pelvis röntgeni ücreti

Pelvis Röntgeni

Pelvis röntgeni nedir ?

Leğen kemiği röntgeni her iki kalçanın etrafındaki kemiklerin röntgenidir. Pelvis bacakları vücuda bağlar.

Pelvis röntgeni alternatif isimleri

Röntgen – pelvis

Pelvis röntgeni nasıl çekilir ?

İnceleme radyoloji bölümünde veya görüntüleme merkezinde bir röntgen teknisyeni tarafından yapılır.

Masaya uzanırsınız. Ardından röntgen çekilir. Farklı görüntüler almak için vücudunuzu başka pozisyonlara geçirmeniz gerekebilir.

X-ışınları vücudunuza küçük radyasyon ışınları gönderir. Bu ışın demetleri, özel fotoğraf filmi veya dijital bir platform üzerinde bir görüntü oluşturur.

Vücudunuzun bölümlerinin kalınlığı değişir, bu nedenle farklı miktarlarda radyasyon alırlar. Kemiklerinizdeki kalsiyum daha fazla radyasyon alır, bu nedenle kemikleriniz röntgende beyaz görünür. Yumuşak dokular daha az radyasyon alır, bu nedenle farklı gri tonlarında görünürler. Hava siyah görünür. Kırık bir kemiğiniz varsa, kemik beyaz görünür ve kemiğin içinden geçen siyah bir çizgi kırığı gösterir.

Pelvis röntgenine nasıl hazırlanılır?

Doktorunuza  hamile olup olmadığınızı söyleyin. Özellikle karnınızın ve bacaklarınızın etrafındaki tüm takıları çıkarın. 

Röntgenler ağrısızdır. Pozisyon değiştirmek rahatsızlığa neden olabilir.

Pelvis röntgeni neden çekilir ?

Röntgen aşağıdakileri aramak için kullanılır:

Kırıklar, tümörler, kalça, pelvis ve üst bacaklardaki kemiklerin dejeneratif durumları.

Pelvis röntgeninden sonra ne olur?

Pelvis röntgeninizden sonra, işleminizi yapan teknisyen  röntgen görüntülerinin net çıkmasını sağlayacaktır. Herhangi bir görüntü bulanıksa, siz hala oradayken yeniden çekerler.

Ardından radyoloji uzmanı  röntgen görüntülerine bakar. Radyoloji uzmanı , X-ışını görüntülerini inceleme ve anlama konusunda özel eğitime sahiptir. Radyoloji uzmanı görüntüleri inceledikten sonra doktorunuza  bir rapor gönderir. Doktorunuz  raporu okuyacak, sonuçları sizinle konuşup tedavi seçenekleri önerecektir.

İlginizi Çekebilir  Özofagus Kültürü: Özofagus Enfeksiyonlarının Tanısı ve Tedavisi

Bazen, doktorunuz daha fazla görüntü isteyecektir. Takip röntgenleri için geri gelmeniz  gerekebilir. Doğru teşhis koymaya yardımcı olması için bu ek görüntüleri kullanacaklardır. Ayrıca durumunuzu izlemek ve zaman içinde meydana gelen değişiklikleri izlemek için takip için geri gelmeniz gerekebilir.

Pelvis röntgeni anormal sonuçları 

Anormal sonuçlar şunları gösterebilir:

Pelvik kırıklar, kalça ekleminin artriti, pelvis kemiklerinin tümörleri, sakroiliit (sakrumun ilium kemiğiyle birleştiği bölgenin iltihabı), ankilozan spondilit(omurga ve eklemin anormal sertliği)

alt omurganın artriti, pelvisinizin veya kalça ekleminizin şeklindeki anormallik.

Pelvis röntgeni riskleri

Çocuklar ve hamilelerin fetüsleri röntgen risklerine karşı daha hassastır. Taranmayan alanların üzerine koruyucu bir önlük giyilebilir.

Erkek pelvis röntgeni ile kadın pelvis röntgeni arasında ne gibi farklar görülebilir?

Erkek pelvis röntgenleri ve kadın pelvis röntgenleri, erkekler ve kadınlar (veya doğumda kadın olarak atananlar ve doğumda erkek olarak atananlar) arasındaki kemik yapılarındaki farklılıkları gösterebilir. Yetişkin bir erkek leğen kemiği, kadın pelvisinden daha dardır. Yetişkin bir kadın pelvisi genellikle erkek pelvisinden daha geniştir. Erkek pelvis daha oval veya kalp şeklindedir. Dişi pelvis daha yuvarlaktır. Ayrıca, bir erkek pelvisinde kasık kemerinin açısı 90 dereceden azdır. Bir kadın pelvisindeki kasık kemerinin açısı 90 dereceden fazladır.

 

Yorum ekleyebilirsiniz