraması tipik olarak en azından karın, göğüs ve pelvisi içerir – genellikle kanser evrelemesi için.

BT Taramasının Faydaları

BT taramaları doktorlara bir çok konuda yardımcı olabilir:

Kanserinizin evresini öğrenmek. Doktor bunu öğrendiğinde, en iyi tedavi yöntemini seçebilir ve hatta iyileşme şansınızı bile tahmin edebilir.

Biyopsi için doğru alanı belirlemek.

Radyasyon tedavisi planlamak.

Takip ziyaretleri sırasında tedavinin etkinliğini değerlendirmek.

Tamamlandıktan sonra ve takip bakımı sırasında tedavinin başarısını değerlendirmek.

Manyetik Rezonans Görüntüleme (MR)

MR çekimi,   vücudunuzun ayrıntılı, bilgisayar tarafından oluşturulmuş görüntülerini oluşturmak için güçlü radyo dalgaları ve mıknatıslar kullanır. Doktorlar ayrıca bunu tümörünüzün boyutunu ölçmek için de kullanırlar. Standart bir MR makinesinde dar, tünel benzeri bir açıklık var. Bazı merkezlerde klostrofobik eğilimleri olan hastalar için ideal olan daha “açık” veya daha az sınırlayıcı MR makineleri bulunur.

Bir MR, röntgenler veya diğer radyasyon türlerini kullanmaz. Bu nedenle doktorlar, erkek ve dişi üreme sistemlerindeki sorunları araştırmak için bir MR’dan yardım isterler. Hamile olsanız bile genellikle güvenlidir. Doktorlar omuriliğinizin, beyninizin, göğsünüzün, karnınızın ve göğsünüzün fotoğraflarını çekmek için MRG’leri kullanır.

MR’nın Faydaları

MR’lar doktorlara yardımcı olabilir:

Bir tümörün kanserli mi yoksa kanserli olmayan mı olduğunu belirlemek.

Bir tümörün boyutunu ve yerini belirlemek.

Tedavinin etkinliğini izlemek.

Radyasyon tedavisi veya cerrahi gibi kanser tedavisini planlamak.

Ultrason

Ultrasonlar  , ultrasonografi veya sonografi olarak da adlandırılan görüntüleme testleridir. Ultrason, yüksek frekanslı ses dalgalarını kullanarak iç organların görüntülerini oluşturur. Bu ses dalgaları organlarınıza çarparak dönüştürücü olarak bilinen bir cihaza geri döner. Bu dönüştürücü ses dalgalarını alır ve onları bilgisayarda gösterilen resimlere dönüştürür.

Ses dalgaları, sağlıklı ve anormal dokudan yansıdıklarında benzersiz bir şekilde yankılanır ve doktorların olası bir tümörü tespit etmesine yardımcı olur. Ultrason testlerinde röntgen ışınlarına maruz kalma yoktur, yani hamileyken kullanılması güvenlidir.

İlginizi Çekebilir  Pletismografi: Kan Akışınızı Anlamak İçin Kapsamlı Bir Kılavuz

Ultrasonun Faydaları

Ultrasonlar, doktorların genellikle röntgenlernda iyi görünmeyen belirli vücut bölgelerindeki tümörleri görmelerine yardımcı olur. Doktorlar biyopsiler sırasında iğneleri yönlendirmek için sıklıkla ultrason kullanır. Ultrason genellikle hızlıdır ve çoğu herhangi bir özel hazırlık gerektirmez. Çoğu zaman, doktorlar bunları ayakta tedavi bazında gerçekleştirir ve hastalar genellikle ultrasona girerken ağrı hissetmezler.

Ultrason, farklı eko modelleri nedeniyle katı tümörler ve sıvı dolu kistler arasındaki farkı söylemenin etkili bir yoludur.

Pozitron Emisyon Tomografisi ve Bilgisayarlı Tomografi (PET-BT) Taramaları

Doktorlar  PET taramalarını BT taramalarıyla birleştirebilir . Ancak doktorunuz buna PET taraması diyebilir. Kanseri bulmak ve evresini öğrenmek için etkili bir görüntüleme testidir. Kanserin evresi, kanserin yayılıp yayılmadığını ve organlarınızın işlevini değiştirip değiştirmediğini gösterir. Doktorunuz bunu belirlediğinde, sizin için en iyi tedavi planını oluşturmasına yardımcı olur. İyileşme şansınızı bile tahmin edebilirler.

PET Taramasının Faydaları

PET taramaları doktorlara şu konularda yardımcı olur:

Biyopsi yapmak için uygun yeri belirlemek.

Kanser tedavisini değerlendirmek ve işe yarayıp yaramadığını ve ne kadar iyi olduğunu öğrenmek.

Radyasyon tedavisi planlamak.

Mamografi

Mamografi  , doktorun kadınları meme kanseri açısından kontrol etmek için kullandığı bir röntgen türüdür. Mamografi ürettiği resimlerdir. Görüntüler, sizin veya doktorun hissedemeyeceği küçük tümörler gösterebilir. Mamografi ayrıca diğer meme düzensizliklerini de gösterebilir.

İki tür mamografi vardır.

Tarama mamografisi:  Doktorlar bu tip mamografiyi meme kanseri olan ancak hiçbir semptomu olmayan kadınlarda kullanır. Amaç, kanseri daha tedavi edilebilir olduğunda erken teşhis etmektir.

Tanısal mamografi:  Doktorlar, belirli bir soruyu yanıtlamak veya belirtilerinizden biri hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu testi yapabilir.

Tarama veya Tanısal mamografiın Faydaları

Tarama mamografiları doktorlara şu konularda yardımcı olur:

Şüpheli  alanı belirlemek.

Göğsünüzde bir kitle olduğunu onaylamak.

Olağandışı semptomların nedenini belirlemek.

Teşhis amaçlı mamografiler doktorlara şu konularda yardımcı olur:

Göğsünüzün tarama mamografisi ile elde edebileceğinden daha fazla görüntüsünü alabilir.

Meme Manyetik Rezonans Görüntüleme (MR)

Meme MRG‘si, doktorunuzun bir mamografiden sonra yaptırmanızı önerebileceği bir tanı muayenesidir. Manyetik alanlar kullanarak birden fazla meme dokusu görüntüsü yakalar. Makine, memenizdekii dokunun ayrıntılı, bilgisayar tarafından oluşturulmuş resimlerini oluşturmak için görüntüleri birleştirir.

Meme MRG’nin Faydaları

Meme kanseri için yüksek risk altındaki kadınları taramak.

Meme tümörlerini teşhis etmek ve değerlendirmek. Özellikle yağsız, yoğun meme dokusuna sahipseniz, bir kadının göğsündeki küçük bir kitleyi belirlemek için ultrason veya mamografiden daha iyi bir iş çıkarır.

Bir meme hissedilerek tanımlanan ancak ultrason veya mamografide görülmeyen kanser hakkında daha fazla bilgi edinmek.

Bir tümörün boyutunu ve meme kanseri teşhisini (kanser evrelemesi) takiben ne kadar yayıldığını belirlemek.

İlginizi Çekebilir  HSV Tip 2 Ig M Testi

Kanser tedavisi için kemoterapinin etkinliğini izlemek.

Takip bakımının bir parçası olarak doktorun kanserli meme dokusunu çıkardığı alanı değerlendirmek.

Meme implantlarınızın yırtılıp yırtılmadığını öğrenmek.

Röntgen

Bunlar, doktorunuzun böbrekleriniz, mideniz ve kemikleriniz gibi organlarınız da dahil olmak üzere vücudunuzun çeşitli bölgelerinde kanser aramasına yardımcı olur. Röntgenler  genellikle hızlıdır, ağrısızdır ve herhangi bir özel hazırlık gerektirmez. Kontrast çalışmaları daha fazla hazırlık gerektirebilir ve sahip olduğunuz türe bağlı olarak bazı yan etkilere ve rahatsızlıklara neden olabilir.

Özel röntgen testleri olan kontrast çalışmaları, röntgen ile birlikte kontrast maddeler veya baryum gibi iyot bazlı boyalar kullanır, böylece organlarınız röntgende vurgulanmış görünür ve doktor daha iyi görüntüler elde edebilir.

Röntgenler genellikle hızlı ve ağrısızdır

Röntgenlerin Faydaları

Röntgenler diğer taramalar kadar maliyetli değildir. Bu nedenle, doktorlar bunları hızlı bir şekilde bilgi almak için ve diğer takip testlerini sipariş etmeden önce kullanabilirler. Bir röntgen testi ağrısız ve hızlıdır. Düşük dozlarda, doktor bunları bir tümörü tespit etmek ve evrelemek için vücudunuzdaki yapıların resimlerini çekmek için kullanabilir. Araştırmaya göre , X ışınları minimum radyasyona maruz bırakır ve faydaları risklerden daha ağır basar. Doktorlar, vücudun kanserli hücrelerini yok etmek için radyasyon tedavisinde daha yüksek dozlarda x-ışını kullanabilirler.

Nükleer Tıp Kanser Taraması

Nükleer tıp taramaları  , diğer görüntüleme testlerinde olduğu gibi fiziksel formlar ve şekiller yerine vücut kimyanıza dayalı görüntüler üretir. Taramalar, düşük radyasyon seviyeleri yayan radyonüklidler, radyofarmasötikler veya izleyiciler olarak bilinen sıvı maddeleri kullanır.

Kanser gibi bazı hastalıklardan etkilenen vücut dokuları, normal dokulardan daha fazla veya daha az izleyiciyi emebilir. Spesifik kameralar, doktora izleyicinin nereye gittiğini ve nerede toplandığını gösteren görüntüler oluşturmak için radyoaktivite modelini seçer.

Kanser varsa, tümör görüntüde “sıcak nokta” olarak görünebilir. “Sıcak nokta”, artan izleyici alımı ve hücre aktivitesinin bir noktasıdır. Tümör, doktorun ne tür bir tarama yaptığına bağlı olarak “soğuk nokta” da olabilir. “Soğuk nokta”, daha az hücre aktivitesinin veya alımının azaldığı alandır.

Doktor, hangi organa bakmak istediklerine bağlı olarak alacağınız nükleer taramanın türünü belirleyecektir.  

Nükleer taramalar küçük tümörleri tanımlayamayabilir ve bir tümörün kanser olup olmadığını her zaman gösteremez.

Nükleer Tıp Taramalarının Faydaları

Nükleer tıp taramaları, doktorların tümörleri tanımlamasına ve kanserin vücudunuza yayılma derecesini belirlemesine yardımcı olur. Ayrıca doktorların bir tedavinin işe yarayıp yaramadığını öğrenmelerine yardımcı olurlar. Tipik olarak ayakta tedavi bazında yapılan nispeten ağrısız testlerdir.

Doktorunuzun önerdiği testler, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlı olabilir:

Tümörün yeri ve türü. Bazı görüntüleme testleri vücudun farklı bölgeleri için diğerlerinden daha iyi sonuç verir.

Cinsiyetiniz, yaşınız ve genel sağlığınız

Doktorunuzun biyopsi gerektirip gerektirmediği

Maliyet

Herhangi bir yan etki veya risk ile beklenen faydalar arasındaki denge

Tercihiniz

Önerdikleri görüntüleme testi hakkında herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza bildirin. Size testin arkasındaki nedeni, artılarını ve eksilerini, neler bulabileceğini ve diğer alternatiflerin daha uygun olup olmadığını açıklamalarını isteyin.

 

Yorum ekleyebilirsiniz