renal doppler fiyatları

Renal Doppler Ultrason

Yüksek frekanslı ses dalgaları, doktorunuzun atardamarları ve böbrekleri görmesine ve işlevlerini kontrol etmesine yardımcı olur. Bu prosedür ayrıca doktorunuzun kan damarlarındaki tıkanıklıkları bulmasına ve ciddiyetini ölçmesine yardımcı olur.

Böbreklerdeki arterler (böbrek arterleri) kalpten kan taşır. Bu arterler plak oluşumu nedeniyle tıkanabilir veya daralabilir. Sonuç böbrek yetmezliği veya yüksek tansiyon olabilir.

Renal arter Doppler ultrasonu, ses dalgalarının yankılarını (yansımaları) ‘dinlemek’ için bir dönüştürücü kullanır. Bu dalgalar daha sonra bir bilgisayar tarafından arter görüntülerine dönüştürülür.

Açıklanamayan böbrek sorunları olan veya ilaca ve yaşam tarzı değişikliklerine dirençli görünen yüksek tansiyonu olan hastalardan renal arter Doppler ultrasonu yaptırmaları istenebilir.

Hipertansiyonu olan bir hasta aniden kan basıncını kontrol etmekte zorlanırsa, bu bir uyarı işareti olabilir. Bir başka sorun belirtisi, bir hastanın yüksek tansiyon için ilaç almaya başladıktan sonra böbrek yetmezliği belirtileri göstermeye başlamasıdır.

Renal Doppler ultrason için  nasıl hazırlanırım?

Renal Doppler Ultrasonu yaptırmadan önce 6-8 saat aç olmanız istenebilir. Diyabetik hasta iseniz aç kalmayın. Böbreklerinizin ultrason için yeterince hidrate olduğundan emin olmak için, test randevunuzdan önce mesanenizin dolu olması için bol su içmelisiniz. İlaçlarınızı her zamanki gibi alın. Belden yukarısı kolayca çıkarılabilen giysiler tercih edin.

Renal Doppler Ultrason neden istenir ?

Doktorlar böbrekleri ve mesaneyi kontrol etmek için böbrek ultrasonu ister.

Ultrason şunları tanımlamaya yardımcı olabilir:

Böbreklerinizin boyutunda veya konumunda anormallikler

Böbrek enfeksiyonu bulguları da dahil olmak üzere böbreklerinizde yaralanma veya hasar belirtileri

İlginizi Çekebilir  İkili Tarama Testi

Bir taşın böbreğinizin normal şekilde boşalmasını engellemesi de dahil olmak üzere böbrek taşları , kistler veya tümörler

İdrar retansiyonu da dahil olmak üzere mesanenizle ilgili sorunlar. İdrar retansiyonu, işemeye çalıştığınızda mesanenizin tamamen boşalmamasıdır.

Böbreklerin Doppler ultrasonu, doktorun şunları görmesine ve değerlendirmesine yardımcı olur:

Böbreğinize kan akışı – kan damarlarınızdaki daralma veya pıhtılar dahil

Böbrek tümörleri

Doktorunuz, ilaca ve yaşam tarzı değişikliklerine yanıt vermeyen yüksek tansiyonu değerlendirmek için Renal Doppler ultrason kullanabilir.

Renal arterler böbreklere kan akışını sağlar. Ateroskleroz nedeniyle daralma (darlık) dahil olmak üzere renal arter hastalığı, böbreğe kan akışının azalmasına neden olabilir. Bu hipertansiyona (yüksek tansiyon) neden olabilir. Renal arter darlığı, hipertansiyonun en sık düzeltilebilir nedenidir. Uzun süredir devam eden, tedavi edilmemiş renal arter hastalığı da böbrek yetmezliğinin önemli bir nedenidir.

Renal arter hastalığı spesifik testler olmadan teşhis edilemez. Renal arter dupleks taraması doğru, non-invaziv ve uygun maliyetlidir. Anjiyografi veya BT taramasından farklı olarak, kontrasttan böbrek hasarı riskinden kaçınarak, X-ışını kontrast maddesinin enjeksiyonu gerekmez.

Aort ve renal arterlerdeki kan akış hızları ve akış paternleri Doppler ultrason ile değerlendirilir. Böbreklerin görüntülenmesi, kronik zayıf kan akışından kaynaklanan böbreklerde ikincil hasar hakkında bilgi sağlayabilir. Böbreklerdeki küçük damarlardaki akış paternleri (direnç indeksleri), böbrek hasarı ve tedavi ile böbrek fonksiyonunun düzelme potansiyeli hakkında ek bilgi sağlayabilir.

Renal Doppler  ultrason nasıl yapılır?

Renal Doppler ultrason muayeneleri için muayene masasına yüzü yukarı bakacak şekilde yatacaksınız. Görüntülerin kalitesini artırmak için her iki tarafa da dönmeniz gerekebilir.

Radyoloji uzmanı  incelenen bölgeye su bazlı bir jel uygulayacaktır. Jel, probun vücutla güvenli temas kurmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca prob ile cilt arasındaki ses dalgalarının vücudunuza geçmesini engelleyebilecek hava ceplerini de ortadan kaldırır. Ultrasonunuzu yapan kişi probu karın üzerine yerleştirir ve istenen görüntüleri alana  kadar çeşitli alanlarda ileri geri hareket ettirir.

İlginizi Çekebilir  Doku Biyopsisinin Gram Boyaması: Tanı ve Laboratuvar Teknikleri

Probu incelenen alana bastırırken genellikle rahatsızlık olmaz. Ancak bölge hassassa probtan  baskı veya hafif ağrı hissedebilirsiniz.

Renal Doppler görüntülemesi tamamlandığında, 

Muayene tamamlandığında,  sizden ultrason görüntülerini incelerken giyinmenizi ve beklemenizi isteyebilir.

İşleminiz bittikten sonra normal günlük aktivitelerinizi yapabilirsiniz.

Yüzde 60 veya daha fazla bir renal arter daralması varsa, genellikle bir damar cerrahı tarafından değerlendirme önerilir. Daha fazla değerlendirme veya tedavi önerilebilir. Renal arter daralmasının kan basıncı sorunlarına katkıda bulunduğu düşünülüyorsa veya şiddetli daralma böbreğin devam eden işlevini tehdit ediyorsa müdahale uygun olabilir. Renal arter stentleme, tedavi gerektiğinde sunulan en yaygın müdahaledir, ancak bazı hastalarda karmaşık renal arter hastalığını ele almak için cerrahi bir prosedür gerekebilir.

Sadece hafif ila orta derecede renal arter hastalığına sahip olduğu tespit edilen hastalar için, Vasküler Laboratuvarında yapılan bir takip çalışması, renal arter hastalığının zaman içindeki ilerlemesini değerlendirmek için güvenli, invazif olmayan ve doğru bir yol sunar.

Renal hipertansiyon nedir?

Renal hipertansiyon (veya renovasküler hipertansiyon), böbreklerinize kan taşıyan arterlerinizin daralmasından kaynaklanan yüksek tansiyondur. Bazen renal arter stenozu olarak da adlandırılır. Böbrekleriniz yeterince kan almadığından, kan basıncınızı yükselten bir hormon üreterek tepki verirler.

Bu durum, uygun şekilde teşhis edildiğinde tedavi edilebilir bir yüksek tansiyon şeklidir.

Renal hipertansiyona ne sebep olur?

Renal hipertansiyona, böbreklerinize kan sağlayan arterlerin bir kısmı veya tamamı neden olur. Bu renal (böbrek) arterler, oksijen ve besinler açısından zengin kanı kalbinizden böbreklerinize taşır. Böbrekleriniz yeterince kan veya oksijen almıyorsa, bunun nedeni renal arter stenozu denilen bir durum olan bu renal arterlerin daralması olabilir.

Ateroskleroz veya arterlerin sertleşmesi, renal arter darlığının en yaygın nedenidir. Yağ, kolesterol, kalsiyum ve diğer maddelerden oluşan plak, atardamarlarınızın içinde birikir ve damarların sertleşmesine ve daralmasına (darlık) neden olur. Plak, kalp, beyin, pelvis, bacaklar, kollar veya böbreklerdeki bir arterden kan akışını kısmen veya tamamen bloke edebilir.

İlginizi Çekebilir  Uyluk MR 

Renal hipertansiyon ile hangi semptomlar veya belirtiler görülür?

Renal hipertansiyonun teşhis edilmesi zor olmasına ve genellikle hiçbir semptomu olmamasına rağmen, şu belirtiler varsa dikkat edin

Genç yaşta yüksek tansiyon, aniden kötüleşen veya kontrol edilmesi zor olan stabil yüksek tansiyon, aniden ortaya çıkabilen, iyi çalışmayan böbrekler.

Bacaklar, beyin, gözler ve başka yerlerdeki gibi vücuttaki diğer arterlerin daralması.

Akciğer ödemi olarak adlandırılan akciğerlerin içinde ani sıvı birikmesi.

 

Yorum ekleyebilirsiniz