orbita mr fiyatları 2022

Orbita MR

MR taraması, orbitanın  ve çevredeki sinirlerin, kasların ve dokuların görüntülerini yakalamak için mıknatıslar ve radyo dalgaları kullanır. Bazen belirli yapıları veya anormallikleri daha iyi görüntilemek için intravenöz (IV) bir hattan bir kontrast madde verilebilir.

Orbita MR çekimi neden yapılır ?

Doktorunuz yalnızca orbitanın  MR’ını veya tüm Beynin MR’ını isteyebilir. Doktorunuzun orbitanın MR’ını istemesinin birçok nedeni vardır. Bu, aşağıdakileri içerir, ancak bunlarla sınırlı değildir:

Görme kaybı veya görme bozuklukları, damar lezyonları, tümörler veya beklenen tümörler, optik sinir kılıfı menenjiyomu, optik sinir nevriti, optik sinir gliomu, proptozis, orbita  apsesi, enflamasyon, ekstraoküler miyopati, tiroid oftalmopatisi gibi nedenlerle istenebilir.

Orbita MR için nasıl hazırlanırım?

Sağlık personelinin vücudunuzda aşağıdakiler dahil herhangi bir metal olup olmadığını bilmesi gerekecektir:

iç kulak implantları, yapay eklemler, bir defibrilatör veya kalp pili, belirli kalp kapakçıkları türleri, damar stentleri, beyin anevrizması klipleri, metal şarapnel, mermi, piercing, ağrı pompaları, diyabetik pompalar, penis implantları

Takı veya güneş gözlüğü gibi metal içeren herhangi bir şey taşıyorsanız, bu öğeleri çıkarmanız gerekecektir. Metal, MR makinesinin net bir görüntü üretme kabiliyetine müdahale eder. Diş telleri ve diş dolguları tipik olarak bir sorun oluşturmaz, ancak çakılar, kalemler, iğneler ve bazı dişçilik aletleri müdahale edebilir. Personel, metal toka içermeyen bir hastane önlüğü veya kıyafet giymenizi isteyebilir. MR odasında elektronik cihaz bulunduramazsınız.

Hamileyseniz tıbbi personele söyleyin. Bir MR’nın manyetik alanı henüz tam olarak anlaşılmayan bir şekilde doğmamış çocukları etkiler.

İlginizi Çekebilir  Testosteron testi 

Ek olarak, klostrofobik olup olmadığınızı personele bildirmeniz önemlidir. Eğer öyleyse, muayene sırasında sakinleştirici almanız veya “açık” MR çektirmeniz gerekebilir. Açık MR makineleri, klostrofobik hastalar için daha tolere edilebilir olma eğiliminde olan daha geniş alana sahiptir.

Orbita MR nasıl yapılır?

Muayene sırasında, en net görüntüleri elde etmek için hareketsiz kalmak önemlidir.

MR makinesine kayan bir masaya uzanacaksınız. Masa, tüp şeklinde büyük bir mıknatısın içinden kayar. Bakılan alanın herhangi bir yerine plastik bir bobin yerleştirilmiş olabilir. Masa makineye girdikten sonra, bir teknoloji uzmanı vücudun ilgili bölümünün birkaç fotoğrafını çekecek ve her biri birkaç dakika sürecektir. Makinede personel ile iletişim kurmanızı sağlayan bir mikrofon bulunacaktır.

Test normalde 30 ila 40 dakika sürer. MR makinesinin etkilenen bölgenin belirli kısımlarını, özellikle kan damarlarınızı daha kolay görmesini sağlamak için IV yoldan bir kontrast solüsyonu, genellikle gadolinyum alabilirsiniz. MR tarayıcısı işlem sırasında yüksek sesle çarpma sesleri çıkaracaktır.

MRG’nin kendisiyle ilişkili hiçbir risk yoktur. Kontrast solüsyona alerjik reaksiyon gösterme olasılığınız çok düşüktür. Böbrek fonksiyonunuzda azalma varsa tıbbi personele söyleyin. Bu durumda kontrast solüsyonu kullanmak güvenli olmayabilir.

Emzirme

Kadınlar kontrast boya verildikten 24 ila 48 saat sonra emzirmemelidir. Boyanın vücutlarından çıkmasını beklemeleri gerekir.

MR’ımdan sonra ne olur?

Testten sonra giyinip test tesisinden ayrılabilirsiniz. Sınav için uyuşturulmuşsanız, daha sonra sizi götürecek biri, genellikle bir arkadaşınız veya akrabanız olması gerekir.

Orbita MR çekimi

Orbitanın MR taraması, göz küresindeki veya arkasındaki kitleleri, karmaşık enfeksiyonları, optik nöriti veya görme kaybı nedenlerini, tiroid oftalmopatisini değerlendirmek için kullanılır.

MR veya manyetik rezonans görüntüleme, güçlü manyetik alanlar ve radyo dalgaları kullanarak vücudumuzun iç kısımlarının ayrıntılı görüntülerini oluşturur. Tesla (T), manyetik alanın gücünü göstermede kullanılan ölçü birimidir. Orbita kitlelerinin yumuşak doku çözünürlüğünü ve uzaysal çözünürlüğünü verir. Orbita MR çekimi, orbita içindeki ve çevresindeki yapıları etkileyen tümörleri, enfeksiyonları ve kronik hastalıkları değerlendirmek için kullanılır. Ayrıca Graves hastalığının tespitinde de kullanılır.

İlginizi Çekebilir  Kol MR

Orabita MR Taramasının Kullanımları 

Orbita MR taraması, göz küresi  içindeki veya arkasındaki kitleleri, karmaşık enfeksiyonları, optik nöriti veya görme kaybı nedenlerini, tiroid oftalmopatisini teşhis etmek için kullanılır. 3 boyutlu görüntü, gözdeki herhangi bir kusur veya hastalığın göstergesini açıkça verir.

Orbitanın / Gözün MR taraması için hazırlık

Orbit taraması için aç kalmaya veya herhangi bir özel gereksinime gerek yoktur.

Süsleme, iğne veya kanca içermeyen pamuklu giysiler giyin.

Saçınıza mücevher, kol saati veya herhangi bir iğne takmayın.

Protezlerinizi evde bırakın.

Cep telefonlarınızı veya anahtarlarınızı taşımayın.

Herhangi bir transdermal ağrı kesici yamadan kurtulmalısınız.

Klostrofobiniz varsa sedasyona ihtiyacınız olabilir.

Orabita MR çekimi

İşlem sırasında doktor IV kontrast uygulaması isteyebilir. Hasta, tarayıcının içinde giren masaya uzanacaktır.  Teknisyen, iyi bir görüntü kalitesi elde etmeye yardımcı olacak konumlandırma ve rahatlık için özel pedler yerleştirebilir. Manyetik sinyaller, başın veya gövdenin etrafında özel bobinler tutularak odaklanır. Test 30 ila 40 dakika kadar sürecektir. Görüntüleme, klinik endikasyona bağlı olarak ilgi alanına odaklanarak yapılır.

Orbita MR  için rezervasyon yaptırdıysanız, randevu saatinizden 15 dakika önce MR görüntüleme merkezine gelmeniz istenecektir. Orbita MR, gözlere özgü ek görüntülerle beyin MR ına benzer. Bu muayene türü bir kontrast enjeksiyonu gerektirir.

Yorum ekleyebilirsiniz