mr anjiografi ücretleri

MR Anjiyografi

MR anjiyografi nedir?

Manyetik rezonans anjiyografi, radyo dalgaları, bir manyetik alan ve bir bilgisayar, sağlık sorunlarını aramak için vücut bölgelerinizi tarar.

Manyetik rezonans anjiyografi veya MRA olarak da adlandırılan manyetik rezonans anjiyografi, özellikle vücudun kan damarlarına bakan bir MRI türüdür. Vücuda bir kateter yerleştirilmesini gerektiren geleneksel bir anjiyogramın aksine, manyetik rezonans anjiyografi çok daha az invaziv ve daha az ağrılı bir testtir.

Manyetik rezonans anjiyografi sırasında, manyetik rezonans görüntüleme tarayıcısının içinde düz bir şekilde yatarsınız. Bu büyük, tünel benzeri bir tüp. Bazı durumlarda, kan damarlarınızın daha kolay görülmesini sağlamak için kan dolaşımınıza kontrast olarak bilinen özel bir boya eklenebilir. Gerektiğinde intravenöz (IV) iğne ile kontrast verilir.

MR anjiyografi neden yapılır ?

Doktorunuz,vücudunuzun herhangi bir yerindeki kan damarlarında daralma veya tıkanma olabileceğini  düşünüyorsa , manyetik rezonans anjiyografi isteyebilir. Sağlık uzmanınızın bu test sırasında arayabileceği diğer koşullar şunları içerir:

Arter duvarında bir anevrizma veya zayıflık, aort daralması veya aort koarktasyonu

aort duvarı içinde ve boyunca kanama veya aort diseksiyonu, felç nedenini bulmak için

kalp hastalığı belirtileri, kol veya bacaklardaki damarların daralması veya tıkanması,

renal arter stenozu, böbreklerdeki kan damarlarının yüksek tansiyona ve hatta böbrek yetmezliğine yol açabilecek şekilde daralması.

MR anjiyografinin riskleri nelerdir?

Test sırasında kan damarlarının daha kolay görülmesi için bir boyaya ihtiyaç duyulursa, IV’ün yerleştirilmesinden dolayı biraz rahatsızlık yaşayabilirsiniz.

Küçük, dar bir alan olan MR tarayıcısının içine yerleştirildiğinde de biraz endişe duyabilirsiniz. Klostrofobik olabileceğinizi düşünüyorsanız, bunu sağlık uzmanınıza önceden bildirdiğinizden emin olun. MR tarayıcısında olmayı daha katlanılabilir kılmak için size hafif bir sakinleştirici verilebilir.

İlginizi Çekebilir  Servikal BT

MR anjiyografinin bazı potansiyel riskleri şunları içerir:

Ceplerinizde veya giysilerinizde metal nesneler veya vücudunuzda metal implantlar (kalp pili veya kurşun parçası gibi) bulunmasından dolayı bedensel zarar görebilirsiniz. Teste girmeden önce, vücudunuzda bulunabilecek herhangi bir metal hakkında size bir dizi ayrıntılı soru sorulacaktır.  

Böbreklerinizle ilgili bir sorununuz varsa, kan damarlarını daha görünür kılmak için kullanılan MR kontrast boyasını aldıktan sonra ciddi bir reaksiyon geliştirme riskiniz vardır. Bu reaksiyon cilt, eklemler, karaciğer ve akciğerler dahil tüm vücuttaki dokuları etkileyebilir. Böbrek hastalığı öykünüz varsa, doktorunuz  MR  veya MRA’nın sizin için uygun olmadığına karar verebilir.

Hamile kadınların MR tarayıcısında ek riskleri olabilir. Hamileyseniz veya hamile olma ihtimaliniz varsa bunu sağlık uzmanınıza bildirdiğinizden emin olun.

Özel tıbbi durumunuza bağlı olarak başka komplikasyonlar için risk altında olabilirsiniz. Testten önce endişelerinizi sağlık uzmanınızla konuştuğunuzdan emin olun.

MR anjiyografi MRA çalışmasına nasıl hazırlanırım?

Yeme-içme : Her zamanki gibi yiyebilir, içebilir ve ilaç alabilirsiniz.

Giysi : Tamamen hasta önlüğüne geçmeli ve tüm kişisel eşyalarınızı kilitlemelisiniz. Size bir önlük ve dolap sağlanacaktır. Lütfen tüm piercingleri çıkarın ve tüm mücevherleri ve değerli eşyaları evde bırakın.

Neler beklenmeli : Görüntüleme, her iki ucu açık olan büyük tüp benzeri bir yapının içinde gerçekleşir. Kaliteli görüntüler için tamamen hareketsiz yatmalısınız. Makine çok gürültülü, bu nedenle kulak tıkaçları gerekli ve size sağlanacaktır.

Kontrast : Çekiminiz  bir kontrast madde enjeksiyonu içerebilir. Kontrast madde, damar içine yerleştirilmiş küçük bir tüp olan intravenöz (IV) bir hattan enjekte edilen özel bir sıvıdır. Bazı insanlar dudaklarda rahatsızlık, karıncalanma veya sıcaklık, ağızda metalik tat, kolda karıncalanma, mide bulantısı veya baş ağrısı fark edebilir. Bu belirtiler hızla kaybolur.

İlginizi Çekebilir  Eozinofil Sayısı: Sağlığınız Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Alerji: Tıbbi tedavi gerektirecek kadar kontrast maddeye karşı alerjik bir reaksiyon geçirdiyseniz, muayeneden 24, 12 ve iki saat önce ağızdan almanız önerilen reçeteyi almak için sipariş veren hekiminizle iletişime geçin.

Anksiyete : Klostrofobi nedeniyle kaygı önleyici ilaçlara ihtiyacınız varsa, reçete için sipariş veren hekiminizle iletişime geçin. Lütfen dikkat, sizi eve bırakacak birine ihtiyacınız olacak.

Güçlü manyetik ortam: Vücudunuzda randevunuzdan önce açıklanmayan metal varsa, vardığınızda daha fazla bilgi alınana kadar çalışmanız ertelenebilir, yeniden planlanabilir veya iptal edilebilir.

Doktorunuz, özel durumunuza bağlı olarak ek hazırlık önerebilir.

Manyetik rezonans anjiyografi sırasında ne olur?

Manyetik rezonans anjiyografi ayakta tedavi bazında veya hastanede kalış sırasında yapılabilir. Manyetik rezonans anjiyografide genel olarak şu süreç izlenir:

Taramayı engelleyebilecek tüm kıyafetleri, mücevherleri veya diğer nesneleri çıkaracak ve bir önlük giyeceksiniz.

Kan damarlarının görülmesini kolaylaştırmak için kontrast boyaya ihtiyacınız varsa, bu IV yoluyla verilecektir.

MR tarayıcısının hemen dışında bir muayene masasına yerleştirileceksiniz.

Masa yerine kayarak sizi MR tarayıcısının içine yerleştirecektir.

Tarama işlemi sırasında hareketsiz yatmanız gerekecek. Herhangi bir hareket, görüntüleri bulanıklaştırabilir ve sonuçların daha az doğru olmasına neden olabilir.

MR tarayıcısı tipik olarak yüksek uğultu sesleri de dahil olmak üzere çok fazla gürültü çıkarır, bu nedenle paniğe kapılmayın.

Tam tarama bir saat veya daha uzun sürebilir. Bu, doktorunuzun  incelemek istediği kan damarlarının türüne ve sayısına bağlı olacaktır.

Tarama tipik olarak hiçbir yan etkiye veya komplikasyona neden olmaz. Ayakta tedavi bazında yapılırsa, genellikle manyetik rezonans anjiyografiden sonra çıkmakta özgürsünüz. Doktorunuz  muhtemelen testin sonuçlarını gözden geçirmek için bir takip randevusu planlayacaktır.

Manyetik rezonans anjiyografiden sonra ne olur?

Doktorunuz  manyetik rezonans anjiyografiden alınan görüntüleri inceleyecektir. Herhangi bir tıkanıklık veya düzensizlik bulunmazsa, normal bir test sonucu elde edersiniz. Anormal bir sonuç, doktorunuzun  vücudunuzdaki bir veya daha fazla kan damarında bir anormallik fark ettiği anlamına gelir. Bu, ateroskleroz olarak bilinen atardamar sertliği veya başka bir dolaşım probleminiz olduğunu düşündürebilir. Doktorunuz , keşfedilen belirli soruna bağlı olarak muhtemelen ek testler veya tedaviler önerecektir.

Yorum ekleyebilirsiniz