potasyum idrar testi ücreti

Potasyum İdrar Testi

Potasyum idrar testi nedir ? 

Potasyum testi idrardaki  ne kadar potasyum olduğunu ölçer. Potasyum hem elektrolit hem de mineraldir. Vücuttaki su ve elektrolit miktarlarının dengelenmesine yardımcı olur. (Su, vücut hücrelerinin içindeki ve dışındaki sıvı miktarıdır.) Sinirlerin ve kasların nasıl çalıştığı da önemlidir.

Potasyum idrar testi alternatif isimleri

İdrar potasyumu

Potasyum idrar testi nasıl yapılır?

Bir idrar örneği alındıktan sonra laboratuvarda test edilir. Gerekirse, sağlık kuruluşu sizden şunları yapmanızı isteyebilir:idrarınızı 24 saat boyunca evde toplayın. Doktorunuz size bunu nasıl yapacağınızı söyleyecektir. Sonuçların doğru olması için talimatları tam olarak izleyin.

24 saat idrar toplama

Sabah idrarınızı toplamaya başlarsınız. İlk kalktığınızda mesanenizi boşaltın ama bu idrarı biriktirmeyin. İdrar yaptığınız zamanı yazın. Bu, 24 saatlik toplama sürenizin başlangıcını işaretler.

Sonraki 24 saat boyunca tüm idrarınızı toplayın. Doktorunuz veya laboratuvarınız size genellikle yaklaşık 5 L alan büyük bir kap verecektir. Kap içinde az miktarda koruyucu vardır. Küçük, temiz bir kaba idrar yapın. Ardından idrarı büyük kaba boşaltın. Her iki kabın da iç kısmına parmaklarınızla dokunmayın.

Büyük kabı 24 saat buzdolabında saklayın.

24 saatlik sürenin sonunda veya hemen öncesinde mesanenizi son kez boşaltın. Bu idrarı büyük kaba ekleyin ve zamanı kaydedin.

İdrar örneğinde tuvalet kağıdı, kasık kılı, dışkı (dışkı), adet kanı veya diğer yabancı maddeleri almayın.

Potasyum idrar testine nasıl hazırlanılır?

Doktorunuz , test sonuçlarını etkileyebilecek herhangi bir ilacı geçici olarak almayı bırakmanızı isteyebilir. Doktorunuza  aldığınız tüm ilaçlar hakkında bilgi verin:

İlginizi Çekebilir  Renal Doppler Ultrason

kortikosteroidler, Steroid olmayan antiinflamatuar ilaçlar (NSAID’ler), potasyum takviyeleri, diüretikler.

Doktorunuzla  konuşmadan önce herhangi bir ilacı almayı bırakmayınn

Bu test sadece normal idrara çıkmayı içerir. Herhangi bir rahatsızlık olmaz.

Potasyum idrar testi  neden yapılır?

Dehidrasyon, kusma veya ishal gibi vücut sıvılarını etkileyen bir durumun belirtileri varsa doktorunuz  bu testi isteyebilir.

Ayrıca adrenal bezlerin veya böbreklerin bozukluklarını teşhis etmek veya doğrulamak için de yapılabilir.

Potasyum idrar testi normal sonuçları

Yetişkinler için normal idrar potasyum değerleri rastgele bir idrar örneğinde genellikle 20 mEq/L ve 24 saatlik bir koleksiyonda günde 25 ila 125 mEq’dir. Diyetinizdeki potasyum miktarına ve vücudunuzdaki potasyum miktarına bağlı olarak daha düşük veya daha yüksek idrar seviyesi oluşabilir.

Yukarıdaki örnekler, bu testlerin sonuçları için ortak ölçümlerdir. Normal değer aralıkları, farklı laboratuvarlar arasında biraz farklılık gösterebilir. Bazı laboratuvarlar farklı ölçümler kullanır veya farklı numuneleri test eder. Spesifik test sonuçlarınızın anlamı hakkında doktorunuzla görüşün.

Potasyum idrar testi anormal sonuçları 

Normalden daha yüksek bir idrar potasyum seviyesi şunlara bağlı olabilir:

Diyabetik ketoasidoz ve diğer metabolik asidoz formları, yeme bozuklukları (anoreksiya, bulimia)

Tübül hücreleri adı verilen böbrek hücrelerinin hasar görmesi gibi böbrek sorunları (akut tübüler nekroz), düşük kan magnezyum seviyesi (hipomagnezemi), kas hasarı(rabdomiyoliz)

Düşük idrar potasyum seviyesi aşağıdakilerden dolayı olabilir:

Beta blokerler, lityum, trimetoprim, potasyum tutucu diüretikler veya nonsteroidal antiinflamatuar ilaçlar (NSAID’ler) dahil olmak üzere bazı ilaçlar

adrenal bezlerin çok az hormon salgılaması (hipoaldosteronizm).

Potasyum idrar testi  riskleri nelerdir?

Bu testte herhangi bir risk yoktur.

Yorum ekleyebilirsiniz