temporak kemik mr

Kulak MR Nedir?

Kulak MR (IAC) manyetik rezonans görüntülemesi, sinirleri ve kan damarlarını beyinden ileten kemik kanalın ayrıntılı görüntülerini oluşturmak için radyo dalgaları ve güçlü bir manyetik alan kullanan, invaziv olmayan, ağrısız bir tanısal görüntüleme prosedürüdür. İşitme kaybı veya baş dönmesi olan hastalarda mr istenilir. İşitme kaybının iki ana kategorisi iletim tipi ve sensörinöral tiptir. MR, sensörinöral işitme kaybı için tercih edilen testtir.

Bu tür görüntüleme çalışmalarını yorumlayan radyologlar, en yaygın patolojik oluşumların beklenen görünümleri konusunda bilgili olmalıdır. Burada, en kullanışlı MRG sekanslarını özetledik, en sık karşılaşılan patolojik antitelerin görüntüleme özelliklerini gözden geçirdik ve vestibüler schwannom ve kolesteatomların postoperatif takibinde MRG kullanımını tanımladık.

Kulak  MR  Neden istenir?

Aşağıdakiler gibi iç işitsel kanalın olası bir bozukluğundan kaynaklanabilecek işitme veya denge sorunlarınız varsa, doktorunuz tarafından kulak  MR manyetik rezonans görüntülemesi istenebilir:

Daralma veya stenoz gibi anormal yapısal değişiklikler, enfeksiyon veya inflamatuar değişiklikler, ödem, schwannoma (yumuşak doku kitle lezyonu), meningiom (beyin zarından kaynaklanan tümör), lipom (kanserli olmayan yağ dokusu tümörü), damar lezyonları, kistik lezyonlar.

Temporal kemik ve lateral kafa tabanının MRG’si, anatomik yapıları değerlendirmek ve bu karmaşık alanı etkileyen neoplastik veya enfeksiyöz süreçleri araştırmak için nöroradyolojinin temel dayanağı haline gelmiştir. MRG’nin yaygın uygulamaları arasında sensörinöral işitme kaybının tanısal değerlendirmesi, koklear implant adaylığının değerlendirilmesi, timpanomastoid boşlukta rezidüel veya tekrarlayan kolesteatomun izlenmesi ve iç işitsel kanal veya serebellopontin açısı içinde vestibüler schwannomun izlenmesi yer alır. Pek çok durumda, pediatrik koklear implantasyon için düşünülen bireyler gibi cerrahi adayların değerlendirilmesinde MRG, BT’yi tamamlayıcıdır.

İlginizi Çekebilir  Beyin MR

Kulak MR  için nasıl hazırlanmalıyım?

Herhangi bir sağlık durumu, önceki ameliyatlar, vücudunuza yerleştirilen implantlar veya metaller, hamilelik olasılığı ve alerjiler hakkında doktorunuzu bilgilendirin.

Herhangi bir metal tutturucu içermeyen bol ve rahat giysiler giyin, aksi takdirde hastane önlüğü giymeniz istenebilir.

Hastaların tüm takıları, saç tokalarını, at kuyruklarını ve tel tokaları çıkarmaları gerekecektir.

Doktorunuz tarafından verilen yeme ve içme kısıtlamalarına uyun.

Aksi belirtilmedikçe normal ilaçlarınızı almaya devam edebilirsiniz.

Klostrofobiniz varsa veya anksiyete , sevk eden doktorunuz MR çekiminden  önce size hafif bir sakinleştirici reçete etmek isteyebilir. 60 yaşın üzerindeki tüm hastalarda ve ayrıca yüksek tansiyon, diyabet, akut damar hastalığı veya böbrek hastalığı öyküsü olan hastalarda güncel bir kreatinin (45 gün içinde) gereklidir.

Kulak MR Görüntülemesinden Sonra Ne Olur? 

İşlemden hemen sonra rutin aktivitelerinize dönebilirsiniz. Rahatlamanıza yardımcı olması için sedasyon, rutin aktivitelerinize dönmeden önce sedasyonun etkilerinin geçmesini beklemeniz gerekebilir. Bir radyolog doktor görüntüleri analiz edecek.

Kulak MR Görüntülemenin Faydaları

İç kulak yolunun  ve diğer kraniyal yapıların son derece ayrıntılı görüntülerini üretir.  Diğer görüntüleme çalışmalarıyla kemik tarafından gizlenebilecek anormallikleri tespit eder.Zararlı radyasyona maruz kalma olmadığı için neredeyse hiç yan etkisi yoktur.

Manyetik Rezonans Görüntüleme Riskleri

MR tarafından üretilen güçlü manyetik alan, görüntüleri bozabilecek implante edilmiş cihazların arızalanması dışında herhangi bir zararlı etkiye neden olmaz.

Kontrast maddeye karşı alerjik reaksiyon olabilir. Bu reaksiyonlar genellikle hafiftir ve ilaçla kolayca kontrol edilebilir.

Kulak MR Çekimi Nasıl Yapılır ?

Tarama masasına sırt üstü uzanmanız istenecektir. Test sırasında, MR  hızlı bir tıklama sesi çıkaracaktır.Sesten rahatsız olduğunuzu düşünüyorsanız bir kulak tıkacı isteyebilirsiniz.

MR incelemelerinin bazıları , koldaki bir damara kontrast madde enjeksiyonu gerektirebilir. Rahat olmalısınız ve çekim esnasında hareketsiz kalmalısınız. Tarama süresi, çalışmaya bağlı olarak 30-60 dakika arasında değişebilir. MR  çekiminizden sonra normal aktivitelerinize devam edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Torakal Vertebra  MR 

Kulak MR Fiyatları 2022 

Kulak MR fiyatları Kulak MR çekimi yaptırmak isteyen kişilerce araştırılmaktadır. Kulak MR fiyatları bölgeden bölgeye ve hatta aynı bölgede kurumdan kuruma farklılık göstermektedir. Kulak MR fiyatları hakkında bilgi almak için 05378576593 nolu telefondan bize ulaşabilirsiniz.

 

Yorum ekleyebilirsiniz