kompleman 4 c4 testi ücreti

Kompleman C4 Testi

Kompleman C4 Testi Nedir?

Kompleman C4 (ayrıca tamamlayıcı bileşen 4 veya kısaca C4 olarak da bilinir), kanınızdaki C4 proteinlerinin seviyesini ölçmek için yapılan bir testtir. Bu proteinler, bağışıklık sisteminizin işlev görmesinde ve vücudunuzu zararlı bakteri ve virüslerden korumasında rol oynar. 

Kompleman C4 protein seviyelerinizi izlemek, doktorların belirli kronik tıbbi durumları teşhis etmesine ve izlemesine yardımcı olabilir. İşte  kompleman C4  kan testinden yararlanabilecek kompleman bileşen 4 proteinleri hakkında bilmeniz gerekenler ve C4 testi sonuçları hakkında bilgiler verir.

Kompleman  C4 Nedir?

Kompleman  bileşen 4 (C4), belirli hücrelerin yüzeyinde ve kan plazmasında bulunan bir tür özel proteindir. Bağışıklık sisteminizle birlikte çalışan tamamlayıcı sisteminizi oluşturan yaklaşık 60 proteinden oluşan bir grubun parçasıdır. Bu tamamlayıcı proteinler, viral ve bakteriyel enfeksiyonlarla savaşmaya ve vücudunuzu ölü hücrelerden ve diğer yabancı maddelerden kurtarmaya yardımcı olur. 

Nadiren, genetik varyasyonlar bazı insanların daha düşük C4 protein seviyelerine sahip olmasına neden olabilir, bu da onlara enfeksiyonlara ve  lupus , romatoid artrit ve sistemik skleroz gibi bazı otoimmün hastalık türlerine yakalanma riskini artırır. 

Kompleman  C4  kan testine kimler yaptırmalıdır?

Doktorlar, bazı kronik hastalıkları veya otoimmün bozuklukları olan kişilerin tedavilere nasıl yanıt verdiğini ölçmek veya belirli hastalıkları teşhis etmelerine yardımcı olmak için C4 testi sonuçlarından elde edilen bilgileri kullanır. 

C4 testleri yararlıdır çünkü bir yaralanma, hastalık veya enfeksiyondan sonra vücudunuz aktif olarak iltihapla savaşırken kanınızdaki C4 proteini miktarı değişir. 

İlginizi Çekebilir  Kardiyak MR

Kronik enfeksiyonlar, böbrek sorunları, hepatit veya romatoid artrit ve lupus gibi otoimmün hastalık belirtileri gösteriyorsanız doktorunuz ayrıca C4 testi yaptırmanızı isteyebilir  .

Lupus döküntülere, ateşe, eklem ağrısına ve organ hasarına neden olabilir. Şu anda lupus için bir tedavi yoktur ve tedavi, iltihabı azaltmak için semptomları yönetmeye odaklanır. 

Lupusunuz varsa, doktorunuz vücudunuzun tedaviye ne kadar iyi yanıt verdiğini görmek için bir C4 testi isteyebilir. Lupuslu kişiler, alevlenmeler sırasında düşük seviyelerde tamamlayıcı C4 proteinine sahip olacaklardır. İltihap geçtikten sonra bu seviyeler normal bir aralığa yükselir.

Kompleman C4 testi sırasında ne olur?

Kompleman C4 testleri , genellikle dirseğinizin içindeki veya elinizin arkasındaki bir damardan alınan basit bir  kan alımı kullanılarak yapılır. Teste hazırlanmak için özel bir şey yapmanıza gerek yoktur, ancak aldığınız ilaçları veya takviyeleri önceden doktorunuza bildirdiğinizden emin olun.

Kompleman C4 Testi Riskleri Nelerdir?

C4 testinin kendine özgü herhangi bir riski yoktur, ancak iğne içeren tüm kan testlerinin sahip olduğu aynı riskleri taşır, örneğin:

Delinme yerinde batma veya ağrı, kanama, morarma, baş dönmesi, ağrı, enfeksiyon

Normal kompleman C4 seviyeleri nelerdir?

C4 test sonuçları için normal aralık, desilitre başına 15 ila 45 miligramdır. Bu aralık, testi tamamlamak için kullanılan ölçümlere ve numunelere bağlı olarak biraz farklılık gösterebilir. Sonuçlarınız ve tıbbi geçmişinize dayanarak ne anlama gelebilecekleri hakkında doktorunuzdan bilgi alabilirsiniz.

Kompleman C4 sonucunuzun düşük olması ne anlama geliyor?

Desilitrede 15 miligramın altındaki düşük tamamlayıcı C4 seviyeleri, bazı sağlık sorunlarına ve aşağıdaki gibi durumlara işaret edebilir:

Yetersiz beslenme, lupus, hepatit ve siroz gibi karaciğer hastalıkları,  kalıtsal genetik eksiklikler, kalıtsal  anjiyoödem (cilt altında şişlik), bir nakilden sonra bazı böbrek hastalıkları veya böbrek reddi, diabetes mellitus ve  Henoch-Shonlein purpurası gibi çocukluk hastalıkları.

İlginizi Çekebilir  Bilirubin İdrar Testi

Düşük kompleman C4 seviyeleri, kan örneğinizin uygun olmayan şekilde saklanmasının veya taşınmasının da bir sonucu olabilir.

Kompleman C4 sonucunuzun yüksek  olması ne anlama geliyor?

Desilitre başına 45 miligramın üzerinde yüksek tamamlayıcı C4 seviyelerine sahip olmanızın birkaç nedeni vardır. Yakın zamanda bir yaralanma veya enfeksiyon geçirdiyseniz, muhtemelen kanınızda daha fazla C4 bulunur. Yüksek tamamlayıcı C4 seviyeleri, kanser veya ülseratif kolit gibi enflamatuar barsak hastalığı olan kişilerde de bulunabilir  . 

Lupuslu kişiler, özellikle hastalık aktif olarak iltihaba neden olduğunda, normalde düşük tamamlayıcı C4 seviyelerine sahiptir. Lupusunuz varsa, yüksek C4 seviyeleri vücudunuzun durumunuzu yönetmek için aldığınız tedavilere veya ilaçlara yanıt verdiğini gösterebilir. 

Her kişinin cinsiyetine, yaşına, genetik yatkınlığına ve önceki veya altta yatan sağlık koşullarına bağlı olarak farklı sonuçları olacağını unutmamak önemlidir. C4 test sonuçlarınız hakkında doktorunuzdan bilgi alabilirsiniz.

Yorum ekleyebilirsiniz