servikal bt nedir

Servikal BT

Servikal BT çekimi nedir?

Servikal BT çekimi, servikal omurganızın görsel bir modelini oluşturmak için özel X-ray ekipmanı ve bilgisayar kullanan tıbbi bir görüntüleme işlemidir. 

Servikal omurganın BT çekimi, omurganın üst kısmında, kafatasının tabanına bağlanan yedi omuru inceler. Omurganın bu bölümünü taramak, doktorunuza boynunuzdaki yapıların nasıl çalıştığı hakkında değerli bilgiler sağlar.

Servikal omurga , omurganın boyundan geçen kısmıdır. Bu nedenle tetkike boyun BT çekimide denir. Yakın zamanda bir kaza geçirdiyseniz veya boyun ağrınız varsa doktorunuz bu tetkiki isteyebilir.

Servikal  BT çekimi yaptırmanın nedenleri:

Servikal BT çekiminin en yaygın nedeni, bir kazadan sonra yaralanma olup olmadığını kontrol etmektir. Muayene, doktorunuzun omurganızın bu belirli bölgesindeki olası yaralanmaları doğru bir şekilde teşhis etmesine yardımcı olabilir. Bununla birlikte, doktorunuz aşağıdakileri araştırmak için testi de isteyebilir:

Sırt ağrısının en yaygın nedeni olan fıtıklaşmış diskler,  çocuklarda servikal omurganın doğum kusurları,  omurgada veya vücudun başka bir yerinde başlamış olabilecek tümörler

kırık kemikler veya potansiyel dengesizlik alanları, servikal omurgadaki enfeksiyonlar.

Ayrıca , kemik yoğunluğunuzu ölçerek, artrit veya osteoporoz gibi belirli kemik hastalıklarınız varsa önemli bilgiler sağlayabilir. Doktorunuzun durumunuzun ciddiyetini belirlemesine ve kırıklardan korunması gereken zayıflamış alanları belirlemesine yardımcı olabilir.

Ek olarak, servikal omurganın taranması, hastanın artrit ve osteoporoz gibi kemiği içeren koşulları varsa çok önemli bilgiler sağlayabilir. Tarama, doktorun durumun ne kadar şiddetli olduğunu belirlemesine yardımcı olabilecek kemik yoğunluğunu ölçer. Ayrıca kırılmalardan korunması gereken zayıflamış alanları da vurgulayabilir. 

İlginizi Çekebilir  Potasyum Kan Testi Nedir?

Ayrıca, doktorunuz  biyopsi yapıyorsa veya servikal omurgadaki enfekte bir bölgeden bir miktar sıvı alıyorsa, işlem sırasında kılavuz olarak kullanabilmeleri için boyun BT çekimi isteyebilir.

Servikal BT çekimi ve röntgen

Kemikler ve yumuşak doku radyasyonu farklı şekilde emer, bu nedenle röntgen filminde farklı renklerde görünürler. Kemikler beyaz görünür. Yumuşak dokular ve organlar gri görünür ve hava siyah bir alan olarak görünür.

BT çekimi benzer şekilde çalışır, ancak tek bir düz görüntü yerine birçok röntgen görüntüsü bir spiral içinde alınır. Daha fazla ayrıntı ve doğruluk sağlar.

Tarayıcının içine girdikten sonra, elektronik X-ışını dedektörleri vücudunuzun emdiği radyasyonu ölçerken, birden fazla X-ışını ışını üst gövde ve boynunuzun etrafında dairesel bir hareketle hareket eder. Bir bilgisayar, kesit  adı verilen ayrı görüntüler oluşturmak için bu bilgileri yorumlar. Bunlar daha sonra servikal omurganızın 3 boyutlu bir modelini oluşturmak için birleştirilir.

Servikal BT çekimi nasıl yapılır?

BT çekimi yaklaşık 10 ila 20 dakika sürer.

Bazı durumlarda, kontrast madde verilmesine ihtiyaç olacaktır. Kontrast madde doktorunuzun vücudunuzdaki belirli bölgeleri net bir şekilde görmesine yardımcı olacaktır. Testiniz kontrast madde gerektiriyorsa, damardan bir enjeksiyon yoluyla alacaksınız. Test başlamadan önce bir hemşire kontrast maddeyi damardan enjekte edecektir.

Hazır olduğunuzda, BT tarayıcısının ortasındaki bir tünele kayan bir muayene masasına (genellikle sırt üstü) uzanacaksınız. Ardından, tomografi ışınları görüntüleri kaydederken masa tarayıcıda yavaşça hareket edecektir.

Tarayıcının içindeyken yaptığınız herhangi bir hareket BT görüntülerini etkileyebilir. Görüntülerin olabildiğince net olması için muayene sırasında hareketsiz kalmanız gerekecektir. Yerinizde kalmanıza yardımcı olmak için bazen bir yastık ve kayışlar kullanılacaktır.

Hareketsiz kalmakta zorlandığınızı biliyorsanız veya klostrofobiniz varsa, doktorunuzdan sakinleştirici isteyebilirsiniz.Taramanın kendisi ağrısız olsa da, kontrast maddeyi  aldıktan hemen sonra vücudunuzda sıcaklık veya ağzınızda metalik bir tat gibi bazı garip hisler fark edebilirsiniz. Bu birkaç dakika içinde kaybolacaktır.

İlginizi Çekebilir  Retrograd Üretrografi Nedir?

Servikal  BT çekimine nasıl hazırlanırsınız?

Görüntüleme işleminiz  kontrast madde  kullanımını içeriyorsa, bazı hazırlıklar yapmanız gerekecektir. Alerjiniz , şeker hastalığınız veya herhangi bir böbrek hastalığı geçmişiniz varsa doktorunuza bildirmeniz gerekmektedir. Nadir durumlarda, insanlar kontrast maddeye  alerjik reaksiyon gösterir. Ayrıca diyabeti tedavi etmek için bazı ilaçlar alırsanız olumsuz reaksiyona neden olabilir .

Kontrast madde  alıyorsanız, taramadan dört ila altı saat önce yememeli veya içmemelisiniz.

Genellikle, taramanın faydaları risklerinden daha ağır basmadığı sürece, hamilelik sırasında BT taramalarının yapılmaması önerilir. Hamileyseniz, bu işlemden önce hekiminizle görüşmeli  doktorunuzun onayını almanız  gerekir.

BT taramanızı etkileyebilecek tüm metal nesneleri çıkarmanız gerekecektir.

Takı, piercing, gözlük, işitme cihazları, çıkarılabilir diş  işlemden önce çıkarmanız  gerekecektir.

Servikal  BT çekiminın riskleri nelerdir?

Radyasyona maruz kalmayı içeren herhangi bir prosedürde olduğu gibi herhangi bir tek taramadan kaynaklanan pozlama çok düşüktür.

Özellikle hamileyseniz, endişelerinizi doktorunuzla görüşmelisiniz. Ciddi bir servikal omurga problemini teşhis etmenin faydaları, radyasyona maruz kalma riskinden daha ağır basar.

Çoğu insanın kontrast boya ile ilgili bir sorunu yoktur.Kontrast madde  yaygın olarak alerjisi olanlar için yan etkiler bulantı , kusma veya kurdeşen içerebilir. Bundan daha ciddi reaksiyonlar son derece nadirdir.

Servikal Disk Hernisinin  Yaygın Belirtileri nelerdir?

Boyun ağrısı. Bu ağrı tipik olarak boynun arkasına veya yanına doğru hissedilir. Dokunulduğunda hassas hissedilen hafif bir ağrıdan keskin veya yakıcı bir ağrıya kadar değişebilir.

Radiküler ağrı. Bu ağrı, boyundaki sıkışmış bir sinirden omuz, kol, el ve/veya parmaklara doğru yayılabilir. Bazen sıcak veya elektrik çarpması gibi hissedilebilir.

Servikal radikülopati. Sıkışmış bir sinir veya sinir kökü iltihabı, uyuşukluğa ve/veya zayıflığın omuz, kol, el ve/veya parmaklara doğru yayılmasına da neden olabilir. Bazı durumlarda radikülopatiye radiküler ağrı da eşlik edebilir .

İlginizi Çekebilir  Folat Testi

Boyun sertliği . Servikal fıtıklaşmış bir diskten kaynaklanan ağrı ve iltihaplanma, belirli boyun hareketlerini kısıtlayabilir ve hareket aralığını azaltabilir.

Semptomlar belirli baş pozisyonları veya aktivitelerle kötüleşir. Fıtıklaşmış bir diskin ağrısı, spor yaparken veya ağır bir ağırlık kaldırırken aktiviteler sırasında alevlenme ve daha kötü hissetme eğilimindedir. Bir tarafa dönme veya başı öne eğme gibi belirli baş pozisyonları da ağrıyı kötüleştirebilir.

Boyun fıtığı nedir?

Diskinizin jel benzeri merkezi, sert disk duvarındaki (halka) bir yırtık yoluyla yırtıldığında fıtıklaşmış bir disk oluşur.

Ağrı, fıtıklaşmış diskin basıncının neden olduğu spinal sinir iltihabı ve şişmesinin bir sonucudur. Zamanla, fıtık küçülme eğilimindedir ve kısmi veya tam ağrı rahatlaması yaşayabilirsiniz. Çoğu durumda, boyun ve/veya kol ağrısı geçecekse, yaklaşık 6 hafta içinde geçecektir.

Fıtıklaşmış bir diskin semptomları, fıtığın konumuna ve ağrıya verdiğiniz cevaba bağlı olarak büyük ölçüde değişir. Boyun fıtığı varsa, kolunuza ve muhtemelen elinize yayılan bir ağrı hissedebilirsiniz. Ayrıca kürek kemiğinizin üzerinde veya yakınında ağrı ve başınızı döndürürken veya boynunuzu bükerken boyun ağrısı hissedebilirsiniz. Bazen kas spazmlarınız olabilir (kaslar kontrolsüz bir şekilde kasılır). Bazen ağrıya kolunuzda uyuşma ve karıncalanma eşlik eder.

Ağrıyı, yaralanmaya neden olabilecek herhangi bir travmatik olay olmadan uyandığınızda fark etmiş olabilirsiniz. Bazı hastalar, kollarını başlarının arkasında yüksek bir konumda tutarak rahatlama bulurlar çünkü bu pozisyon sinir üzerindeki baskıyı hafifletir.

Servikal disk hernisin nedenleri nelerdir?

Disk hernileri, yaralanma ve yanlış kaldırma nedeniyle şişebilir veya fıtıklaşabilir veya kendiliğinden oluşabilir. Yaşlanma önemli bir rol oynar. Yaşlandıkça diskleriniz kurur ve sertleşir. Diskin sert lifli dış duvarı zayıflayabilir. Jel benzeri çekirdek, disk duvarındaki bir yırtık yoluyla şişebilir veya yırtılabilir ve bir sinire dokunduğunda ağrıya neden olabilir. Genetik, sigara ve bir dizi mesleki ve eğlence aktivitesi erken disk dejenerasyonuna yol açar.

Servikal BT fiyatları  2023 

Servikal BT fiyatları bölgeden bölgeye hatta aynı bölgede kurudan kuruma farklılık göstermektedir. Servikal BT fiyatları hakkında bilgi almak için 05378576593 nolu telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Yorum ekleyebilirsiniz