selenyum testi fiyatları

Selenyum Testi

Selenyum Testi Nedir?

Selenyum  testi, kandaki selenyum miktarını ölçer. Vücudun eser miktarda ihtiyaç duyduğu temel bir mineral olan selenyum, antioksidan bir yapı taşıdır. Antioksidanlar vücuttaki serbest radikalleri nötralize ederek hücre zarlarına ve DNA’ya verilen zararı azaltabilir veya önleyebilir. Selenyum ayrıca tiroid fonksiyonunun düzenlenmesine yardımcı olur ve bağışıklık sisteminin düzgün çalışmasında rol oynar. İnsanlar selenyumu diyet tüketiminden alır; kaynaklar arasında et, deniz ürünleri, tahıllar ve tahıllar, yumurta, süt ve Brezilya fıstığı bulunur. Genellikle multivitamin formülasyonlarına dahil edilir.

Selenyum Eksikliği 

Selenyum eksikliği, konjestif kalp yetmezliğine yol açan kardiyomiyopatiye neden olabilir. Ayrıca kas güçsüzlüğü ve ağrısına, ciltte ve saçta pigmentasyon kaybına, makrositoza (kırmızı kan hücrelerinin büyümesi) ve diğer koşullara neden olabilir.

Selenyuma aşırı diyet alımı veya mesleki maruziyet, selenyum toksisitesi veya selenoz ile sonuçlanabilir. Nefeste sarımsak kokusu ve metalik tat, aşırı alımın erken göstergeleri olabilir. Kırılganlık veya tırnak ve saç kaybı, kronik olarak yüksek miktarda alımdan gelişebilir. Diğer toksisite belirtileri arasında deri döküntüleri veya lezyonları, mide bulantısı, yorgunluk, ishal, renksiz dişler ve sinir sistemi sorunları bulunur.

Selenyum Eksikliği Belirtileri

Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu enzimleri ve proteinleri yapmak için az miktarda selenyuma ihtiyacınız vardır. Bu enzimler bir antioksidan etki sağlar ve bağışıklık fonksiyonuna ve tiroid fonksiyonuna yardımcı olur.

Selenyum eksikliği mutlaka belirgin semptomlara neden olmaz. Ancak selenyum eksikliği bağışıklık sisteminizi etkiler ve hastalanma olasılığınızı artırabilir. Selenyum eksikliği belirtileri yorgunluk, kas zayıflığı, kas kaybı ve kalp problemlerini içerir. Toprağın mineral bakımından yetersiz olduğu bölgelerde olduğu gibi kronik düşük selenyum seviyeleri, kemikleri ve eklemleri etkileyen ve kalp sorunlarına veya zeka geriliğine neden olan selenyum eksikliği biçimlerine yol açabilir.

İlginizi Çekebilir  Meme MR 

Selenyum Toksisitesi 

Selenyum vücudun gerekli bir bileşeni olmasına rağmen, yüksek seviyelerde tehlikeli olabilir. Selenyum toksisitesinin olası bir nedeni, aşırı selenyum açısından zengin toprakta yetişen bitkilerin yenilmesidir. Selenyum toksisitesi en çok, toprağın selenyum açısından son derece zengin olduğu ve mineralin gıda ve su kaynaklarına girdiği Çin gibi ülkelerde bulunur.

Selenyum toksisitesi insanlarda birkaç benzerlikle çok farklı tepki verir. Belirtiler şunları içerir:

Mide bulantısı, kusma İshal, gastrointestinal problemler, saç dökülmesi,  tırnakların dökülmesi, nefeste sarımsak kokusu, yorgunluk, ruh hali değişimleri,  nörolojik problemler, akciğer ödemi, karaciğer sirozu.

Selenyum testi neden yapılır ?

Selenyum eksikliği veya toksisitesini düşündüren semptomlarınız olduğunda, yetersiz beslenmenin taranması için veya yetersiz beslenme riski altında ise doktorunuz sizden bu testi isteyebilir.

Selenyum testi nasıl yapılır?

Kolunuzdaki bir damardan alınan kan örneğinde selenyum seviyesi ölçülerek yapılır.

Selenyum testi için herhangi bir hazırlık gerekmez.

Selenyum eksikliği şunlara yol açabilir:

Çocuklarda ve genç kadınlarda viral kardiyomiyopati (Keshan hastalığı olarak adlandırılır)

Çocuklarda kronik osteoartropati (Kashin-Beck hastalığı)

Kas hassasiyeti ve ağrı

Çok yüksek selenyum seviyeleri şunlara yol açabilir:

Anormal tırnaklar, yüz kızarması, saç kaybı,  şiddetli gastrointestinal semptomlar

kas hassasiyeti,  baş dönmesi yorgunluğu, böbrek yetmezliği, kalp yetmezliği, yüksek kan basıncı, sık enfeksiyonla

Selenyumun başlıca diyet kaynakları 

Brezilya fındığı

Balık, özellikle sarı yüzgeçli ton balığı, sığır eti ve sakatat, kümes hayvanları

Süzme peynir, tam tahıllar, karides, ıspanak

Selenyum eksikliği şu kişilerde daha yaygın olabilir:

90 yaş üstü, total parenteral beslenme, böbrek diyalizi geçiren hastalar, şiddetli bağırsak bozuklukları veya ciddi şekilde bozulmuş bağırsak fonksiyonuna sahip olmak, Gastrointestinal cerrahi hastaları, HIV pozitif insanlar, selenyum eksikliği olan topraklarda yetişen gıdaya güvenen bireyler.

İlginizi Çekebilir  Karaciğer Taraması: Sağlığınız İçin Önemli Bilgiler

Selenyum ve diğer ilaçlar arasındaki etkileşimler

Selenyum aşağıdakilerin etkilerini şiddetlendirebilir:

Antikoagülanlar, sakinleştirici, angelica, karanfil ve zencefil gibi pıhtılaşmayı bozan otlar.

Selenyum aşağıdakilerin etkilerini bozabilir:

immünosupresanlar, oral kontraseptifler, kolesterol düşürücü ilaçlar, bakır takviyeleri

Selenyumun etkinliğini azaltan takviyeler :

altın tuzları,omega-3 yağlı asitler, çinko

 

Yorum ekleyebilirsiniz