kontrastlı mr fiyatları

Kontrastlı MR Nedir?

Tıbbi görüntüleme teknolojisindeki gelişmeler ve dünya çapında daha yüksek bir yaygınlık ile, manyetik rezonans görüntüleme (MR) olarak bilinen bir tür görüntüleme teknolojisine ve sağlık hizmetlerine sunduğu değere daha aşina hale gelmiş olabilirsiniz. Etrafınızda güçlü bir manyetik alan oluşturan büyük, silindirik bir ekipman parçası olarak bir MR makinesine aşina olabilirsiniz. Doktorunuza önemli teşhis ve prognostik bilgiler sağlamak için vücudunuzun yumuşak dokusunun son derece ayrıntılı resimlerini oluşturur.

Ancak, bir MR’da kontrastın oynadığı önemli rolün farkında olmayabilirsiniz. MRG’ler , MR görüntünüze netlik ve deşifre edilebilirlik eklemeye yardımcı olmak için bir MR kontrastı türü olan  kontrast maddelerin kullanımını içerebileceğinden, BT taramaları ve röntgen gibi diğer görüntüleme yöntemlerine özgüdür.

Kontrastlı MR Hangi Durumlarda Yapılır ?

İşlem sırasında kontrast madde kolunuza damardan enjekte edilir. Kontrast madde, görüntü kalitesini artırır ve radyoloğun teşhislerinde daha fazla doğruluk ve güven sağlar.

Kontrast madde kontrastı, iç organlarınızın rengini kalıcı olarak bozmaz. Bunun yerine, görüntüleme yöntemlerinin vücudunuzla nasıl göründüğünü ve etkileşime girdiğini geçici olarak değiştirir. Görüntüleme muayenenizin tamamlanmasından sonra, vücudunuz kontrast maddeyi emer ya da idrarınız yoluyla ortadan kaldırırsınız.

Her MR bir kontrast madde kullanılmasını gerektirmez. Kontrastlı ve kontrastsız MRG’ler etkilidir ve doktorunuz mevcut durumunuza ve tıbbi ve sağlık geçmişinize göre hangi taramaya ihtiyacınız olduğunu belirleyecektir. Ancak, doktor vücudunuzdaki belirli bir sorunlu bölgeyi değerlendirmek için oldukça ayrıntılı bir görüntü isterse, genellikle kontrast maddesi kullanılmasını ister.

MR görüntüleme kontrast eklediğinde, aşağıdakilerin görünürlüğünü artırır:

tümörler, enflamasyon, bazı organların kan temini, kan damarları

Kontrastlı MRG doktora değerli bilgiler sağlarken, doktorlar genellikle gerekli olduğunu düşünmedikçe kontrastlı MRG istemezler. Örneğin, çoğu durumda işle ilgili yaralanmalar, spor yaralanmaları ve sırt ağrısı genellikle intravenöz kontrast muayeneleri gerektirmez.

Kontrastlı MR için bazı kullanım alanları 

MS’nin Değerlendirilmesi

Kontrast MRG’ler, multipl sklerozun ilerlemesini izlemenin harika bir yoludur. MR taramaları, radyologların MS’i teşhis etme şeklini değiştirdi ve şimdi doktorların durumu teşhis etmek için kullandıkları birincil yöntem, BT taramaları gibi diğer tekniklerin hariç tutulması için kullanılıyor , çünkü MR taramalarında lezyonlar oldukça belirgin bir şekilde ortaya çıkıyor.

Bununla birlikte, bir MS teşhisi için kontrast MRG’ler gerekli değildir. Doktorlar lezyonları zaten oldukça kolay bir şekilde tespit edebilirler. Ne olursa olsun, kontrastlı bir MR, yeni lezyonları oluştuklarında algılar ve doktorların durumun ne kadar hızlı ilerlediğini öğrenmelerine yardımcı olur. Ayrıca, doktorun bir hastanın sahip olduğu MS türünü değerlendirmesine yardımcı olurlar:

İlginizi Çekebilir  Endoservikal Gram Boyama: Tanısal Bir İncelemenin İncelenmesi

Birincil ilerleyici MS

İkincil ilerici MS

Tekrarlayan / gerileyen MS

Kanser Teşhisi

Bir radyolog, MR muayeneniz sırasında yumuşak dokunuzun parçalarının daha ayrıntılı görünmesini sağlamak için MR kontrastı kullanırsa, tümörleri büyümeye başladıklarında daha iyi tespit edebilirler. Yeni büyümeye başlayan bir tümörünüz varsa, radyoloğun fark etmesi daha zor olabilir.

Görüntü Netliği

Kontrastlı MR taraması, yumuşak dokunuzun belirli kısımlarını vurgulayarak çalışır ve radyoloğun durumunuzu teşhis etmesine yardımcı olur. Özellikle tümör büyümeleri veya diğer ciddi gelişmeler, radyoloğun MR taramasıyla kontrast kullanırken belirlemesi daha kolaydır.

Standart bir MR taraması, atardamarlarınızdaki kan gibi hareketli sıvıyı tanımlayamadığından, kontrast kan dolaşımınızın öne çıkmasına yardımcı olur. Atardamarlarınız ve toplar damarlarınız kontrast olmadan düz siyah olarak görünür.

MR’larda Kontrastın Avantajları

MR kontrastının aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli faydaları vardır:

Radyolog, MRG’niz sırasında kontrast kullanırsa, ilk MRG’nin gelişmiş doğası nedeniyle doktor genellikle herhangi bir ek tarama gerektirmez.

Kontrast MRG, tümörleri ölçme ve değerlendirmede üstündür. Kontrast eklemek, radyoloğun en küçük tümörü bile tespit etmesini mümkün kılar ve tümörün kesin konumu hakkında bilgi sağlar.

Radyolog, daha fazla netliğe sahip oldukları ve daha kaliteli görüntüler ürettikleri için bir MR kontrast taramasını daha iyi yorumlayabilir.

Beyazdan siyaha değişen gri tonları bir MR görüntüsünü oluşturur. Radyolog, kan dolaşımınıza kontrastı enjekte ettiğinde, belirli dokuları aydınlatır ve onları algılamayı ve değerlendirmeyi kolaylaştırır. Örneğin, sert kemik ve hava, vücudu görüntülerken bir MR sinyali vermez, bu nedenle bu alanlar taramada neredeyse siyah görünür. Ancak omurilik sıvısı, kemik iliği, yumuşak dokular ve kan, dokularınızda ne kadar su ve yağ bulunduğuna ve ayrıca makinenin özel ayarlarına bağlı olarak açıktan koyuya değişir.

Doktor daha sonra anormal ve normal dokuları değerlendirmek için karanlık ve aydınlık alanların dağılımlarını ve boyutunu karşılaştırmak için tamamlanmış taramanızı kullanabilir. Taramanız sırasında kan dolaşımınıza kontrast eklediklerinde, hedefledikleri dokular parlak beyaz gibi görünecek ve bu da onları algılamayı ve değerlendirmeyi kolaylaştırıyor.

Kontrast, beyniniz gibi ana vücut organlarındaki veya merkezi sinir sisteminizdeki tümörleri görüntülerken çok değerlidir. MR kontrastı, doktorların tümörleri tespit etmesine, kötü huylu veya iyi huylu olup olmadığını belirlemesine ve içinde bulundukları büyüme aşamasını belirlemesine yardımcı olabilir.

Kontrast Enjeksiyonla İlgili Neler Var?

Çoğu MR tarama kontrast maddesi, gadolinyum adı verilen bir metal içerir. Doktorlar, manyetik alanlarda hareket etme şekli nedeniyle, MR taramalarında kontrastlı olarak gadolinyumu yaygın olarak kullanırlar.

Doktorlar, MR Taramalarının aksine Gadolinium’u Yaygın Olarak Kullanıyor

 1998’de FDA onayı aldı . O zamandan beri doktorlar bunları  tüm dünyada 300 milyondan fazla hastayı değerlendirmek için kullanıyor . Kontrast maddeleri, doktorların MR’larda sorunlu alanları belirlemelerine yardımcı olur. Kontrastlı bir MR taraması yaptırdıysanız, muhtemelen gadolinyum kullanılmıştır.

İlginizi Çekebilir  Skrotal Doppler Ultrason​

Taramaya başlamak için, teknoloji uzmanı kolunuzun etrafına bir turnike yerleştirecek ve ardından kontrast maddeyi damarınıza enjekte etmek için küçük bir iğne kullanacak. Kontrastı uygulamak için otomatik bir enjektör de kullanabilirler. Ardından, iğneyi çıkaracaklar ve taramanıza başlamak için sizi MR makinesine yerleştirecekler.

MR Kontrastının Potansiyel Güvenlik Endişeleri

Kontrastlı bir MRG’ye sahip olmak, aşağıdakiler de dahil olmak üzere bazı yan etkilere ve güvenlik endişelerine yol açabilir.

Böbrek Sorunları

Sağlıklı böbrekleriniz varsa  , kontrast maddenin %98’ini bozulmadan  önce atarsınız. Bununla birlikte, böbreklerinizle ilgili sorunlarınız varsa ve böbrekler düzgün çalışmıyorsa, kontrast vücudunuz onu atmaya fırsat bulamadan bozulabilir. Bu nedenle, vücudunuzda devam eden bağlanmamış gadolinyuma sahip olacaksınız.

Bu meydana gelirse,  nefrojenik sistemik fibroz (NSF) olarak bilinen bir komplikasyona neden olabilir . Bu durum cildinizi ve vücudunuzdaki bağ dokularınızı kalınlaştırır. NSF nadir olmakla birlikte  , böbrek fonksiyonu zayıf olan hastalara kontrast verilmesinden kaynaklanan potansiyel olarak güçten düşürücü bir komplikasyon olabilir. Bu nedenle, bir MR muayenesi için kontrast almadan önce doktorlar rutin olarak hastaları böbrek fonksiyonu açısından tararlar.

Araştırmacılar nedensel bir bağlantı kurmamış olsalar da, diyaliz hastalarının yalnızca gerektiğinde kontrast almaları gerektiğini göstermektedir. Ayrıca hastalar, ajanı vücutlarından derhal çıkarmak için kontrast taramalı MRG’lerini takiben mümkün olan en kısa sürede diyalize alınmalıdır.

Yan etkiler

Çoğu kişi kontrast enjeksiyonu aldıktan sonra hiçbir şey hissetmez. Bununla birlikte, az sayıda kişi, hafif ila şiddetli arasında değişen olumsuz etkiler yaşayacaktır. En yaygın yan etkiler şunlardır:

kurdeşen, deri döküntüsü, enjeksiyon yerinde ağrı, baş dönmesi veya sıcaklık, mide bulantısı ve kusma,  alerjik reaksiyonlar yaşamak nadirdir, ancak bazı kişiler hafif bir kızarıklık ve kaşıntı bildirir. Alışılmadık olmasına rağmen, kontrast madde, bazı kişilerin acil tıbbi yardım almasını gerektiren anafilaktik alerjik reaksiyona neden olabilir. Doktorlar, uygun alerji risk faktörü ve böbrek fonksiyon taraması sağlayarak bu nadir komplikasyonları en aza indirir.

Eklem Tahrişi ve İltihabı

Bazı çalışmalar, kontrastın eklemlere enjekte edilmesinin  eklem tahrişine ve iltihaplanmaya yol açabileceğini göstermektedir . Bununla birlikte, asıl suçlunun ajanlar olduğu açık değildir ve bireylerin bu enjeksiyonları takiben eklem iltihabı yaşamasının nedeni, gadolinyum ile birlikte enjekte edilen maddelerin ve sıvının hacmine bağlı olabilir.

Kontrastı eklemlere enjekte etmek

 Doktorlar, doğrudan bir korelasyon gösteren çok az klinik kanıt olduğundan, kontrastı doğrudan bu hastalıklarla ilişkilendirme konusunda isteksiz davrandılar. Ayrıca belirtiler, sorunları bildiren kişiler arasında önemli ölçüde farklılık gösterebilir. Doktorlar son yirmi yılda  yüz  binlerce kişide kontrast madde  kullanıyor  ve klinik kanıtlar çoğu insanda güvenli olduğunu gösteriyor.

İlginizi Çekebilir  Plevral Sıvı Kültürü: Tanı ve Tedavi Sürecinde Detaylı Bir Bakış

FDA’nın Görüşleri

FDA,  daha fazla araştırma yapılması gerektiği konusunda hemfikir  ve düzenleyici bir kontrast kısıtlaması uygulamak için yeterli kanıt yok. Bir güvenlik duyurusunda FDA, beyninizin gadolinyum tortularını tutabileceğini kabul etti. Bununla birlikte, zararlı olduğuna dair bir kanıt yok ve FDA, kontrast kullanımının kısıtlanmasının “şu anda garanti edilmediğini” söyledi. Bu birikintilerden birkaçı etrafta dolaşsa da, çok zararlı görünmüyorlar.

Nispeten yakın zamana kadar, araştırmacılar gadolinyumun biriktiğini ve dokuların , özellikle de beynin bunu muhafaza ettiğini geniş çapta bilmiyorlardı. Sağlık uzmanları daha önce vücudun ajanı tamamen salgıladığına inanıyordu. Ve devam etmekte olan birkaç  büyük ölçekli çalışma olsa da, gadolinyum retansiyonunun uzun vadeli etkilerini belirlemek için gerekli tüm bilgileri toplamak zaman alacaktır.

MRG kontrastı alma konusunda endişeleriniz varsa, bu endişeleri gidermek için deneyim ve eğitime sahip oldukları için doktorunuza ve radyoloğunuza da bildirmekten çekinmeyin. Kontrast sağlama kararı tipik olarak duruma ve hastaya özeldir. Ancak her zaman tartışmaya açıktır.

Böbreklerinizle ilgili sorunlarınız varsa, doktor genellikle dozu azaltacak veya farklı bir test yapacaktır. Doktorunuz ayrıca alerjik reaksiyonlar için ön tedavi uygulayabilir veya farklı bir kontrast madde türü seçebilir. Bazı durumlarda, riskleri azaltmak için taramayı kontrastsız gerçekleştirebilirler. Her durumda, mümkün olan en küçük kontrast miktarını kullanırlar.

Kontrastlı MR Hazırlığı İçin İpuçları

MR taramanıza hazırlanmanıza yardımcı olacak bazı ipuçları ve bilgiler aşağıdakileri içerir.

Doktorunuz aksini söylemedikçe, normal şekilde yiyebilir ve  MR kontrast taramanızdan önce ilaçlarınızı almaya devam edebilirsiniz. Reçeteli ilaçlarda veya diyetinizde herhangi bir değişiklik yapmadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

Randevunuza yaklaşık yarım saat erken gelmelisiniz, böylece MR tarama muayenenizi etkileyebilecek herhangi bir sağlık durumunu yazacağınız tarama formunu doldurabilirsiniz.

Teknoloji uzmanınız, tarama formunda ne olduğunu anladığınızdan emin olmak için size birkaç soru soracak.

Teknoloji uzmanınız, herhangi bir tıbbi durumun MR taramanızı etkileyip etkilemediğini ve muayeneyi sizin durumunuza göre değiştirmelerinin gerekip gerekmediğini size bildirecektir. MR güçlü bir manyetik alan kullandığından,  belirli koşullar  MR taraması yapmanızı engelleyebilir.

Metal takılar, saç tokaları, saatler ve diğer şeyler gibi metalik eşyaları çıkarmanız gerekir. Ayrıca manyetik şeritler, ayakkabılar, kemer tokaları, madeni paralar, anahtarlar, elektronik cihazlar ve işitme cihazları bulunan kredi kartlarını da çıkarmanız gerekecek.

MR taramanız sırasında rahatlamanız ve hareketsiz kalmanız gerekecektir. Klostrofobi ve yan etkiler gibi korkularınız varsa radyoloğa bildirin.

Kontrastlı MR çekiminden sonra 

Kontrast madde enjeksiyonu yapıldıysa, sağlık personeli eve gitmeden önce IV kanülünüzü çıkaracaktır.

Hala görüntüleme merkezindeyken kurdeşen, kızarıklık veya nefes darlığı gibi belirtiler yaşamaya başlarsanız, hemen sağlık personeline bildirin. Veya görüntüleme merkezinden ayrıldıysanız en yakın hastaneye gidin.

Eğer sedasyon aldıysanız, birinin sizi eve bırakması gerekecektir. Eğer sedasyon uygulandıysa, uyanan kadar tesiste kalacaksınız.

 

Yorum ekleyebilirsiniz