rubella IgG testi

Rubella IgG Kan Testi

Kızamıkçık kan testi , kızamıkçık virüsünü öldürmeye yardımcı olmak için bağışıklık sistemi tarafından yapılan antikorları tespit eder. Bu antikorlar yıllarca kan dolaşımında kalır. Belirli antikorların varlığı, yakın zamanda geçirilmiş bir enfeksiyon, geçmiş bir enfeksiyon veya hastalığa karşı aşılanmış olduğunuz anlamına gelir. Kızamıkçık antikor testi, kızamıkçık virüsüne karşı antikor titreleri olarak da bilinen ve mevcut veya yakın zamanda geçirilen bir enfeksiyonu veya geçmişteki aşılamayı gösterebilecek antikorların seviyesini kontrol eder.

Kızamıkçık enfeksiyonuna yakalandıktan sonra vücut virüse karşı antikorlar geliştirir. Antikorlar, vücudun bağışıklık sistemi tarafından enfeksiyonlar, virüsler ve bakteri ile savaşmak için yapılan proteinlerdir.

Rubella IgG Testi Nasıl yapılır ?

Genel olarak, doktorunuz söylemediği sürece bu testten önce yapmanız gereken hiçbir şey yoktur.özel bir test hazırlığı gerekli değildir.Kolunuzdaki damardan alınan kan örneği testidir.

Rubella IgG Neden Test Edilir?

Kızamıkçık virüsü ile yakın zamanda veya geçmişte bir enfeksiyon geçirip geçirmediğinizi belirlemek veya kızamıkçık virüsünden korunduğunuzu kontrol etmek için yapılır.

Kızamıkçık için risk altında olup olmadığını belirlemek için genellikle hamile olan veya hamile kalmak isteyen bir kadın için kızamıkçık testi yapılır.

Rubella IgG Ne Zaman Test Edilir?

Kızamıkçık enfeksiyonu belirtileriniz varsa veya hamileyseniz ve döküntüsü olan biriyle temas kurduysanız ve kızamıkçık aşısı geçmişinizden emin değilseniz test edilmelidir.

Rubella IgG testinde neye bakılıyor ?

Kızamıkçık, yüksek ateş, baş ağrısı ve genel olarak iyi olmama hissi gibi ince kırmızı döküntülere ve grip benzeri semptomlara neden olan viral bir enfeksiyondur. Kabarık kırmızı döküntü önce yüz ve boyunda belirir ve vücuda ve uzuvlara yayılır. Gençler ve yetişkinler, birkaç hafta sürebilen eklem ağrıları gibi daha şiddetli semptomlar yaşayabilir . Kızamıkçık genellikle zararsızdır ve hasta herhangi bir özel müdahale olmadan iyileşir.

İlginizi Çekebilir  Anti-Glomerüler Bazal Membran Kan Testi: Böbrek Sağlığınızı Anlamak için Kullanılan Önemli Bir Araç

Hamilelik sırasında kızamıkçık virüsü bulaşmış bir kadın hastalığı bebeğine (fetüs) bulaştırabilir. Konjenital rubella sendromu adı verilen ciddi doğum kusurları, özellikle ilk trimesterde gelişebilir.

Konjenital rubella sendromu kaynaklı en yaygın doğum kusurları:

Sağırlık, katarakt, kalp kusurları, zihinsel engelli, karaciğer ve dalak hasarı, düşük doğum ağırlığı, doğumda deri döküntüsü

Konjenital rubella sendromunda daha az görülen komplikasyonlar :

Glokom, beyin hasarı, tiroid ve diğer hormon sorunları, akciğer iltihabı,

Düşük ve ölü doğum da hamile kadınlar için olası sonuçlardır. Kızamıkçıktan korunmak için yapılan aşı bu komplikasyonlara karşı koruma sağlar.

Kızamıkçık aşısı, hamile kadınlara veya aldıktan sonraki 1 ay içinde hamile kalmayı planlayan kadınlara yapılmamalıdır. Hamile kalmayı düşünüyorsanız, bir kan testi veya aşı kanıtı yoluyla kızamıkçığa karşı bağışık olduğunuzdan emin olun. Bağışıklığınız yoksa aşıyı hamile kalmadan en az 1 ay önce yaptırın.

Bağışıklığı olmayan hamile kadınlar, hastalığı olan herkesten uzak durmalı, daha sonra bebekleri doğduktan sonra aşı yaptırmalıdır, böylece gelecekteki gebeliklerde bağışıklık kazanırlar.

Kızamıkçık hastalığına yakalanan yetişkinlerin çoğu genellikle hafif bir hastalığa sahiptir; düşük dereceli ateş, boğaz ağrısı ve yüzde başlayan ve vücudun geri kalanına yayılan bir döküntü vardır.

Bazı yetişkinlerde döküntü ortaya çıkmadan önce baş ağrısı, pembe göz ve genel rahatsızlık olabilir.

Çocuklarda;

Çocuklarda kızamıkçık genellikle hafiftir ve çok az belirgin semptom vardır. Semptomları olan çocuklar için kırmızı döküntü tipik olarak ilk işarettir. Döküntü genellikle önce yüzde ortaya çıkar ve daha sonra vücudun geri kalanına yayılır ve yaklaşık üç gün sürer. Döküntü ortaya çıkmadan 1 ila 5 gün önce ortaya çıkabilecek diğer belirtiler şunlardır:

düşük dereceli ateş, baş ağrısı, hafif pembe göz (göz beyazının kızarması veya şişmesi)

genel rahatsızlık, şişmiş ve genişlemiş lenf düğümleri, öksürük, burun akması.

İlginizi Çekebilir  Katekolamin Kan Testi: Vücuttaki Stresin İzini Sürmek

Kızamıkçık olan bir kişi, döküntünün ortaya çıkmasından bir hafta öncesine kadar hastalığı başkalarına yayabilir ve 7 gün sonrasına kadar bulaşıcı kalabilir. Bununla birlikte, kızamıkçık ile enfekte olan kişilerin %25 ila %50’si kızarıklık geliştirmez veya herhangi bir semptom göstermez, ancak yine de başkalarına bulaştırırlar.

Kızamıkçık bulaşmış kişiler, kızamıkçık varsa arkadaşlarına, ailelerine ve birlikte çalıştıkları kişilere, özellikle hamile kadınlara söylemelidir.

Rubella Nasıl yayılır

Kızamıkçık, togavirüs adı verilen bir virüs türünden kaynaklanır. Soğuk algınlığı veya gribe benzer şekilde, enfekte birinin burnundan veya boğazından nem damlacıkları yoluyla yayılır. Birisi öksürdüğünde, hapşırdığında veya konuştuğunda bu damlacıklar havaya salınır.

Enfekte bir kişinin damlacıklarıyla temas ederseniz enfekte olabilirsiniz, ancak semptomların gelişmesi iki ila üç hafta sürebilir.

Kızamıkçık varsa, semptomların ortaya çıkmasından bir hafta önce ve döküntü ilk ortaya çıktıktan sonraki dört güne kadar diğer insanlara bulaşacaksınız.

Kızarıklık başladıktan sonra başkalarına bulaştırmamak için dört gün okuldan veya işten uzak durmalı ve bu süre zarfında hamile kadınlarla temastan kaçınmaya çalışmalısınız.

Rubella Tedavisi

Hiçbir tedavi kızamıkçık enfeksiyonunun seyrini kısaltmaz ve semptomların genellikle hafif olması nedeniyle genellikle tedavi edilmesi gerekmez.

Kızamıkçığı tedavi edecek veya hastalığın daha hızlı geçmesini sağlayacak özel bir ilaç yoktur. Çoğu durumda, semptomlar hafiftir. Bununla birlikte, doktorlar enfeksiyon döneminde genellikle diğerlerinden – özellikle hamile kadınlardan – izolasyonu önermektedir.

Rubella IgG Testi Sonuçları

Normal aralık sadece bir kılavuzdur. Doktorunuz ayrıca yaşınıza, sağlığınıza ve diğer faktörlere göre sonuçlarınıza bakacaktır. Normal aralıkta olmayan bir değer sizin için hala normal olabilir.

Pozitif:

Pozitif bir kızamıkçık IgG testi sonucu iyidir – bu, kızamıkçık bağışıklığınız olduğu ve enfeksiyon kapmayacağınız anlamına gelir. Bu, yapılan en yaygın kızamıkçık testidir.

İlginizi Çekebilir  Ultrason Neleri Tespit Edebilir?

Negatif:

Kızamıkçık bağışıklığınız olmadığı anlamına gelir. Hamile kalmayı düşünen bir kadınsanız, hamilelikten önce kızamıkçık aşısı yaptırma konusunda hekiminiz sizi bilgilendirecektir.

Yorum ekleyebilirsiniz