mikroalbuminüri testi ücreti

Mikroalbüminüri Testi

Mikroalbüminüri testi nedir ?

İdrar örneğinde albümin adı verilen bir protein aramak için yapılır.

Albümin ayrıca kan protein testi adı verilen başka bir testte de aranabilir.

Mikroalbüminüri testi alternatif isimleri

Diyabet – mikroalbüminüri; Diyabetik nefropati – mikroalbüminüri; Böbrek hastalığı – mikroalbüminüri; Proteinüri – mikroalbuminüri

Mikroalbüminüri testi nasıl yapılır?

Genellikle küçük bir idrar örneği vermeniz istenecektir.

Nadir durumlarda, 24 saatlik idrarınızı evde toplamanız gerekecektir.  Bunu yapmak için doktorunuzdan özel bir kap ve uyulması gereken özel talimatlar alacaksınız.

Testi daha doğru yapmak için,idrar kreatinin düzeyi de ölçülebilir. Kreatinin, kreatinin kimyasal atık ürünüdür. Kreatin, vücut tarafından kaslara enerji sağlamak için kullanılan bir kimyasaldır.

Bu test için özel bir hazırlık gerekli değildir.

Mikroalbüminüri testi neden yapılır?

Diyabetli kişilerde böbrek hasarı riski artar. Böbreklerdeki nefron adı verilen “filtreler” yavaş yavaş kalınlaşır ve zamanla skarlaşır. Nefronlar idrara protein sızdırmaya başlar. Bu böbrek hasarı, herhangi bir diyabet semptomu başlamadan yıllar önce de olabilir. Böbrek problemlerinin erken evrelerinde, böbrek fonksiyonlarını ölçen kan testleri genellikle normaldir.

Diyabetiniz varsa, bu testi her yıl yaptırmalısınız. Test,böbrek sorunlarının erken belirtilerini kontrol eder. Bu test böbrek probleminizin başladığını gösteriyorsa, problem kötüleşmeden tedavi olabilirsiniz. Ciddi böbrek hasarı olan kişilerin diyalize ihtiyacı olabilir. Sonunda yeni bir böbreğe ihtiyaç duyabilirler (böbrek nakli).

Mikroalbümin testlerine ne sıklıkta ihtiyaç duyacağınız, altta yatan koşullara ve böbrek hasarı riskinize bağlıdır. Örneğin:

Tip 1 diyabet. Tip 1 diyabetiniz varsa, doktorunuz tanı konulduktan beş yıl sonra başlayarak yılda bir kez mikroalbümin testi önerebilir.

İlginizi Çekebilir  İkili Tarama Testi

Tip 2 diyabet. Tip 2 diyabetiniz varsa, doktorunuz teşhis konulduktan hemen sonra başlayarak yılda bir kez mikroalbümin testi önerebilir.

Yüksek kan basıncı. Yüksek tansiyonunuz varsa, doktorunuz mikroalbümin testlerini daha düzenli olarak önerebilir. Bu testi ne sıklıkta tekrarlayacağınızı doktorunuzla görüşün.

İdrar mikroalbümin seviyeniz yükselirse, doktorunuz tedavi ve daha sık test önerebilir.

Mikroalbüminüri testi normal sonuçları

Normalde albümin vücutta kalır. İdrar örneğinde çok az albümin bulunur veya hiç yoktur. İdrardaki normal albümin seviyeleri 30 mg/24 saatten azdır.

Normal değer aralıkları, farklı laboratuvarlar arasında biraz farklılık gösterebilir. Bazı laboratuvarlar farklı ölçümler kullanır veya farklı numuneleri test edebilir. Test sonuçlarınızın anlamı hakkında doktorunuzla görüşün.

Mikroalbüminüri testi anormal sonuçları

Test idrarınızda yüksek düzeyde albümin bulursa, doktorunuz testi tekrarlamanızı isteyebilir.

Anormal sonuçlar şu anlama gelebilir:böbrekler zarar görmeye başlıyor. Ancak hasar henüz kötü olmayabilir.

Anormal sonuçlar şu şekilde de bildirilebilir:

20 ila 200 mcg/dak aralığı

30 ila 300 mg/24 saat aralığı

Bir sorunu doğrulamak ve böbrek hasarının ne kadar şiddetli olabileceğini göstermek için daha fazla teste ihtiyacınız olacak.

İdrarda yüksek albümin seviyesinin en yaygın nedeni diyabettir. Kan şekeri seviyenizi kontrol etmek idrarınızdaki albümin seviyesini düşürebilir.

Yüksek bir albümin seviyesi ayrıca şunlarla da ortaya çıkabilir:

Böbreği etkileyen bazı bağışıklık ve enflamatuar bozukluklar, bazı genetik bozukluklar

nadir kanserler, yüksek kan basıncı, tüm vücutta iltihaplanma (sistemik), 

Böbreğin daralmış arteri, ateş veya egzersiz.

Sağlıklı insanlar, egzersizden sonra idrarda daha yüksek bir protein seviyesine sahip olabilir. Susuz kalan insanlar da daha yüksek bir seviyeye sahip olabilir.

İdrar örneği vermenin hiçbir riski yoktur.

Yorum ekleyebilirsiniz