pelvik bt fiyatları

Pelvik BT

Pelvik BT çekimi 

Pelvise yönelik yapılan  bilgisayarlı tomografi (BT) kalça kemikleri arasındaki alanın enine kesit resimlerini oluşturmak için x ışınlarını kullanan görüntüleme yöntemidir.  Vücudun bu kısmına pelvik bölge denir.

Pelvisin içindeki ve yakınındaki yapılar arasında mesane, prostat ve diğer erkek üreme organları, kadın üreme organları, lenf düğümleri ve pelvik kemikler bulunur.

Tek BT ​​görüntülerine dilimler denir. Görüntüler bilgisayarda saklanır, monitörde izlenir veya filme yazdırılır. Vücut bölgesinin üç boyutlu modelleri, dilimler bir araya getirilerek oluşturulabilir.

Pelvik BT İncelemesi Nasıl Yapılır?

BT tarayıcının ortasına doğru kayan dar bir masaya yatmanız isteniyor.

Tarayıcının içine girdiğinizde, makinenin röntgen ışını etrafınızda döner. Dönen röntgen ışınlarını görmeyeceksiniz.

Hareket bulanık görüntülere neden olacağı için muayene sırasında hareketsiz olmalısınız. Size kısa süreliğine nefesinizi tutmanız söylenebilir.

Bazı BT muayeneleri, incelenen vücut bölgesinde görünürlüğü artırmak için bir kontrast madde kullanır.

Pelvik BT İncelemesine Nasıl Hazırlanılır ?

Bazı muayeneler özel bir kontrast madde gerektirir. İnceleme başlamadan önce vücuda verilmesi gerekir. Kontrast, belirli alanların röntgende daha iyi görünmesine yardımcı olur.

Çocuklar için radyolog, radyasyon dozunu azaltmak için BT tarayıcı tekniğini boyutlarına ve ilgi alanlarına göre ayarlayacaktır.

Kontrast, elinizdeki veya önkoldaki bir damardan (IV) verilebilir. Veya sıvı bir kontrast formu içmeniz istenebilir. Kontrast kullanılıyorsa, İncelemeden 4 ila 6 saat önce hiçbir şey yememeniz veya içmemeniz de istenebilir.

Kontrast allerjiniz olup olmadığını doktorunuza bildirin. Bu maddeyi güvenle almak için İncelemeden önce ilaç almanız gerekebilir.

Kontrastı almadan önce, diyabet ilacı metformin (Glukofaj) alıyorsanız doktorunuza söyleyin çünkü ekstra önlemler almanız gerekebilir.

İlginizi Çekebilir  Penil Doppler Ultrason

Kontrastı almadan önce, böbrek problemleriniz varsa doktorunuza söyleyin. Bu durumda IV kontrast verilmeyebilir.

Çalışma sırasında takıları çıkarmanız ve hastane önlüğü giymeniz istenecektir.

Oral bir kontrast solüsyonu içmeniz istenebilir.

BTçekimi genellikle sadece birkaç dakika sürer. Ancak, oral kontrast içmeniz gerekiyorsa, görüntüleme merkezi tarama saatinizden yaklaşık iki saat önce gelmenizi isteyecektir. Veya gelmeden önce kontrastı evde içmeye başlamanızı söyleyebilirler.

Bazı insanlar sert masada yatmaktan rahatsızlık duyabilir.

IV yoluyla verilen kontrast şunlara neden olabilir:

Hafif yanma hissi, ağızda metalik tat, vücudun sıcak basması

Bu hisler normaldir ve çoğu zaman birkaç saniye içinde kaybolur.

Pelvik BT İncelemesi Neden Yapılır?

BT, pelvis ve pelvise yakın alanlar dahil olmak üzere vücudun ayrıntılı resimlerini hızla oluşturur. İnceleme, aşağıdakileri teşhis etmek veya saptamak için kullanılabilir:

Kanser dahil kitleler veya tümörler, pelvik ağrının nedeni, pelvis yaralanması

Pelvik BT incelemesi sırasında biyopsi veya diğer prosedürler için  cerrahı doğru alana yönlendirmek konusunda yardımcı olur. Doktorunuzun ameliyat planına veya Radyoterapi ile kanser tedavisi sırasında planlamada yardımcıdır. 

Pelvik BT  Sonuçları

İncelenen pelvis organlarının görünümü normal ise sonuçlar normal kabul edilir.

Anormal sonuçlar şunlardan kaynaklanabilir:

Apse (irin toplanması), mesane taşları, kırık kemik, kanser, divertikülit.

Riskler

BT taramalarının riskleri şunları içerir:

Radyasyona maruz kalmak, kontrast maddeye alerjik reaksiyon.

BT taramaları sizi normal röntgenlerden daha fazla radyasyona maruz bırakır. Zamanla birçok röntgen veya BT çekimi yaptırmak kanser riskinizi artırabilir. Ancak herhangi bir taramadan kaynaklanan risk küçüktür. Siz ve hekiminiz  bu riski tıbbi bir sorun için doğru teşhis almanın faydalarıyla karşılaştırmalısınız.

Bazı insanların kontrast maddeye alerjisi vardır. Enjekte edilen kontrast maddeye karşı alerjik reaksiyonunuz olup olmadığını sağlayıcınıza bildirin.

Bir damara verilen en yaygın kontrast türü iyot içerir. İyot alerjisi olan bir kişiye bu tür bir kontrast verilirse, mide bulantısı ya da kusma, hapşırma, kaşıntı  veya kurdeşen oluşabilir.

İlginizi Çekebilir  Antikor Titre Testi

Size kesinlikle böyle bir kontrast verilmesi gerekiyorsa, incelemeden önce size antihistaminikler veya steroidler verilebilir.

Böbrekler iyotun vücuttan atılmasına yardımcı olur. 

Böbrek hastalığı veya şeker hastalığı olanlar, iyotun vücuttan atılmasına yardımcı olmak için incelemeden sonra ekstra sıvı almaları gerekebilir.

Nadir durumlarda kontrast madde, yaşamı tehdit eden alerjik tepkiye neden olur. İnceleme sırasında nefes almakta güçlük çekiyorsanız, tarayıcı operatörüne hemen söylemelisiniz. Tarayıcılarda dahili telefon ve hoparlörler bulunur, böylece operatör sizi her zaman duyabilir.

Çocuklar radyasyona karşı daha duyarlı olduklarından, yalnızca tanı koymak için gerekliyse BT incelemesi yapılmalıdır. Gerekli olmadıkça tekrar BT tetkikleri yapmamalıdır. Çocuklarda BT taramaları her zaman düşük doz tekniği ile yapılmalıdır.

Radyoloji departmanları, özellikle çocukları tararken, BT taramaları için radyasyon dozunu ayarlar. Bu, taramanın faydalarının tanısal radyasyona maruz kalmaktan kaynaklanan olası risklerden çok daha fazla olmasını sağlamaya yardımcı olur.

Doktorlar, doğmamış bebeğe yönelik potansiyel risk nedeniyle tıbbi olarak gerekli olmadıkça genellikle hamile kadınlar için BT çekiminı önermezler.

Kadınlar, hamile olma ihtimalleri varsa her zaman doktorlarına ve röntgen veya BT teknisyenine söylemelidir.

IV kontrast üreticileri, annelerin kontrast madde verildikten sonra 24-48 saat boyunca bebeklerini emzirmemesi gerektiğini belirtmektedir.

Doktorlar BT Taramaları ile Ciddi Hastalıkları Teşhis Edebilir mi?

Bir BT çekiminin sonuçlarına bağlı olarak, bir teknoloji uzmanı, kanser ve şiddetli iltihaplanma dahil olmak üzere çeşitli durumlar için belirli belirteçleri tanımlayabilir.

Pelvik BT Çekimi Hangi Kanserleri Gösterir?

Doktorlar, pelvik BT çekimi ile çeşitli kanserleri teşhis edebilir , örneğin:

Mesane kanseri, rahim ağzı kanseri, kolorektal kanser, yumurtalık kanseri, prostat kanseri. 

İnflamatuar Hastalık için Pelvik BT çekimi

Doktorunuz pelvik inflamatuar hastalığınız olduğundan şüphelendiği için bir pelvik BT çekimi önerirse, bir pelvik BT çekimi herhangi bir enfeksiyon veya ödemi tespit edebilir.

İlginizi Çekebilir  Tiroid ultrasonu

Kesin sonuçlar enfeksiyon tipine göre değişebilse de, doktorlar pelvik enfeksiyonları teşhis ve tedavi ederken pelvis BT taramalarını kullanır. Sorunu teşhis etmek, ne kadar gelişmiş olduğunu görmek ve tedavi seçeneklerini belirlemeye yardımcı olmak için taramaları kullanırlar.

Pelvik BT çekiminin faydaları ve riskleri nelerdir?

Deneyimli bir radyolog, BT çekimine bakarak karın ağrısının veya travmadan kaynaklanan yaralanmanın birçok nedenini çok yüksek doğrulukla teşhis edebilir. Bu, daha hızlı tedaviye izin verir ve genellikle ek, daha invaziv teşhis prosedürlerine olan ihtiyacı ortadan kaldırır.

Ağrıya enfeksiyon ve iltihaplanma neden olduğunda, BT incelemesinin hızı, kolaylığı ve doğruluğu ciddi komplikasyon riskini azaltabilir. Bu tür komplikasyonlar, apendiksin patlaması  veya enfekte sıvı toplanması ve ardından enfeksiyonun yayılmasının neden olduğu komplikasyonları içerebilir.

BT çekimi ağrısız, invaziv değildir. BT’nin önemli bir avantajı kemik, yumuşak doku ve kan damarlarını aynı anda görüntüleyebilmesidir.

Geleneksel röntgenlerin aksine, BT çekimi akciğerler, kemikler ve kan damarlarının yanı sıra birçok doku türünün çok ayrıntılı görüntülerini sağlar.

BT çekimi hızlı ve basittir. Acil durumlarda, iç yaralanmaları ve kanamayı yeterince hızlı ortaya çıkarabilirler ve hayat kurtarmaya yardımcı olurlar.

BT’nin çok çeşitli klinik problemler için uygun maliyetli bir görüntüleme aracı olduğu gösterilmiştir.

BT, hasta hareketine MR’dan daha az duyarlıdır.

MR’dan farklı olarak, implante edilmiş herhangi bir tıbbi cihaz, BT çekimi yapmanızı engellemez.

BT görüntüleme, gerçek zamanlı görüntüleme sağlayarak iğne biyopsilerini ve iğne aspirasyonlarını yönlendirmek için iyi bir araç olmasını sağlar. Bu özellikle akciğerler, karın, pelvis ve kemikleri içeren prosedürler için geçerlidir.

BT çekimi yoluyla bir teşhis, keşif amaçlı cerrahi ve cerrahi biyopsi ihtiyacını ortadan kaldırabilir.

BT muayenesinden sonra hastanın vücudunda radyasyon kalmaz. 

Sonuçları kim yorumlar ?

Radyoloji muayenelerini denetlemek ve yorumlamak için özel olarak eğitilmiş bir doktor olan bir radyolog , görüntüleri analiz edecektir. Radyolog, doktorunuza  resmi bir rapor gönderir.

Bazen bir takip muayenesi, daha fazla görüş veya özel bir görüntüleme tekniği ile potansiyel bir sorunu daha da değerlendirir. Ayrıca, zaman içinde bir sorunda herhangi bir değişiklik olup olmadığını da görebilir. Takip muayeneleri genellikle tedavinin işe yarayıp yaramadığını veya bir soruna dikkat edilmesi gerekip gerekmediğini görmenin en iyi yoludur.

 

Yorum ekleyebilirsiniz