sinüs grafisi fiyatları

Sinüs Röntgeni

Sinüs röntgeni nedir?

Sinüs röntgeni, sinüslerinize bakmak için röntgen kullanan bir görüntüleme testidir. Sinüsler, burun geçişinizin yakınında hava dolu ceplerdir (boşluklar).

X-ışınları, kemiklerinizin ve iç organlarınızın görüntülerini oluşturmak için az miktarda radyasyon kullanır. X-ışınları çoğunlukla kemik veya eklem problemlerini bulmak veya kalp ve akciğerleri kontrol etmek için kullanılır. Sinüs röntgeni, bir tür röntgendir.

Sinüs röntgeni basit ve hızlıdır ve vücudunuza konan herhangi bir alet içermez (invazif değildir). Doktorunuza  yararlı bilgiler verebilir. Ancak bir sinüs röntgeni yalnızca Doktorunuza  bir sorun olduğunu söyleyebilir. Sorunun belirli bir nedenini göstermez.

BT taraması veya MR sinüslerinizin daha iyi görüntülerini verebilir. Bazı durumlarda sinüs röntgeni yerine bu taramalardan birine sahip olabilirsiniz.

Sinüs röntgeni alternatif isimleri

Paranazal sinüs grafisi; Röntgen – sinüsler

Sinüs röntgeni nasıl çekilir?

Röntgen görüntülerinde sinüslerdeki herhangi bir sıvının görülebilmesi için bir sandalyeye oturmanız istenir. Teknisyen, görüntüler çekilirken başınızı farklı konumlara yerleştirebilir.

Sinüs röntgeni ile çok az rahatsızlık vardır veya hiç yoktur.

Sinüs röntgen testi neden yapılır?

Sinüsler alın, burun kemikleri, yanaklar ve gözlerin arkasında bulunur. Sinüs açıklıkları tıkandığında veya çok fazla mukus biriktiğinde bakteri ve diğer mikroplar büyüyebilir. Bu, sinüzit adı verilen sinüslerin enfeksiyon ve iltihaplanmasına yol açabilir.

Aşağıdakilerden herhangi birine sahip olduğunuzda bir sinüs röntgeni istenir:

sinüzit belirtileri, deviye septum (eğri veya bükülmüş septum, burun deliklerini ayıran yapı) gibi diğer sinüs bozuklukları, Başın o bölgesindeki başka bir enfeksiyonun belirtileri

İlginizi Çekebilir  Omurga Röntgeni

Bu günlerde sinüs röntgeni sıklıkla istenmiyor. Bunun nedeni bir Sinüslerin BT taraması daha fazla ayrıntı gösterir.

Sinüs röntgenini neden yaptırmalıyım ?

Doktorunuz  aşağıdakilere sahip olabileceğinizi düşünürse sinüs röntgenine ihtiyacınız olabilir:

Sinüslerinizin yaralanması, iltihap (sinüzit), enfeksiyon, kanama, tümör veya diğer kitle

Sinüs ameliyatından sonra sinüs röntgenine de ihtiyacınız olabilir.

Sinüs röntgeni sırasında ne olur?

Ayakta veya hastanede kalışınızın bir parçası olarak sinüs röntgeni çekebilirsiniz. Testin yapılma şekli, durumunuza ve doktorunuzun uygulamalarına bağlı olarak değişebilir.

Genellikle bir sinüs röntgeni şu süreci takip eder:

Testin önüne geçebilecek herhangi bir takıyı veya diğer nesneleri çıkarmanız istenecektir.

Başınız dikkatli bir şekilde röntgen cihazı ile röntgen filmi arasına yerleştirilecektir. Bir köpük mengene başınızı sabit tutacaktır. Mengene acıtmaz.

Teknisyen, X-ışınlarına maruz kalmamanız için vücudunuzun geri kalan kısmını kurşun bir önlük (kalkan) ile kaplayabilir.

Teknisyen, röntgen çekilirken sizden birkaç dakika hareketsiz durmanızı isteyecektir.

Olası bir yaralanmaya bakmak için röntgen gerekliyse, teknoloji uzmanı daha fazla yaralanmayı önlemek için özel dikkat gösterecektir. Örneğin, doktorunuz servikal omurga kırığınız olduğunu düşünürse boyunluk takabilirsiniz.

Bazı sinüs röntgen çalışmaları birkaç farklı pozisyonda olmanızı gerektirebilir. Röntgen çekimi sırasında hareketsiz kalmak çok önemlidir. Herhangi bir hareket görüntünün kalitesini etkileyebilir. Bu durumda başka bir röntgen çekmeniz gerekebilir.

Teknisyen, görüntü çekilirken özel bir pencerenin arkasına geçer.

Sinüs röntgeni ağrılı değildir. Ancak yakın zamanda bir ameliyat veya yaralanma geçirdiyseniz, farklı pozisyonlara geçmekten dolayı biraz rahatsızlık veya ağrı hissedebilirsiniz. Teknisyen, olası tüm konfor önlemlerini kullanacak ve herhangi bir rahatsızlığı veya acıyı en aza indirmek için taramayı mümkün olan en kısa sürede yapacaktır.

Sinüs röntgeni anormal sonuçları

Röntgen bir enfeksiyon, tıkanıklık, kanama veya tümör tespit edebilir.

İlginizi Çekebilir  Erüptif Ksantomatoz: Deri Altında Gizli Tehlike

Sinüs röntgeninden sonra herhangi bir özel bakıma ihtiyacınız yoktur. Doktorunuz, durumunuza bağlı olarak size başka talimatlar verebilir.

Sinüs röntgen testi riskleri nelerdir?

Radyasyona maruz kalma oranı düşüktür. X-ışınları, görüntüyü üretmek için en düşük miktarda radyasyon kullanılacak şekilde izlenir ve düzenlenir.

Hamile kadınlar ve çocuklar röntgen risklerine karşı daha hassastır.

 

Yorum ekleyebilirsiniz