maymun çiçeği nedir

Maymun çiçeği virüsü hakkında bilinmesi gerekenler 

Maymun çiçeği

Maymun çiçeği, maymun çiçeği virüsünün neden olduğu çiçek hastalığına benzer nadir bir hastalıktır. Çoğunlukla Afrika bölgelerinde bulunur, ancak dünyanın diğer bölgelerinde de görülmüştür. Ateş ve titreme gibi grip benzeri semptomlara ve temizlenmesi haftalar alabilen bir kızarıklığa neden olur. Maymun çiçeği için kanıtlanmış bir tedavi yoktur, ancak genellikle kendi kendine geçer.

Maymun çiçeği nedir?

Maymun çiçeği virüsünün neden olduğu nadir bir hastalıktır. Döküntü ve grip benzeri semptomlara yol açar. Çiçek hastalığına neden olan daha iyi bilinen virüs gibi, ortopoksvirüs adı verilen ailenin bir üyesidir.

Maymun çiçeği, 1958’de, araştırma için kullanılan maymun gruplarında çiçek benzeri bir hastalığın iki salgını meydana geldiğinde keşfedildi. Esas olarak enfekte kemirgenlerle insan teması yoluyla yayılır, ancak bazen enfekte bir kişiyle ten tene temas yoluyla da yayılabilir. Maymun çiçeği virüsünün bilinen iki türü vardır – biri Orta Afrika’da, diğeri Batı Afrika’da ortaya çıkmıştır. Mevcut dünya salgını (2022), daha az şiddetli Batı Afrika türünden kaynaklanmaktadır.

Maymun çiçeği nadirdir. Ancak Afrika’da ve bu enfeksiyonları daha önce görmemiş bölgelerde vaka sayısı artıyor.

Maymun çiçeği başka nerede bulunur?

On yıllardır, Maymun çiçeği çoğunlukla Afrika’da görüldü. Ancak, bazen Amerika Birleşik Devletleri de dahil olmak üzere diğer ülkelerde bulunur. 2003 baharında, Afrika dışında ilk maymun çiçeği salgını Amerika Birleşik Devletleri’nde meydana geldi. Gana’dan enfekte hayvanların bir sevkiyatı Teksas’a ithal edildi. Enfekte kemirgenler, virüsü evcil çayır köpeklerine yaydı ve daha sonra Ortabatı’da 47 kişiye bulaştı.

Uluslararası seyahat daha yaygın hale geldikçe, bir zamanlar belirli konumlarla oldukça sınırlı olan virüsler dünyaya daha kolay yayılabilir hale geldiler. 2021 yazında, Nijerya’dan Amerika Birleşik Devletleri’ne seyahat eden bir ABD sakininde bir maymun çiçeği vakası bulundu. Ardından 2022, Avrupa, Amerika ve Avustralya dahil olmak üzere Afrika dışındaki bölgelere salgınlar getirdi.

İlginizi Çekebilir  Lumbosakral Omurga BT Taraması: Sırt ve Bel Ağrılarınızın Ardındaki Gizemleri Çözün

Maymun çiçeği kimleri etkiler?

Herkese maymun çiçeği bulaşabilir. Afrika’da vakaların çoğu 15 yaşın altındaki çocuklar arasındadır. Afrika dışında, hastalık erkeklerle seks yapan erkeklerde daha yaygın gibi görünüyor, ancak bu kategoriye girmeyen insanlarda çok sayıda vaka var.

Maymun çiçeğinin belirti ve semptomları nelerdir?

Maruz kaldıktan sonra, semptomların ortaya çıkması birkaç gün ila birkaç hafta arasında olabilir. Maymun çiçeği hastalığının erken belirtileri, aşağıdakiler gibi grip benzeri semptomları içerir:

Ateş, üşüme, baş ağrısı, kas ağrıları, yorgunluk, şişmiş lenf düğümleri .

Birkaç gün sonra, genellikle bir döküntü gelişir. Döküntü, ağrılı olabilen düz, kırmızı yumrular olarak başlar. Bu şişlikler, irinle dolan kabarcıklara dönüşür. Sonunda, kabarcıklar kabuklanır ve düşer – tüm süreç iki ila dört hafta sürebilir. Ayrıca ağzınızda, vajinanızda veya anüsünüzde de yaralar olabilir.

Maymun çiçeği olan herkeste tüm semptomlar gelişmez. Aslında, mevcut (2022) salgında, pek çok vaka olağan semptom düzenini izlemiyor. Bu atipik sunum sadece birkaç lezyonu, şişmiş lenf düğümlerini, daha az ateşi ve diğer hastalık belirtilerini içerir. Enfekte kişiler çok fazla enfeksiyon belirtisi göstermese  bile, uzun süreli yakın temas yoluyla başkalarına bulaştırabilir.

Maymun çiçeği nasıl bulaşır ?

Maymun çiçeği, bir hayvanla veya virüs bulaşmış bir kişiyle temas ettiğinizde bulaşır. Hayvandan insana bulaşma, örneğin ısırık veya çizik gibi yaralı cilt yoluyla veya enfekte bir hayvanın kanı, vücut sıvıları veya çiçek lezyonları (yaralar) ile doğrudan temas yoluyla gerçekleşir.

Maymun çiçeği insandan insana bulaşabilir, ancak daha az yaygındır. Kişiden kişiye yayılma (bulaşma), enfekte bir kişinin yaraları, kabukları, solunum damlacıkları veya ağız sıvıları ile genellikle sarılma, öpüşme veya seks gibi yakın, samimi durumlar yoluyla temas ettiğinizde ortaya çıkar. Araştırma devam ediyor, ancak araştırmacılar virüsün meni veya vajinal sıvılar yoluyla bulaşıp bulaşmadığından emin değil.

İlginizi Çekebilir  Büyüme Hormonu Stimülasyon Testi

Ayrıca, enfekte bir kişi veya hayvan tarafından kullanılan giysiler, yatak takımları ve diğer çarşaflar gibi yakın zamanda kontamine olmuş malzemelerle temas ederek de maymun çiçeği alabilirsiniz.

Maymun çiçeği nasıl teşhis edilir?

Maymun çiçeği nadir görüldüğünden, doktorunuz önce kızamık veya su çiçeği gibi diğer döküntü hastalıklarından şüphelenebilir. Ancak şişmiş lenf düğümleri, genellikle maymun çiçeğini diğer çiçeklerden ayırır.

Maymun çiçeğini teşhis etmek için doktorunuz açık bir yaradan (lezyon) doku örneği alır. Daha sonra polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) testi (genetik parmak izi) için bir laboratuara gönderirler. Maymun çiçeği virüsünü veya bağışıklık sisteminizin ona yaptığı antikorları kontrol etmek için bir kan örneği vermeniz de gerekebilir.

Maymun çiçeği tedavi edilebilir mi?

Maymun çiçeği genellikle iki ila dört hafta süren semptomları olan kendi kendini sınırlayan bir hastalıktır. Maymun çiçeği olan çoğu insan tedavi olmaksızın kendi kendine iyileşir. Teşhisin ardından, doktorunuz durumunuzu izleyecek ve semptomlarınızı gidermeye çalışacak, dehidrasyonu önleyecek ve ortaya çıkarsa ikincil bakteriyel enfeksiyonları tedavi etmek için size antibiyotik verecektir.

Şu anda maymun çiçeği için onaylanmış bir antiviral tedavi yok. Antiviral ilaçlar yardımcı olabilir, ancak bunlar maymun çiçeği için bir tedavi olarak çalışılmamıştır. Maymun çiçeğine karşı aktiviteye sahip birkaç araştırma amaçlı antiviral mevcuttur, ancak yalnızca bir araştırma çalışmasının parçası olarak.

Maymun çiçeği virüsünü nasıl önlersiniz?

Çiçek hastalığı aşısı, maymun çiçek hastalığına karşı koruma sağlar, ancak kullanımı şu anda klinik deneylerle sınırlıdır. Önleme, enfekte hayvanlarla insan temasının azaltılmasına ve kişiden kişiye yayılmanın sınırlandırılmasına bağlıdır. Maymun çiçeği virüsünün yayılmasını önlemenin en iyi yolu şudur:

Enfekte hayvanlarla (özellikle hasta veya ölü hayvanlar) temastan kaçının.

Virüs bulaşmış yatak takımları ve diğer malzemelerle temastan kaçının.

Hayvan eti veya parçaları içeren tüm yiyecekleri iyice pişirin.

Ellerinizi sık sık sabun ve suyla yıkayın.

Virüs bulaşmış olabilecek kişilerle temastan kaçının.

Prezervatif kullanımı da dahil olmak üzere güvenli seks yapın.

Başkalarının yanındayken ağzınızı ve burnunuzu kapatan bir maske takın.

İlginizi Çekebilir  Çocuklarda MR Çekimi

Sık dokunulan yüzeyleri temizleyin ve dezenfekte edin.

Virüs bulaşmış kişilere bakarken kişisel koruyucu ekipman (KKD) kullanın.

Maymun çiçeği ne kadar sürer?

Maymun çiçeği’un seyrini sürdürmesi normalde iki ila dört hafta sürer. Maymun çiçeğine maruz kalırsanız, doktorunuz kızarıklık geçene kadar sizi izleyecektir.

Mevcut dünya salgınına (2022) daha az şiddetli Batı Afrika dalı neden oluyor. Maymun çiçeği, zatürree ve beyninizde ( ensefalit ) veya gözlerde enfeksiyonlar gibi ölümcül olabilen başka sorunlara (komplikasyonlara) yol açabilir.

Maymun çiçeği semptomlarınız varsa 

Maymun çiçeği semptomları varsa, kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olabilecek reçetesiz satılan ilaçlar vardır:

Ağrı kesiciler ve ateş düşürücüler. İbuprofen (Advil®, Motrin®) ve asetaminofen (Tylenol®) gibi ilaçlar daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir.

Yulaf ezmesi banyoları. Kolloidal yulaf ezmesi ile ılık bir banyoya dalmak, deri döküntüleriyle birlikte gelen kuru, kaşıntılı hissi giderebilir.

Enfekte iseniz kendinizi izole edin. Tüm lezyonlarınız kabuklanana kadar başkalarıyla temastan kaçının.

Tek veya lokal lezyonları örtün. Başkalarına ve çevreye yayılmasını sınırlamak için gazlı bez veya bandaj kullanın.

Kendinize iyi bakın. Hasta olduğunuzda evde kalıp dinlenmek, başkalarının yanında maske takmak ve bol sıvı tüketmek önemlidir.

Evcil hayvanlarla (özellikle kemirgenlerle) temastan kaçının.

Maymun çiçeği olabileceğimi düşünüyorum: Ne yapmalıyım?

WHO, maymun çiçeği şüphesi olan herhangi bir hasta araştırılmalı ve – doğrulanırsa – “lezyonları kabuklanana, kabuk düşene ve altında yeni bir deri tabakası oluşana kadar” izole edilmelidir.

UKHSA, mümkünse vakaların ayrı bir odada uyumasını ve yemek yemesini ve evlerinde ayrı bir banyo kullanmasını tavsiye ediyor.

Enfekte hastaları, döküntüleri iyileşene kadar cinsel aktiviteden kaçınmaya ve yakın fiziksel temastan kaçınmaya çağırıyor ve özellikle bağışıklığı baskılanmış insanlarla, evcil hayvanlar veya vahşi yaşamla yakın temastan kaçınmaları gerektiğini söylüyor.

Avrupa sağlık ajansı, “Memeli evcil hayvanlar, özellikle kemirgenler, maymun çiçeği virüsüne karşı hassastır. Bu evcil hayvanlar hastalığı vahşi hayvanlara bulaştırırsa, hastalığın Avrupa’da bu hayvan popülasyonlarında endemik hale gelme riski vardır” diyor.

Maymun çiçeği vakalarının yakın temasları, son maruziyetten sonra 21 gün boyunca semptomların gelişimi için kendi kendini izlemelidir.

Belçika, maymun çiçeği hastaları için üç haftalık zorunlu bir karantina uygularken, Birleşik Krallık sağlık yetkilileri, enfekte hastaların “yüksek riskli” temaslarına ayrıca 21 gün boyunca kendilerini tecrit etmelerini tavsiye ediyor.

 

Yorum ekleyebilirsiniz