serotonin kan testi ücreti

Serotonin Kan Testi

Serotonin kan testi nedir?

Serotonin testi kandaki serotonin seviyesini ölçer.

Bazı karsinoid tümörler, vücutta triptofan adı verilen bir amino asitten yapılan bir maddeyi serotonin adı verilen bir kimyasal maddeye dönüştürebilir. Serotonin ayrıca 5-HIAA’ya parçalanır. 5-HIAA, karsinoid sendromu için ana testtir. Ancak bazen kandaki serotonin düzeylerini ölçmek için bir kan testi de kullanılır.

Nispeten az sayıda karsinoid tümör – yaklaşık %10 veya daha azı – karsinoid sendromla bağlantılıdır. Genellikle ince bağırsağın belli bir bölümünde büyüyerek karaciğere yayılan tümörlerdir.

Serotonin kan testi alternatif isimleri

5-HT seviyesi; 5-hidroksitriptamin seviyesi; serotonin testi

Serotonin kan testi nasıl yapılır?

Kolunuzdaki damardan alınan kan örneği testidir.

Özel bir hazırlığa gerek yoktur.

Kan almak için iğne batırıldığında, bazı insanlar hafif bir ağrı hisseder. Diğerleri batma hisseder. Sonrasında zonklama veya hafif bir morarma olabilir. Bunların tamamı kısa sürede geçer.

Serotonin kan testi testi neden yapılır?

Serotonin, sinir hücreleri tarafından üretilen bir kimyasaldır.

Bu test karsinoid sendrom tanısı koymak için yapılabilir. Karsinoid sendrom, karsinoid tümörlerle ilişkili bir semptom grubudur. Bunlar akciğerlerdeki ince bağırsak, kolon, apendiks ve bronşiyal tüplerin tümörleridir. Karsinoid sendromlu kişilerde genellikle kanda yüksek düzeyde serotonin bulunur.

Serotonin kan testi testi normal sonuçları

Normal aralık 50 ila 200 ng/mL’dir (0,28 ila 1,14 µmol/L).

Not: Normal değer aralıkları, farklı laboratuvarlar arasında biraz farklılık gösterebilir. Bazı laboratuvarlar farklı ölçümler kullanır veya farklı numuneleri test eder. Spesifik test sonuçlarınızın anlamı hakkında doktorunuzla  konuşun.

İlginizi Çekebilir  Meme Kanseri: Bilmeniz Gereken Her Şey

Serotonin kan testi testi anormal sonuçları

Normalden yüksek bir seviye karsinoid sendromu gösterebilir.

Serotonin kan testi riskleri

Kanınızın alınmasında çok az risk vardır. Damarlar ve atardamarların boyutları kişiden kişiye ve vücudun bir tarafından diğerine değişir. Bazı insanlardan kan almak diğerlerinden daha zor olabilir.

Kan alınmasıyla ilişkili diğer riskler hafiftir ancak şunları içerebilir:

Aşırı kanama, bayılma veya baş dönmesi hissi, damarları bulmak için çoklu delikler, hematom (deri altında kan birikmesi), enfeksiyon (cilt her kırıldığında hafif bir risk).

Serotonin kan testi testi sonuçlarımı neler etkileyebilir?

Triptofan açısından zengin yiyecekler yemek, testlerin yanlış bir şekilde yüksek çıkmasına neden olabilir. Bunlar şunları içerir:

Avokado, muz, patlıcan, hickory fındık, kivi, cevizler, ananas, muz, erik, domates, 

ceviz, MAO inhibitörleri ve lityum gibi ilaçlar da serotonin testinin sonuçlarını etkileyebilir.

Serotonin kan testi testi ile birlikte başka hangi testleri yaptırabilirim?

Karsinoid sendromu için ana test, idrarda 5-HIAA adı verilen bir maddeyi ölçer. Bir tümör serotonin ürettiğinde, vücudunuz bunu 5-HIAA’ya dönüştürür. Bu test, 24 saatlik bir süre boyunca yaptığınız tüm idrarın toplanmasını gerektirebilir.

Başka bir test, kanınızdaki kromogranin A adlı bir maddeyi ölçer. Daha yüksek seviyeler, daha büyük bir tümör boyutuna işaret edebilir.

 

Yorum ekleyebilirsiniz