kol mr ücreti

Kol MR

Kol MR çekimi nedir?

Kol MR (manyetik rezonans görüntüleme) çekimi, üst ve alt kolun resimlerini oluşturmak için güçlü mıknatıslar kullanır. Bu, dirsek ve çevredeki kaslar ve diğer dokuları içerebilir.

Görüntüler bir bilgisayarda saklanabilir veya filme basılabilir. Bu inceleme birçok görüntü üretir.

Alternatif İsimler

MR – üst kol;  

Kol MR çekimi testi nasıl yapılır?

Hastane önlüğü veya metal fermuarları veya çıtçıtları olmayan giysiler (eşofman altı ve tişört gibi) giymeniz gerecek. Saatinizi, mücevherlerinizi ve cüzdanınızı çıkarın bazı metal türleri bulanık görüntülere neden olabilir.

Tünel benzeri büyük bir tarayıcıya kayan dar bir masaya uzanacaksınız.

Bazı muayenelerde özel bir kontrast madde  kullanılır. Çoğu zaman, kontrast maddeyi testten önce kolunuzdaki veya elinizdeki bir damardan alacaksınız. kontrast madde , radyoloji uzmanının  belirli alanları daha net görmesine yardımcı olur.

MR çekimi sırasında makineyi çalıştıran kişi sizi başka bir odadan izleyecektir. Test genellikle 20 ila 30 dakika sürer, ancak daha uzun sürebilir.

Kol MR çekimi testine  nasıl hazırlanılır?

Taramadan 4 ila 6 saat önce hiçbir şey yememeniz veya içmemeniz istenebilir.

Kapalı alanlardan korkuyorsanız (klostrofobiniz varsa) doktorunuza  söyleyin. Uykulu hissetmenize ve daha az endişeli hissetmenize yardımcı olacak bir ilaç verilebilir. Doktorunuz, makinenin vücuda çok yakın olmadığı bir “açık” MR önerebilir.

Testten önce, aşağıdakilere sahipseniz doktorunuza söyleyin:

Beyin anevrizması klipsleri, bazı yapay kalp kapağı türleri, kalp defibrilatörü veya kalp pili, iç kulak (koklear) implantlar, böbrek hastalığı veya diyaliz (kontrast alamayabilirsiniz), yakın zamanda yerleştirilmiş yapay eklemler, bazı damar türleri stentler

İlginizi Çekebilir  Difüzyon MR

Geçmişte metal levha ile çalışmış (gözünüzdeki metal parçaları kontrol etmek için testlere ihtiyacınız olabilir)

MR güçlü mıknatıslar içerdiğinden, MR tarayıcı ile odaya metal nesnelerin girmesine izin verilmez:

Kalemler, çakılar ve gözlükler. takı, saat, kredi kartı ve işitme cihazı gibi eşyalar zarar görebilir. İğneler, saç tokaları, metal fermuarlar ve benzeri metal nesneler görüntüyü bozabilir.

Hareketli dişler taramadan hemen önce çıkarılmalıdır.

Kol MR çekimi yapılırken hasta nasıl hissedecek?

MR muayenesi ağrıya neden olmaz. Kıpırdamadan yatmanız gerekecek. Çok fazla hareket MR görüntülerini bulanıklaştırabilir ve hatalara neden olabilir.

Masa sert ya da soğuk olabilir ama battaniye ya da yastık isteyebilirsiniz. Makine açıldığında yüksek, gümbürtü ve uğultu sesleri çıkarıyor. Gürültüyü engellemek için kulak tıkaçları takabilirsiniz.

Size rahatlamanız için bir ilaç verilmediği sürece iyileşme süresi yoktur. MR çekiminden sonra normal diyetinize, aktivitenize ve ilaçlarınıza dönebilirsiniz.

Kol MR çekimi  neden yapılır?

BT taramalarında açıkça görülmesi zor olan kol parçalarının net resimlerini sağlar.

Aşağıdakilere sahipseniz sağlayıcınız bu testi isteyebilir:

Fizik muayenede hissedilebilen bir kitle, röntgen veya kemik çekiminde anormal bir bulgu, kol ağrısı ve kanser öyküsü,  tedavi ile geçmeyen kol veya bilek ağrısı,  kemik enfeksiyonu (osteomiyelit), kemik ağrısı ve ateş, kırık kemik, bilek veya dirsek ekleminin hareketinde azalma veya “kilitlenmesi”, bilek veya dirsek eklemlerinde kızarıklık veya şişlik, kıkırdak ve bağ yaralanmaları.

Kol MR Çekimi ile Kol Röntgeni arasındaki fark nedir?

Kol MR çekimi, koldaki hasarı ve sorunları tespit etmede bir X ışınından çok daha doğrudur. Vücudun çeşitli açılarından net ve ayrıntılı görüntüler oluşturmak için güçlü bir manyetik alan ve radyo dalgaları kullanır. Öte yandan bir X-ışını, tek bir düz görüntü üretmek için radyasyon kullanır. 

İlginizi Çekebilir  Paranazal Sinüs BT Taraması: Detaylı Rehber ve Bilgilendirme

MR, koldaki kemikler, bağlar, kaslar ve diğer dokular gibi şeyleri gösterebilir. Bir röntgen, koldaki  kemiklerdeki hasarı tespit etmek için iyi olsa da, yumuşak dokular hakkında bir MR kadar ayrıntılı bilgi vermez. 

Kol MR Sonuçları

Normal bir sonuç, kolunuzun iyi göründüğü anlamına gelir.

Anormal sonuçların nedeni şunlar olabilir:

Yaşa bağlı dejeneratif değişiklikler, apse, kırık, ganglion kisti, kemikte enfeksiyon, bağ, tendon veya kıkırdak yaralanması, kas hasarı, osteonekroz (avasküler nekroz), kemik, kas veya yumuşak dokuda tümör veya kanser.

Kol MR çekimi riskleri nelerdir?

MR radyasyon içermez. Manyetik alanlardan ve radyo dalgalarından bildirilen herhangi bir yan etki olmamıştır.

Hamilelik sırasında MR çektirmek de güvenlidir. Hiçbir yan etki veya komplikasyon kanıtlanmamıştır.

Kullanılan en yaygın kontrast türü gadolinyumdur. Çok güvenlidir. Maddeye karşı alerjik reaksiyonlar nadirdir. Bununla birlikte gadolinyum, diyalize ihtiyaç duyan böbrek sorunları olan kişiler için zararlı olabilir. Böbrek problemleriniz varsa, lütfen testten önce doktorunuza  söyleyin.

MR sırasında oluşturulan güçlü manyetik alanlar, kalp pillerinin ve diğer implantların da çalışmamasına neden olabilir. Ayrıca vücudunuzun içindeki bir metal parçasının hareket etmesine veya kaymasına neden olabilir. 

Yorum ekleyebilirsiniz