lomber bt fiyatları 2022

Lomber BT çekimi nedir?

Lomber BT çekimi, alt sırtın BT çekimidır. 

Genellikle tomografi çekimi olarak adlandırılan BT çekimi, vücudun belirli bir bölümünün kesit görüntülerini üreten bir X-ışını türüdür.

Lomber  BT çekimi durumunda, doktorunuz belinizin enine kesitini görebilir. Tarama makinesi gövdeyi çevreler ve görüntüleri radyoloji uzmanı tarafından incelenecekleri bir bilgisayar monitörüne gönderir.

Omurganın bel kısmı, sırt problemlerinin meydana geldiği yaygın bir alandır. Lomber omurganızın en alt kısmıdır. Beş omur kemiğinden oluşur.

Lomber omurganın altında sakrum ve sakrumun altında koksiks (kuyruk kemiği) bulunur. Büyük kan damarları, sinirler, tendonlar, bağlar ve kıkırdak da lomber omurganın bir parçasıdır.

Lomber BT çekimi neden yapılır?

BT çekimi, doktorunuzun omurganızla ilgili sorunları araştırmak için kullanabileceği birçok görüntüleme testinden biridir. Bu, yaralanma, hastalık veya enfeksiyondan kaynaklanan ağrıyı içerir.

Doktorunuzun lomber BT çekimi istemesinin diğer nedenleri şunlardır:

ateş eşliğinde sırt ağrısı, omurgayı etkileyen doğum kusurları, disk fıtığı, enfeksiyon

alt omurgada yaralanma, bel ağrısı, multipl skleroz, kireçlenme, sinir sıkışması, mesaneyi kontrol eden sorunlar, kanser belirtileri, omurga cerrahisi hazırlığı, bacaklarınızdaki zayıflık, uyuşukluk,  çocuklarda omurganın doğum kusurları, alt omurgada yaralanma, MR kullanılamadığında omurga sorunları, ameliyat sonrası iyileşme sorunları veya yara dokusu      

veya diğer problemler.

BT çekimi, MR ile aynı değildir. Lomber  MR kemikleri, diskleri ve omuriliği gösterir. MR  ayrıca sinirlerin geçtiği omur kemikleri arasındaki boşlukları da gösterebilir.

İlginizi Çekebilir  Koroner BT Anjiyografi

Lomber BT çekimine nasıl hazırlanılır ?

Lomber  BT çekimi, invaziv olmayan bir testtir.

Bol, rahat giysiler tercih etmelisiniz. Ayrıca vücudunuzdan herhangi bir mücevher ve diğer metalik eşyaları çıkarmanız istenecektir.

Yanınıza aldığınız  gözlük ,  işitme cihazlarını , takıları, saatinizi, vücut piercinglerinizi, takma dişlerinizi ve diğer metal eşyaları çıkarmanız gerekecektir.

Önceki prosedürlerden herhangi bir metal implantınız varsa doktorunuza ve görüntüleme işleminizi yapacak olan teknisyene bilgi vermelisiniz. 

Aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz, BT taramanıza girmeden önce 

oral kontrast alerjisi , diyabet, aç kalmak  kan şekeri seviyenizi düşürebilir, gebelik varsa bu konuda doktorunuza bilgi veriniz.

Lomber BT çekimi nasıl yapılır?

BT taramaları bir hastanenin radyoloji bölümünde veya teşhis prosedürleri konusunda uzmanlaşmış bir görüntüleme merkezinde gerçekleştirilir.

Görüntüleme teknisyeni , test sırasında sırt üstü yatmanızı isteyecektir. Teknisyen, kaliteli bir görüntünün elde edilmesi için yeterince uzun süre doğru pozisyonda kalmanızı sağlamak için yastıklar veya kayışlar kullanabilir. Kısa bireysel taramalar sırasında da nefesinizi tutmanız gerekebilir.

Teknisyen, ayrı bir odadan bir uzaktan kumanda kullanarak masayı BT  makinesine taşıyacaktır. Makineden birkaç kez geçebilirsiniz.

Taramanızın nedenine bağlı olarak, test sırasında damarlarınıza kontrast madde  enjekte edilebilmesi için damar yolu açılabilir. Kontrast madde , makinenin kan damarlarınızın ve organlarınızın net görüntülerini almasına yardımcı olur.

Bir tur taramadan sonra, teknisyenin görüntüleri doktorunuzun doğru okuyabilmesi için yeterince net olduğundan emin olmak için incelemesini beklemeniz istenebilir.

Lomber BT çekimi sonuçları 

Görüntülerde lomber bölgede herhangi bir sorun görülmüyorsa sonuçlar normal kabul edilir.

Anormal sonuçlar şunlardan kaynaklanabilir:

Yaşa bağlı dejeneratif değişiklikler, omurganın doğum kusurları, kemik sorunları, kırık

Lomber disk herniasyonu, spinal stenoz, spondilolistezis

Ameliyattan sonra yara dokusunun iyileşmesi veya büyümesi 

Lomber BT çekimi, aşağıdaki durumların teşhisine yardımcı olabilir:

Lomber BT çekimi, bel ağrısının nedenini, mesaneyi kontrol eden sorunları, zayıflığı, uyuşmayı veya bacaklarınızdaki sorunları teşhis edebilir.

İlginizi Çekebilir  Kreatinin İdrar Testi

Lomber omurganın BT çekimi, sıkışmış bir siniri, fıtıklaşmış bir diski, enfeksiyonu ve kanser belirtilerini tanımlayabilir.

Lomber omurga BT çekimi, spinal cerrahi hazırlığında da sıklıkla kullanılır.

Lomber BT çekiminin riskleri

Lomber BT çekimi çok az risk taşır. Ancak işlem sırasında kullanılan kontrast madde  geçici böbrek hasarına neden olabilir.

Böbrekleriniz hastalık veya enfeksiyon nedeniyle hasar görmüşse bu risk daha yüksektir. Daha yeni kontrast maddeler  böbrekler için çok daha az risk taşır. Alerjik reaksiyonlar da son derece nadirdir.

Herhangi bir röntgende olduğu gibi, radyasyonamaruz kalma vardır. Genellikle zararsız olmasına rağmen, hamile olan veya hamile olabilecek kadınlar için bu önemli bir konudur.

Kullanılan radyasyon miktarı yetişkinler için güvenli kabul edilir, ancak gelişmekte olan bir fetüs için değildir ve çocuklarda dikkatli kullanılmalıdır.

Damara verilen en yaygın kontrast türü iyot içerir. İyot alerjisi olan bir kişiye bu tür bir kontrast verilirse, mide bulantısı ya da kusma, hapşırma, kaşıntı oluşabilir.

Böbrekler iyotun vücuttan atılmasına yardımcı olur. Böbrek hastalığı veya şeker hastalığı olan kişilerin, iyotu vücuttan atmaya yardımcı olmak için testten sonra ekstra sıvı almaları gerekebilir.

Lomber BT çekiminin yaygın kullanımları

Doktorunuz tarafından sırt yaralanmasından şüphelenilen veya alt sırt ışınlarında gösterildiği herhangi bir örnek, örneğin motorlu taşıt kazaları, temas sporu yaralanmaları veya düşmeler. BT çekimi, küçük kemik veya bağ yaralanmalarının belirlenmesine yardımcı olacak alt sırt kemiklerinin anatomisinin ayrıntılı görüntülerini verir.

Lomber  BT çekiminden sonra

Testten sonra kıyafetlerinizi giyebilir ve gününüze devam edebilirsiniz.

BT çekiminden elde edilen sonuçların işlenmesi genellikle bir gün sürer. Doktorunuz ayrıca bulgulara göre nasıl bir yol izleyeceğinizi de söyleyecektir.

Ek görüntüleme taramaları, kan testleri veya diğer tanı önlemleri istenebilir. Bunlar, doğru bir teşhis almanıza ve tedaviye başlamanıza yardımcı olabilir.

İlginizi Çekebilir  Transrektal Ultrason

Lomber Omurga için BT Taramasının Faydaları

doğru bir teşhis, hızlı ve ağrısız bir görüntüleme prosedürü, potansiyel olarak keşif ameliyatlarına duyulan ihtiyacı ortadan kaldırır ve X ışınlarının aksine, BT taramaları yumuşak doku, kemik ve kan damarlarını görüntüleme yeteneğine sahiptir.

Lomber BT Fiyatları 2023  

İstanbulda lomber BT  fiyatları bölgeden bölgeye ve kurumdan  kuruma farklılık göstermektedir. Lomber BT fiyatları hakkında bilgi almak için bizi arayabilirsiniz. 

Yorum ekleyebilirsiniz