pelvik mr fiyatları

Pelvik MR nedir? 

Manyetik Rezonans Görüntüleme, pelvik organların ayrıntılı 3 boyutlu MR görüntülemesini oluşturmak için mıknatıslar ve radyo dalgaları kullanan gelişmiş bir görüntüleme teknolojisidir. Taramalardan gelen bu sinyaller daha sonra radyologların yorumlaması için görüntülere dönüştürülür. MR  genellikle normal dokuları patolojik (anormal) dokulardan ayırt etmek için yapılır. MR ayrıca bir şikayet veya semptomun nedenini bulmak için tanısal bir görüntüleme aracı olarak kullanılır.

Pelvik MR taraması özellikle doktorunuzun pelvik bölgenizdeki kemikleri, organları, kan damarlarını ve diğer dokuları, yani üreme organlarınızı ve çok sayıda kritik kasınızı tutan kalçalarınız arasındaki alanı görmesine yardımcı olur.

MR taraması, doktorunuzun röntgen gibi diğer görüntüleme testlerinde bulunan olası sorunları aramasına yardımcı olur. Doktorlar ayrıca açıklanamayan kalça ağrısını teşhis etmek, belirli kanserlerin yayılmasını araştırmak veya semptomlarınıza neden olan koşulları daha iyi anlamak için pelvik MR  taramalarını kullanır.

Pelvik MR , kalçalarınız arasındaki alanın görüntülerini oluşturur. Pelvik kemikleriniz, bağırsaklarınız, mesaneniz, üreme organlarınız, lenf düğümleriniz ve daha fazlasıyla ilgili sorunları bulmak için yapılır.

Pelvik  MR çekimi hangi durumları tespit edebilir?

Endometriozis: Bu, kadınları etkileyen en yaygın ikinci jinekolojik durumdur ve her 10 kadından birinin buna sahip olduğu tahmin edilmektedir. Rahim iç yüzeyine  benzer doku, pelvisteki organlar da dahil olmak üzere vücudun diğer bölgelerinde büyür. Semptomlar, yaşam kalitesini ve aktiviteyi etkileyen dönemle ilgili ağrı, kronik pelvik ağrı, cinsel ilişki sırasında veya sonrasında ağrı ve ayrıca dönemle ilgili gastrointestinal semptomlar, döngüsel üriner semptomlar ve kısırlığı içerir. MR taramaları pelviste ileri hastalığı gösterebilir.

Yumurtalık kistleri: Yumurtalıklarda sıvı dolu kesecikler oluşur, genellikle herhangi bir belirtiye neden olmazlar, ancak bazen yaygın bir hormonal bozukluk olan polikistik over sendromu (PCOS) gibi altta yatan bir durumun belirtisi olabilirler. PCOS’lu kadınlarda şu üç semptomdan ikisi vardır: genişlemiş ve polikistik yumurtalıklar, düzensiz dönemler ve aşırı yüz ve vücut kıllarına neden olabilen yüksek düzeyde erkek hormonları (androjenler). 

İlginizi Çekebilir  Erüptif Ksantomatoz: Deri Altında Gizli Tehlike

Kanser: Pelvik MR taramaları, yumurtalık kanseri, mesane kanseri, bağırsak kanseri ve endometriyal kanser dahil olmak üzere pelvik bölgedeki tümörleri de tespit edebilir.

Fibroidler: Bunlar rahim içinde veya çevresinde büyüyen kas ve lifli doku büyümeleridir. Üç kadından ikisi semptom yaşamaz, ancak olanlar arasında karın ağrısı, bel ağrısı, ağır veya ağrılı dönemler ve ağrılı cinsel ilişki bulunur.

Pelvik organ prolapsusu: Pelvisteki organlardan bir veya daha fazlasının düştüğü ve vajinadan dışarı çıktığı yerdir.

Sıkışmış sinirler ve kas spazmları: Bunlar hem pelvik ağrıya neden olabilir hem de MR taraması yapısal bir neden bulabilir.

Pelvik MR  çekiminin  yararlı olduğu durumlar 

Doğum kusurları, pelvik bölgede yaralanma veya travma, anormal röntgen sonuçları

alt karın veya pelvik bölgede ağrı, idrara çıkmada veya dışkılamada açıklanamayan zorluklar, üreme organlarınızda , mesane, rektum veya idrar yolunuzda kanser veya kanser şüphesi.

Doktorunuz bazı durumları daha fazla araştırmak için bir pelvik MR isteyebilir:

Kısırlık, düzensiz vajinal kanama, pelvik bölgenizdeki kitleler ( rahim fibroidleri gibi ), alt karnınızda veya pelvik bölgenizde açıklanamayan ağrı

Erkekler için, bir pelvik MR  görüntüleme neden istenir

İnmemiş testis, skrotumda veya testislerde kitle, prostat mesane , distal kolon ve rektumda kitle nedeniyle.

Pelvik MR da erkekler ve kadınlar için anormal sonuçlar nelerdir ?

Kalçanızda doğum kusurları, kırıklar veya avasküler nekroz (kemiğe kan beslemesinin kaybı)

Kemik tümörleri, osteoartrit, osteomiyelit veya diğer kemik rahatsızlıkları, mesane veya kolon kanseri

Erkekler için anormal pelvik MR  sonuçları 

Testis kanseri, prostat Kanseri

Kadınlar için anormal pelvik MR  sonuçlar nelerdir ?

Rahim ağzı, endometriyal veya yumurtalık kanseri, adenomyozis, uterus iç yüzeyine benzer doku rahminizin kas duvarına yapıştığında gelişen durum, üreme organlarının doğum kusurları.

Endometriozis, rahmin iç tabakasına benzer bir doku, fallop tüpleriniz ve yumurtalıklarınız gibi alanlarda rahmin dışında büyüdüğünde görülen durum. 

Yumurtalık büyümeleri, üreme organlarının yapısal sorunları, rahim fibroidleri, rahminizde görülen kanserli olmayan büyümeler.

Pelvik MR çekimine nasıl hazırlanırım ?

Pelvik MR çekiminden önce, vücudunuza kalp pili veya başka bir tür metal implante edilmişse doktorunuza bildiriniz. Kalp pilinizin tipine bağlı olarak doktorunuz pelvik bölgenizi incelemek için BT taraması gibi başka bir yöntem önerebilir. Bununla birlikte, bazı kalp pili modelleri, bir kesinti yaşamamaları için MR  dan önce yeniden programlanabilir.

İlginizi Çekebilir  Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar 

Ayrıca, MR  mıknatıs kullandığından metalleri çekebilir. İşlemlerden veya kazalardan dolayı vücudunuzda herhangi bir metal türü varsa doktorunuza söyleyiniz. MR tetkikinizden önce takı ve piercing de dahil olmak üzere vücudunuzdaki tüm metalleri çıkarmanız gerekecektir. Ve kıyafetlerinizdeki herhangi bir metalin testi etkilememesi için bir hastane önlüğü giyeceksiniz.

Bazı MR incelemeleri, bir IV kanül yoluyla kan dolaşımına kontrast madde verilmesini gerekli kılabilir. Bu, o bölgedeki kan damarlarının daha net bir görüntüsünü sağlamaya yardımcı olur.

Doktorunuza, kontrast maddelere karşı  geçmişte alerjik reaksiyon geçirmişseniz söyleyin.

Bazı durumlarda, muayeneden önce bağırsaklarınızı temizlemeniz gerekecektir. Müshil veya lavman kullanmanızı gerektirebilir.  MR tetkikinden  önce dört ila altı saat önce aç kalmanız gerekebilir. Kadınların, muayenelerinin amacına bağlı olarak bu muayene için mesanelerinin dolu olması gerekebilir. 

Pelvik MR çekimi nasıl yapılır ?

MR, ayakta tedavi bazında veya hastanede kalış sürenizin bir parçası olarak yapılabilir. Prosedürler durumunuza ve doktorunuzun uygulamalarına bağlı olarak değişebilir.

MR çekiminizi engelleyebilecek tüm giysileri, takıları, gözlükleri, işitme cihazlarını, saç tokalarını, çıkarılabilir diş işlerini veya diğer nesneleri çıkarmanız istenecektir.

Giysileri çıkarmanız istenirse, giymeniz için bir önlük verilecektir.

Kontrastlı bir işlem yaptıracaksanız, kontrast madde enjeksiyonu için elden veya koldan intravenöz (IV) bir damar yolu açılacaktır.

Tarama makinesinin açıklığına kayan bir tarama masasına uzanacaksınız. İşlem sırasında hareketi önlemek için yastıklar ve kayışlar kullanılabilir.

Görüntüleme teknikeri  tarayıcı kontrollerinin bulunduğu başka bir odada olacaktır. Ancak, bir pencereden görüntüleme teknikeri  sürekli görüşünde olacaksınız. Tarayıcının içindeki hoparlörler, teknikerin sizinle iletişim kurmasını ve sizi duymasını sağlayacaktır. İşlem sırasında herhangi bir sorun yaşarsanız bildirebilirsiniz.

Tarama işlemi sırasında, manyetik alan oluşturulur ve tarayıcıdan radyo dalgaları gönderilirken bir tıklama sesi duyulur.

Herhangi bir hareket bozulmaya neden olabileceğinden ve taramanın kalitesini etkileyebileceğinden, muayene sırasında çok hareketsiz kalmanız sizin için önemli olacaktır.

Ara sıra, muayene edilen vücut kısmına bağlı olarak, birkaç saniye boyunca nefesinizi tutmanız veya nefes almamanız istenebilir. Daha sonra ne zaman nefes alabileceğiniz size söylenecektir. Nefesinizi birkaç saniyeden fazla tutmamalısınız.

İlginizi Çekebilir  Toksoplazma IgG / IgM

İşleminiz için kontrast madde kullanılıyorsa, kontrast madde IV kanüle enjekte edildiğinde bazı etkiler hissedebilirsiniz. Bu etkiler, kızarma hissi veya soğukluk hissi, ağızda tuzlu veya metalik bir tat, kısa bir baş ağrısı, kaşıntı veya mide bulantısı ve/veya kusmayı içerir. Bu etkiler genellikle birkaç dakika sürer.

Herhangi bir nefes alma zorluğu, terleme, uyuşma veya kalp çarpıntısı hissederseniz teknisyene haber vermelisiniz.

Tarama tamamlandığında, masa tarayıcıdan dışarı kayar ve masadan çıkmanıza yardım edilir.

MR  prosedürünün kendisi ağrıya neden olmazken, özellikle yeni bir yaralanma veya cerrahi gibi invaziv prosedür durumunda, prosedür boyunca hareketsiz yatmak biraz rahatsızlık veya ağrıya neden olabilir. Teknisyen, olası tüm konfor önlemlerini kullanacak ve herhangi bir rahatsızlığı veya ağrıyı en aza indirmek için prosedürü mümkün olan en kısa sürede tamamlayacaktır.

Pelvik MR’ dan Sonra Yapmanız Gerekenler

Pelvik MR  dan  sonra normal rutininize dönebilirsiniz. İşlemden önce gevşetici aldıysanız, eve götürülmeniz gerekir. ‌

Radyoloji uzmanı MR görüntülerinize bakacaktır. 

Kontrast madde enjekte edildiyse, bol su içmeniz gerekir. Vücudunuz maddeyı kan dolaşımınızdan atacaktır, bu nedenle susuz kalmamak dehidrasyonu önlemek için önemlidir.

Pelvik MR  riskleri nelerdir?

Radyasyon kullanılmadığından, MR prosedürü sırasında iyonlaştırıcı radyasyona maruz kalma riski yoktur. Her hasta MR manyetik alanına maruz kalmadan önce taranmalıdır.

Güçlü mıknatısın kullanılması nedeniyle, kalp pili veya koklear implant gibi belirli implante edilmiş cihazları olan hastalarda MR gerçekleştirmek için özel önlemler alınmalıdır. Cerrahi klipsler, plakalar, vidalar veya tel örgü gibi dahili metal nesneleri olan hastalar MR incelemesi için uygun olmayabilir.

Hamileyseniz veya hamile olabileceğinizden şüpheleniyorsanız, görüntülemenizi yapacak teknisyene bilgi vermelisiniz. Bugüne kadar, MR  doğmamış bir çocuğa zararlı olduğunu gösteren hiçbir bilgi yoktur, ancak ilk üç aylık dönemde MR testi önerilmez.

Radyoloğun tamamlanan görüntülerde iç dokuları ve kan damarlarını daha iyi görebilmesi için bazı MR incelemeleri sırasında kullanılmak üzere IV kontrast madde kullanılmasını isteyebilir.

Kontrast madde kullanılırsa, kontrasta karşı alerjik reaksiyon riski vardır. Kontrast maddeye alerjisi veya hassasiyeti olan hastalar radyolog veya görüntülemeyi yapan teknisyene  haber vermelidir.

MR  kontrastının alerjiler, astım, anemi, hipotansiyon (düşük tansiyon), böbrek hastalığı  gibi diğer durumlar üzerinde etkisi olabilir.

Pelvik MR  Fiyatları 2023 

İstanbulda pelvik MR fiyatları bölgeden bölgeye hatta aynı bölgede kurumdan kuruma değişmektedir. Pelvik MR fiyatları hakkında bilgi almak için bizi arayabilirsiniz. 05378576593

Yorum ekleyebilirsiniz