kardiyak mr ücreti

Kardiyak MR

Kardiyak MR nedir ?

Kardiyak MR, doktorunuz  kalbinizin ayrıntılı resimlerini görmesi için ağrısız, güvenli ve invaziv olmayan bir yoldur. Kardiyak MR görüntüleri, kalbinizin bölümlerini ve belirli alanlardaki herhangi bir hasarı gösterir. Kalp MR’ı, örneğin kalbinizin odalarının ve kapakçıklarının ne kadar iyi çalıştığını ve kanınızın ne kadar iyi hareket ettiğini de gösterir.

Kardiyak MR nedir?

Kardiyak MR, radyo dalgalarının ve mıknatısların, görebildiğiniz veya vücudunuza girmeden hissedebileceğiniz hiçbir şey olmadan görüntüler oluşturduğu kalbinizin bir taramasıdır. Bir kardiyak MR, kalbinizin bölümlerini (odacıklar, kapakçıklar ve kaslar dahil) ve bunların ne kadar iyi çalıştığını – kanınızın nasıl hareket ettiği dahil – gösterebilir. İki veya üç boyutlu bu ayrıntılı, yüksek kaliteli görüntüler, doktorunuz sorunun ne olduğunu anlamasına ve tanı koymasına yardımcı olur.

Kardiyak MR neyi teşhis edebilir?

Doktorunuz , kalbinizle ilgili bir sorunu teşhis etmeye çalışırken, örneğin:

Göğüs ağrınızın , nefes darlığının veya bayılmanın nedenini, büyümüş bir kalp, kalp kasının kalınlaşması, kalp yetmezliği, kalp kası hasarı, iltihaplanma, sızma ve enfeksiyon, sızdıran kapakçıklar, daralmış kapakçıklar ve protez kapakçıklar dahil olmak üzere kalp kapakçığı hastalığı, kalp hastalığı, kalpte anormal demir birikimi, yırtık, dar, genişlemiş veya iltihaplı bir aort, perikardınızı (kalbinizin etrafındaki doku veya kese) etkileyen hastalıklar, kanser ve diğer kitleler, doğduğunuzdan beri sahip olduğunuz doğuştan kalp sorunları. 

Kardiyak MR ne zaman yapılır?

Kalp yapısı, işlevi ve hastalıklarının kapsamlı bir analizini elde etmek için bir kalp MRG’si yapılır. Yukarıdaki teşhis nedenlerine ek olarak, doktorunuzun ihtiyaç duyduğu zamanlar da dahil olmak üzere kalp MR’ına  ihtiyaç duyabileceğiniz başka zamanlar da vardır:

İlginizi Çekebilir  Dinamik Pelvik MR Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kalp krizinden sonra kalbinizde hasar olup olmadığını veya kalp atardamarı tıkanmaları nedeniyle kan akışı olmayan bölgeleri kontrol etmek için, bir ablasyon sırasında tedavi etmeleri gereken bir yeri kesin olarak belirlemek için, tedavinizin kalbinize ne kadar yardımcı olduğunu görmek, kalbiniz üzerinde bir prosedür veya tedavi planlamaya yardımcı olmak için, Yakın zamanda yapılan bir ameliyatın başarısını değerlendirmek, son taramadan bu yana bir bozukluğun kalbinizi nasıl etkilediğini kontrol etmek için doktorunuz kardiyak MR isteyebilir.

Kardiyak MR  prosedürünü kim uygular?

Bir hastanede veya ayakta tedavi tesisinde çalışan bir teknisyen, MR makinesini çalıştırır ve aldığı görüntüleri kaydeder. Taramanız için hazırlanmanıza yardım ettikten sonra, sizi görmek için odanın camın arkasındaki ayrı bir bölümüne giderler.

Kardiyak MR  nasıl yapılır ?

Diğer bazı görüntüleme biçimlerinin aksine, kardiyak MR herhangi bir radyasyon kullanmaz. Bir bilgisayarda kalbinizin yüksek kaliteli görüntülerini oluşturmak için büyük bir mıknatıs ve radyo dalgaları kullanır.

Kalp MR testine  nasıl hazırlanırım?

Kalp MR’ı size zarar vermez, ancak sağlık uzmanınız hamile olup olmadığınızı veya vücudunuzda herhangi bir metal olup olmadığını sorabilir. Bazı durumlarda, MR sizin için doğru olmayabilir. Bazı tıbbi cihazlar, bir MR içindeyken düzgün çalışmaz veya müdahale edebilir. Belirli türler (rahim içi cihaz veya bazı kalp pilleri gibi ) MR makinesinde güvenli olmadığından doktorunuz  ne tür bir cihaza sahip olduğunuzu söylemeyi unutmayın . Doktorunuz , hangi cihazların güvenli ve MR ile uyumlu olduğunu görmek için kontrol edebilir.

Doktorunuz , sahip olduğunuz alerjilerin yanı sıra sağlık sorunları ve geçmişinizdeki ameliyatları da soracaktır.

Dar alanlarda gergin veya rahatsızsanız, birkaç gün önceden doktorunuzdan kardiyak MR’ınızdan önce sizi rahatlatacak bir hap isteyin. Genellikle eczaneden alabilir ve MR çekiminizden  yarım saat önce alabilirsiniz. Rahatlamak için bir sakinleştirici alırsanız, sizi kardiyak MR çekimi için götürüp getirecek birine ihtiyacınız olacağını unutmayın.

İlginizi Çekebilir  Valproik Asit Testi

Kardiyak MR taramasında  neler beklenebilir?

Doktorunuz  size yapmamanızı söylemediği sürece normal ilaçlarınızı alın ve düzenli yemek yiyin.

Takı takmayınız çünkü makinenin mıknatıslarında ve görüntülerinde sorun yaratacaktır. MR da mücevherlere zarar verebilir.

Metal içeren piercing, gözlük, işitme cihazı veya saç tokalarını çıkarmayı unutmayın.

Rahat ve üzerinde metal olmayan giysiler giyin. Kot pantolonunuzun fermuarı veya sutyeninizdeki metal gibi giysilerinizde metal varsa, hastane önlüğü giymeniz gerekecektir. İç çamaşırınızı ve çoraplarınızı üzerinizde tutabilirsiniz.

Giysilerinizi, takılarınızı ve diğer eşyalarınızı hasta dolabına yerleştirebilirsiniz. Dolap anahtarını MR’ın içine alamayacağınız için çekiminizi yapacak teknisyen anahtarı sizin için güvenli bir yere koyabilir.

Bazen, doktorunuz size taramalarınızda bazı ayrıntıları görmenizi kolaylaştırabilecek gadolinyum gibi bir kontrast madde vermek isteyebilir. Bu, BT’ler gibi diğer görüntüleme için kullanılan kontrasttan farklıdır. Bunu kolunuzdaki bir serum aracılığıyla alacaksınız.

Doktorunuz, kardiyak MR taramanız sırasında kalp atışlarınız ve nefes alıp vermeniz hakkında bilgi toplamak için göğsünüze elektrokardiyogram uçları olan çıkartmalar ve göğsünüzün altına bir kemer yapıştırabilir.

MR  kalp taraması sırasında neler beklenebilir?

Taramalarınız yarım saatten bir buçuk saate kadar sürecektir. Makine, her biri birkaç dakika süren birkaç tarama yapabilir. Bazen, sağlayıcınız sizden taramanın bir kısmı için nefesinizi tutmanızı isteyecektir.

Taramalar sırasında hareket etmeden sırt üstü yatmanız gerekecek. Makine yüksek seslidir ve elektronik bir video oyunu veya etrafınızda güm güm güm güm atan bir şey gibi gelebilir, ancak makineyi çalıştıran kişiyle (bir mikrofon ve kulaklık veya dahili telefon aracılığıyla) iletişim kurabileceksiniz. Taramayı yapan kişiyle iletişime geçmeniz gerekirse, elinize sıkabileceğiniz bir arama düğmesi koyabilirler. 

Kardiyak MR’dan sonra ne beklemelisiniz?

Doktorunuz, üzerinde bulunduğunuz masayı MR makinesinden kaydıracaktır. IV damar yolunu çıkarırlar. Daha sonra eşyalarınızı alabilir, kıyafetlerinizi giyebilir ve eve gidebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Glikoz Tolerans Testi: Hamile Olmayanlar İçin

Kardiyak MR ‘ın yan etkileri nelerdir?

Rahatlamak için sakinleştirici aldıysanız, hapın etkileri geçene kadar kendinizi yorgun hissedebilirsiniz. Değilse, normal aktivitelerinize dönebilirsiniz.

IV yoldan kontrast aldıysanız, kısa bir süre için metal benzeri bir tat hissedebilir veya IV kanülün yerleştirildiği yerde biraz morarma veya tahriş olabilir. Nadiren, insanlar  aldıkları kontrast nedeniyle mide bulantısı veya baş ağrısı yaşayabilir.

 

Yorum ekleyebilirsiniz