lomber mr çekimi

Lomber  MR  

Lomber MR  lomber omurganın (kemikler, diskler, omurilik ve alt sırttaki diğer yapılar) ayrıntılı olarak görüntülenmesidir.

Lomber  MR Neden Yapılır?

Lomber omurga MR, kemikler (omurlar), yumuşak dokular (omurilik gibi), sinirler ve disklerle ilgili sorunlar dahil olmak üzere alt sırttaki çeşitli durumları tespit edebilir.

Bazen doktorlar lomber omurganın anatomisini kontrol etmek veya bölgedeki yaralanmaları aramak için bir MR görüntüleme  tetkiki isteyebilir. Örneğin, tarama, omurilik kanalının (omuriliği içeren) çok dar olduğu ve ameliyat gerektirebileceği omurga bölgelerini bulabilir.

Sırt ağrısı ve ateş, alt omurganın doğum kusurları, alt omurgada yaralanma veya travma

Bel ağrısı ve kanser öyküsü veya belirtileri, multipl skleroz, mesanenizi kontrol etme veya boşaltma sorunları, disk herniasyonu, diskleri şişkin, yırtık veya omurilik veya sinirlere baskı yapıp yapmadıklarını görmek için değerlendirebilir.

Lomber MR da alınan tarama görüntüsü, alt sırtta bulunan yumuşak dokuların, sinirlerin, kasların ve disklerin ayrıntılarını gösterebilecektir. Sıkışmış sinirleri, sıkıştırılmış sinirleri, fıtıklaşmış diskleri, omurilik tümörlerini, kırıkları ve diğer aşınma ve yıpranma belirtilerini ortaya çıkarabilir.

Lomber omurga taramasının teşhise yardımcı olabileceği durumlardan bazıları, omurganın yanlış hizalanması (Spondilolistezis) ve multipl sklerozdur. Ateş, uyuşukluk veya bacaklarda güçsüzlük ve mesane koşullarındaki düzensizliklerin eşlik edebileceği kronik bel ağrısı da doktorun lomber omurga ve sakral MR istemesine neden olabilir.

Lomber MR lomber omurga tedavisinin ilerlemesini izlemede yardımcı olabilir. Ayrıca omurga cerrahisine yardımcı olmak ve ameliyat sonrası sonuçları değerlendirmek için sağlam bilgiler sağlayabilir.

Lomber MR ın teşhiste kullanıldığı durumlar 

Ligamentum flavum dejenerasyonu: Omurlar arasında uzanan çift bağların kalınlaşmasının tıbbi adıdır, omurganın daralmasına (daralmasına) neden olabilirler.

İlginizi Çekebilir  Sialogram: Tükürük Bezleri ve Tanı Yöntemi

Sarkan diskler: Açık  Lomber MR taraması, omurga büküldüğünde veya uzatıldığında sarkan (fıtıklaşmış veya kaymış) diskleri alabilir.

Spondiloartrit (veya spondiloartropati): Bu, artrite neden olan inflamatuar romatizmal hastalıklar ailesinin adıdır. Diğer artrit türlerinden farklıdır, çünkü bağların ve tendonların entez adı verilen kemiklere bağlandığı yerleri içerir. Belirtiler iki ana şekilde ortaya çıkar. Birincisi, çoğunlukla omurgada ağrı ve sertliğe neden olan iltihaplanmadır, ancak bazı formlar elleri ve ayakları veya kolları ve bacakları etkileyebilir. İkinci tip semptomlar, omurganın deformitelerine ve omuzların ve kalçaların zayıf işlevine neden olan kemik yıkımına neden olur. En yaygın olanı, esas olarak omurgayı etkileyen ankilozan spondilittir.

Spinal instabilite: Spinal füzyondan sonra oluşabilecek spinal instabiliteyi göstermenin tek yolu bükülme ve uzama gösteren taramalardır.

Lomber omurganın MR görüntülemesi aşağıdaki durumları teşhis etmek için yapılır:

Artrit ile sonuçlanan dejeneratif disk bozuklukları, disk çıkıntıları, disk hernileri (disk çıkıntıları veya ekstrüzyonları)

X-ışınlarında görünmeyen veya görülmesi zor olan lomber omurga veya sakral kırıklar

Lomber omurga segmentlerinin kayması veya subluksasyonu (spondilolistezis)

Konjenital pars kusurları ve pars kırıkları, disk enfeksiyonları (diskit), vertebral vücut enfeksiyonları (osteomiyelit), tümörler omurga ve yumuşak dokular, abdominal aort anevrizmaları, adenopati (büyük lenf düğümleri) veya omurga çevresinde kitleler

Konservatif tedavi ile düzelmeyen normal röntgen ile açıklanamayan sırt ağrısı.

Lomber disk herniasyonu nedir ?

Disk herniasyonuna genel olarak kaymış disk denir. Diskler, kemikli omur gövdeleri arasında yer alan ve amortisör görevi gören yumuşak yapılardır. Bir yaralanma, kaldırma veya spontan disk bölümleri yerinden çıkabilir.

Fıtıklaşmış bir diskin kendisi ağrılı olmayabilirken, yer değiştiren materyal bir siniri veya omuriliği sıkıştırabilir ve potansiyel olarak zayıflık, uyuşukluk veya bacağa yayılan ağrı gibi semptomlara yol açabilir.

Doktorunuzun Lomber  MR  istemesinin ana nedenleri 

Bel ağrısı : Bu, kas gerginliği, eklem hasarı veya diğer nedenlerden kaynaklanabilir.

İlginizi Çekebilir  Antikor Titresi Kan Testi: Derinlemesine Bir İnceleme

Siyatik : Bu, akut ağrıya neden olur ve muhtemelen iltihaplanma veya yapısal değişiklikler nedeniyle bir sinir kökünün tahriş olmasından kaynaklanır.

Kladikasyon : Bu, hareket problemlerine ve alt ekstremitelerde donuk ağrıya veya ağrıya neden olabilir. Kladikasyon, kan damarlarını etkileyen vasküler veya sinirleri içeren nörojenik olabilir.

Lomber MR Kontrastlı veya Kontrastsız yapılabilir 

Lomber omurga MR taramaları kontrastlı veya kontrastsız yapılabilir. Kontrastlı bir lomber omurga MR da, artan kan akışı veya iltihaplanma alanlarını vurgulamak için bir kontrast madde uygulanır. Kontrast madde koldaki bir damara enjekte edilir ve vücutta hızla dolaşarak yüksek kan akışının olduğu alanları daha parlak gösterir.

Çok nadir olmakla birlikte, hastaların kontrast maddeye alerjisi olabilir, bu nedenle sadece kesinlikle gerekliyse uygulanmalıdır. Tipik olarak lomber omurganın MR ı, yalnızca şüpheli bir kitle, enfeksiyon veya yakın zamanda lomber cerrahi varsa kontrastla gerçekleştirilir.

Lomber MR sonuçları 

Normal bir sonuç, omurganızın ve yakındaki sinirlerin iyi göründüğü anlamına gelir.

Çoğu zaman, anormal sonuçlar şunlardan kaynaklanır:

Fıtıklaşmış veya “kaymış” disk ( lomber radikülopati ),omurga kolonunun daralması ( spinal stenoz ),omurgadaki kemiklerde ve kıkırdakta anormal aşınma (spondilit)

Spinal stenoz nedir: Omurilik ve sinirlerin hareket ettiği omurgadaki merkezi açıklığa merkezi kanal denir. Merkezi kanal omurlar tarafından oluşturulur. Önde omurlar omurlar arası disklerle ayrılır ve arkada omurlar faset eklem adı verilen bölgelerde birbirine temas eder. Ek olarak, merkezi kanalın arka yüzünü kaplayan normalde ince olan bağlardır. Normal yaşlanma ile diskin bölümleri merkezi kanala doğru uzanmaya başlayabilir ve faset eklemlerinde ve bağlarında genişleme, merkezi kanalın daralmasına (stenoz olarak da adlandırılır) neden olan dejeneratif değişikliklerden meydana gelebilir. Semptomlar ortaya çıkmaya başlayabilir çünkü merkezi kanal giderek daraldıkça omurilik ve sinirler sıkışmaya veya yer değiştirmeye başlayabilir.

İlginizi Çekebilir  Tiroid peroksidaz antikor testi nedir? 

Diğer anormal sonuçlar şunlardan kaynaklanabilir:

Yaşa bağlı dejeneratif değişiklikler, ankilozan spondilit, artrit, kemik enfeksiyonu, kauda ekina sendromu, osteoporoz nedeniyle alt sırt kırıkları, disk iltihabı ( diskitis ), omurilik apsesi, omurilik yaralanması, omurilik tümörü, siringomyeli.

Lomber MR İçin Nasıl hazırlanır? 

Lomber MR çekimine girmeden  önce, doktor aksini belirtmedikçe, kişi genellikle yemek yiyebilir, içebilir ve ilaçlarını her zamanki gibi alabilir. Bununla birlikte, bir bireyin aşağıdaki durumlarda doktora bilgi vermesi önemlidir:

kalp pili veya kalça veya diz protezi gibi herhangi bir metal implantınız varsa

Tarama kontrast madde kullanımını gerektiriyorsa önemli olan alerjik reaksiyon geçmişine sahip olmak

Metal nesneler MR taramasının güvenliğini ve etkinliğini etkileyebilir. Muayene başlamadan önce, MR teknisyeni kişiden giydiği metal parçaları çıkarmasını ister, örneğin:

takı, saatler, vücut piercingleri, takma dişler 

Lomber MR için kişinin kıyafetlerini çıkarması ve hastane önlüğü giymesi gerekecektir. Teknisyen ayrıca kişiden tıbbi bir anket doldurmasını ve bir onay formu imzalamasını isteyebilir.

Lomber  MR ile Sinir Hasarını Değerlendirme

Lomber omurgayı değerlendirmek için birden fazla radyoloji muayenesi yapılabilir (röntgen, BT, MRI). Tüm bu muayenelerden lomber MR, sinirlerin ve omurganın en büyük detayını verir. Hızlı ve uygun tedavi için doğru bir teşhis çok önemlidir. Sinirleri değerlendirmenin yanı sıra MR, doktorların çevredeki yapıları (kemikler, eklemler ve intervertebral diskler dahil) incelemesine de yardımcı olabilir. Bu yapıları ayrıntılı bir şekilde analiz etme yeteneği, birçok hastada sinir hasarının temel nedenini belirlemeye yardımcı olur.

Lomber MR Riskleri

MR radyasyon içermez. Manyetik alanlardan ve radyo dalgalarından herhangi bir yan etki bildirilmemiştir.

Hamilelik sırasında MR çektirmek de güvenlidir. Hiçbir yan etki veya komplikasyon kanıtlanmamıştır.

MR  sırasında oluşturulan güçlü manyetik alanlar, kalp pillerinin ve diğer implantların da çalışmamasına neden olabilir. Ayrıca vücudunuzdaki diğer metal parçalarının hareket etmesine veya kaymasına neden olabilir. Güvenlik nedeniyle, lütfen tarayıcı odasına metal içeren herhangi bir şey getirmeyin.

Lomber MR  Fiyatları 2023 

İstanbulda lomber MR fiyatları bölgeden bölgeye hatta aynı bölgede kurumdan kuruma değişmektedir. Lomber MR fiyatları hakkında bilgi almak için bizi arayabilirsiniz. 05378576593

Yorum ekleyebilirsiniz