kompleman c3 testi ücreti

Kompleman C3  Testi 

Kompleman C3 kan testi, sağlık uzmanınıza bağışıklık sisteminiz hakkında bilgi verir. Bağışıklık sisteminizin bölümlerinin zararlı maddelere nasıl tepki verdiğini gösterir. Bu test, sağlık uzmanınızın diğer koşulların yanı sıra otoimmün bozuklukları (lupus gibi) teşhis etmesine yardımcı olabilir. Ayrıca doktorunuz  otoimmün hastalık tedavisini izlemesine yardımcı olur.

Kompleman C3  kan  testi  nedir?

Kompleman C3 kan testi, kanınızdaki belirli bir protein türünün (C3 proteinleri) düzeylerini ölçer. Bağışıklık sisteminizin bir parçası olarak, C3 proteinleri sizi hasta edebilecek mikropları (mikropları) yok eder. Bazen C3 proteinleri yanlışlıkla sağlıklı hücrelere karşı bir saldırı başlatır.

Bu kan testinin sonuçları, doktorunuza  bağışıklık sisteminizin nasıl çalıştığı hakkında bilgi verir. Doktorunuz, C3 proteinlerinin miktarını ölçerek enfeksiyon, hastalık, bağışıklık yetersizliği ve otoimmün bozukluklar gibi diğer sağlık durumlarını teşhis edebilir. Bu test aynı zamanda doktorunuz  otoimmün hastalık tedavisini izlemesine yardımcı olur.

Kompleman C3 sistem nedir?

C3 proteinleri, bağışıklık sisteminizin bir parçası olan kompleman sistemin bir parçasıdır. Kompleman sistem 30’dan fazla farklı protein içerir. Sizi enfeksiyon ve hastalıktan korumak için sırayla birlikte çalışırlar.

Bağışıklık sisteminiz zararlı bir maddeyi tanımladığında veya enfeksiyon belirtilerini tanıdığında, bir saldırı başlatmak için kompleman sistemdeki bir proteini etkinleştirir. Bu protein başka bir proteini aktive eder, o da bir diğerini aktive eder. 

İlginizi Çekebilir  Üriner Sistem Ultrasonu

kompleman sistemdeki proteinlerin aşağıdakiler dahil birçok görevi vardır:

Bağışıklık sisteminizin antikorlar (belirli mikroplara yanıt veren proteinler) oluşturmasına ve antikorları daha etkili hale getirmesine yardımcı olmak.

Vücudunuzun ölü hücrelerden ve diğer atıklardan kurtulmasına yardımcı olmak.

Virüsleri nötralize etmek (onları daha az zararlı hale getirmek).

Virüsleri, bakterileri ve diğer mikropları tanımak ve öldürmek.

Bakterileri yok etmelerine yardımcı olmak için bağışıklık sisteminin diğer bölümleriyle birlikte çalışmak.

Bazen, C3 gibi complement ı proteinler yanlışlıkla tehlikeli olmayan dokulara saldırır. Otoimmün bozukluklar , vücudun kendi dokularının yabancı ve zararlı olduğuna inanmasına neden olur. kompleman sistem, kendi dokularıyla savaşmak için antikorlar yaparak yanıt verir.

Kompleman C3 kan testi ne zaman yapılır?

Aşağıdakilere sahipseniz, doktorunuz bu testi isteyebilir:

Gitmeyen veya geri gelmeye devam eden bakteriyel enfeksiyonlar, dem (şişme) veya iltihaplanma, lupus gibi bir otoimmün bozukluğun belirtileri .

Doktorunuz  ayrıca aşağıdakileri izlemek için bir C3 kompleman kan testi önerebilir:

Glomerülonefrit (GN) ve vaskülit dahil olmak üzere bağışıklık kompleksi ile ilgili durumlar .

Lupus veya romatoid artrit (RA) dahil olmak üzere otoimmün bozuklukların tedavileri .

Kompleman C3 testi nasıl yapılır?

Doktorunuz, kolunuzdaki bir damar yoluyla kanınızın bir örneğini alır. Kanınızdaki C3 proteinlerinin seviyelerini kontrol etmek için örneği bir laboratuvara gönderirler.

Laboratuar ayrıca diğer proteinlerin (C4 proteinleri gibi) seviyelerine bakabilir ve bunların C3 proteinlerinin miktarıyla nasıl karşılaştırıldığını görebilir. Sonuçlar hazır olduğunda sağlık uzmanınız sizinle iletişime geçecek ve ne anlama geldiğini açıklayacaktır.

Kompleman C3 testi sırasında ne beklemeliyim?

Kompleman C3 kan testine hazırlanmak için herhangi bir şey yapmanıza gerek yoktur. Kolunuzu temizledikten kolunuzdaki damara  bir iğne  batırıldığında  hafif yanma hissedebilirsiniz, bu kısa sürede geçecektir.

Kompleman C3 testinden sonra ne beklemeliyim?

Kan alındıktan sonra  kolunuz bir süreliğine ağrıyabilir ve küçük bir morluk yaşayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Akciğer BT Çekimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kompleman C3 testinin faydaları nelerdir?

Az miktarda kan kullanılarak yapılan bir kompleman C3 testi, doktorunuza  sağlığınız hakkında önemli bilgiler verir. Hastalık ve bozuklukları kontrol etmelerine yardımcı olur. Ayrıca doktorunuzun  tedavileri izlemesine yardımcı olur.

Kompleman C3 Testinin riskleri nelerdir?

Kan testleri çok güvenlidir. yalnızca küçük bir miktar kolunuzdan kan alınır  ve vücudunuz bu kanı tazeler. Bazı kişiler kanları alındıktan sonra bayılacakmış gibi hissedebilir veya geçici bir baş dönmesi yaşayabilir.

Kompleman C3 kan testi sonuçlarını ne zaman öğrenmeliyim?

Bu testin sonuçları genellikle birkaç gün içinde hazır olur. Ancak hazır olmaları bir hafta kadar sürebilir doktorunuz sonuçları görüşmek üzere sizinle iletişime geçecektir.

Kompleman  C3  düşük seviyeleri ne anlama geliyor?

Kompleman C3 proteinlerinin normal aralığı yaşa, cinsiyete ve genel sağlık durumuna göre değişir. Genellikle normal aralık, desilitrede (mg/dl) 80 ila 178 miligramdır . 

Normalden düşük C3 protein seviyeleri, aşağıdakilerin bir işareti olabilir:

Psoriatik artrit , Crohn hastalığı , lupus veya romatoid artrit gibi bir otoimmün hastalığınız veya bir otoimmün bozukluk geliştirme riskiniz daha yüksek, tekrarlayan bakteriyel enfeksiyonlara yol açan C3 eksikliği, hemolitik anemi (AIHA), hepatit (karaciğer iltihabı), çoğunlukla hepatit A , hepatit B veya hepatit C, kalıtsal anjiyoödem (cilt altında şişlik), enfeksiyonlar, özellikle bakteriyel enfeksiyonlar ve parazitlerden ( sıtma dahil ) kaynaklanan enfeksiyonlar, böbrek hastalığı/kronik böbrek hastalığı, çok fazla alkol içmekten kaynaklanan karaciğer hastalığı, yetersiz beslenme, böbrek nakli reddi gibi organ reddi, septisemi (kan zehirlenmesi).

Kompleman C3 yüksek  seviyeleri ne anlama geliyor?

Normalden yüksek C3 protein seviyeleri, yeni bir enfeksiyon geçirdiğinizi ve bağışıklık sisteminizin buna yanıt verdiğini gösterebilir. Lupus veya başka bir otoimmün hastalık için tedavi görüyorsanız, daha yüksek C3 protein seviyeleri genellikle tedavinin işe yaradığı anlamına gelir. Artan C3 seviyeleri ayrıca aşağıdakilerin bir işareti olabilir:

İlginizi Çekebilir  Fekal Kalprotektin Testi

Kalp krizi (miyokard enfarktüsü) ve diğer kalp problemleri, sarkoidoz (inflamatuar hastalık), bazı kanser türleri, tiroid hastalığı, ülseratif kolit

 

Yorum ekleyebilirsiniz