LH testi

Luteinizan Hormon LH Testi

Luteinizan Hormon (LH) Testi Nedir?

Luteinize edici hormon testi, kanınızda ne kadar lüteinizan hormon (LH) olduğunu ölçer.

LH üreme sisteminize yardımcı olur: özellikle kadının yumurtalıkları ve erkeğin testislerine etki eder. Ayrıca lutropin ve interstisyel hücre uyarıcı hormon olarak da adlandırılır.

LH, beynin tabanındaki sinüs boşluğunun arkasında, başın merkezinde bulunan küçük bir organ olan hipofiz bezi tarafından üretilir. LH üretiminin kontrolü beyindeki hipotalamus, hipofiz bezi ve yumurtalıklar ve testisler tarafından üretilen hormonları içeren karmaşık bir sistemdir.

LH seviyeleri normalde adet döngüsünün fazı ile değişir. Bu hormon, yumurtlama gerçekleşmeden hemen önce, döngünün yaklaşık ortasında (28 günlük döngünün 14. günü) hızla yükselir. Buna LH dalgalanması denir. Luteinize edici hormon ve folikül uyarıcı

hormon seviyeleri aylık döngü sırasında birlikte yükselir ve düşer.

Luteinizan Hormon (LH) testi neden yapılır ? 

Luteinize edici hormon testi yaptırmanızın farklı nedenleri vardır. Doktorunuz kısırlık testinin bir parçası olarak veya hipofiz bezi problemini kontrol etmek için bir LH testi isteyebilir.

Hipofiz bezi bozukluğu belirtileri şunları içerir:

Tükenmişlik, açıklanamayan kilo kaybı, zayıflık, iştah azalması

LH testi yaptırmanın diğer nedenleri cinsiyetinize ve bazen yaşınıza göre değişebilir.

Kadınlar

Döngünüzün ortasında LH’deki bir artış, yumurtalıklarınızın yumurta bırakmasına ( yumurtlama ) neden olur.

Aşağıdaki durumlarda doktorunuz bir LH testi isteyebilir:

Hamile kalmakta zorlanıyorsanız, adetleriniz düzenli değilse, menopozda olup olmadığınızı görmek için sizden bu testi isteyebilir.

İlginizi Çekebilir  Kompleman C3  Testi 

Hamile kalmaya çalışıyorsanız , doktorunuz vücudunuzun ne zaman yumurta bıraktığını belirlemek için birkaç kez LH testi yaptırmanızı isteyebilir. Kanınızdaki LH miktarı yumurtlama ile yükselir.

Döngünüz sırasında hamile kalma olasılığınızın en yüksek olduğu zamanı belirlemeye yardımcı olan evde yapılan LH testleri vardır. Bu tür testleri eczanelerden satın alabilirsiniz. Döngünüzün ortasında, test çubuğuna işersiniz. Test pozitifse, bu bir LH dalgalanması olduğu anlamına gelir. Bu, bir veya iki gün içinde yumurtlayacağınız anlamına gelebilir, ancak bu herkes için geçerli olmayabilir. 

Erkekler

Erkekler için doktorunuz aşağıdaki durumlarda bir LH testi isteyebilir:

Daha düşük bir cinsel dürtünüz varsa, düşük testosteron seviyesi, düşük kas kütleniz varsa bu test istenebilir.

Çocuklar

Çocuklar için, doktor aşağıdaki durumlarda bir LH testi isteyebilir:

Çocuğunuz erken ergenliğe giriyor gibi görünüyorsa, çocuğunuz geç ergenliğe girme, düşük LH seviyeleri geç ergenlik ile bağlantılıdır ve yüksek seviyeler erken ergenlik ile bağlantılıdır. Erken ergenlik belirtileri, kızlarda 8, erkeklerde 9 yaşından önce yaşananları içerir:

Menstrüasyonun başlangıcı, kızlarda meme gelişimi, kasık kılı, penis ve testislerin büyümesi.

Luteinizan Hormon (LH) Testi için  hazırlık  Gerekli mi?

Birçok ilaç sonuçlarınızı değiştirebilir. Bazı örnekler klomifen, testosteron ve metformindir. Metformin içeren ilaçları (doğum kontrol hapları dahil) almayı bırakmanız istenebilir.

Estrojen veya progesteron veya her ikisini de lüteinizan hormon (LH) testinizden 4 hafta öncesinde bırakmanız gerekebilir.Test hazırlığına gerek yoktur, ancak bir kadından adet döngüsü sırasında belirli zamanlarda numune alınmalıdır.

Luteinizan Hormon (LH) Testi Sırasında Ne Olur?

Testiniz için kan alan sağlık görevlisi , dirseğinizin içini mikrop öldürücü bir sıvı ile silecektir. Kolunuzundaki damardan  kan alacaktır.

Luteinizan Hormon (LH) Testi Sonuçları

Normal LH sayıları, cinsiyetiniz ve yaşınız gibi birkaç şeye bağlıdır. Kadınlar için normal sonuçlar:

İlginizi Çekebilir  Anti HCV Testi

Menopozdan önce litre başına 5-25 uluslararası birim (IU/L)

Menopozdan sonra 14.2-52.3 IU/Ll

Seviye, döngünüzün ortasında daha da yükselir.

Erkekler için normal seviyeler 1.8-8.6 IU/L civarındadır.

Çocuklar için LH seviyeleri genellikle düşüktür.

“Normal” değer aralıklarının laboratuvara göre değişebileceğini unutmayın, bu nedenle sonucunuzun sizin için ne anlama geldiği konusunda daima doktorunuzla konuşmalısınız.

Kadınlar için

Bir kadının kanındaki yüksek LH seviyeleri, “birincil yumurtalık yetmezliği” denilen şeyin bir işareti olabilir, bu da sorunun yumurtalıkların kendisinde olduğu anlamına gelir.

Doktorlar genellikle birincil yumurtalık yetmezliğinin neden olduğunu tam olarak belirleyemezler. Ancak şu durumlarda olabilir:

Turner sendromu gibi bir metabolik bozukluğunuz , genetik bir bozukluğunuz veya Addison hastalığı gibi bir otoimmün bozukluğunuz varsa, düşük sayıda folikülünüz var, yumurtalıklarınızdaki küçük kistler.

Kemoterapi veya radyasyon tedavisi gördüyseniz, geçmişte kimyasallar, böcek ilaçları veya sigara dumanı gibi toksinlere maruz kalma.

Düşük LH seviyeleri, sorunun hipofiz bezi veya hipotalamus ( beynin bir parçası) ile başladığı anlamına gelen “ikincil yumurtalık yetmezliği” belirtisi olabilir.

Erkekler için

Erkeklerde kandaki yüksek LH seviyeleri testislerle ilgili bir sorunun işaretidir ve birincil testis yetmezliğinin bir işareti olabilir.

Primer testis yetmezliği yaygın değildir, ancak aşağıdaki durumlarda ortaya çıkabilir:

obez, doğumda inmemiş testisler, kabakulak , testis kanseri veya testis torsiyonu gibi testislerinizi etkileyen bir hastalığınız, genetik bir hastalığınız veya kistik fibroz gibi başka bir hastalığınız varsa, kemoterapi veya opioid ağrı kesici ilaçlar gibi bazı ilaçları alın.

Testisleriniz travmasında veya bisiklet veya motosiklet kullanırken olduğu gibi, testis torbanızda düşük düzeyde travmaya neden olan aktiviteler yaparsanız da olabilir.

Düşük LH seviyeleri, sorunun hipofiz bezi veya hipotalamus ile ilgili olduğu anlamına gelir.

Çocuklar için

Çocuğunuzun LH seviyeleri yüksekse, ergenliğe girmek üzere oldukları veya çoktan başladığı anlamına gelebilir. Ancak 8 yaşından küçük bir kız veya 9 yaşından küçük bir erkek ise, aşağıdaki gibi bir şeyin işareti olabilir:

İlginizi Çekebilir  Transfontanel Ultrason

Beyin travması, merkezi sinir sistemi bozukluğu, çocuğunuzun LH seviyeleri düşükse, ergenliği geciktirmiş olabilir, bu da ergenliğe beklenenden çok daha geç girdiği yerdir. Bunun nedeni şunlar olabilir: yeme bozukluğu,yumurtalıkların veya testislerin bir bozukluğu, kızlarda Turner sendromu veya erkeklerde Klinefelter sendromu gibi genetik bir bozukluk, hormon eksikliği, bir enfeksiyon.

LH Testi Anormal Sonuçları Ne Anlama Geliyor?

Kadınlarda normalden daha yüksek bir LH seviyesi görülür:

Doğurganlık çağındaki kadınlar yumurtlamadığında

Kadın cinsiyet hormonlarında bir dengesizlik olduğunda (örn.polikistik over sendromu)

Menopoz sırasında veya sonrasında

Turner sendromu(bir dişinin normal 2 X kromozomu çiftine sahip olmadığı nadir genetik durum)

Yumurtalıklar çok az hormon ürettiğinde veya hiç hormon üretmediğinde (yumurtalık hipofonksiyonu)

Erkeklerde, normalden daha yüksek bir LH seviyesi şunlardan kaynaklanabilir:

Çalışmayan testis veya testis olmaması (anorşi)

Genlerle ilgili sorun, örneğin Klinefelter sendromu

Aşırı aktif olan veya tümör oluşturan endokrin bezleri (çoklu endokrin neoplazi)

 

Yorum ekleyebilirsiniz