sürrenal mr fiyatları 2022

Sürrenal MR 

Sürrenal bezlerin  hastanın karnını taramak ve sürrenal kitleleri incelemek için manyetik rezonans görüntülemenin kullanılmasını içerir.

Sürrenal MR , belirsiz sürrenal lezyonları, özellikle lipidden fakir adenomları  daha fazla değerlendirmek için bir araya getirilmiş  bir grup MR  dizisinden oluşan bir MR protokolüdür.

Tarama yaklaşık bir saat sürer. MR manyetik alanları ve gradyan-yankı dizilerini kullanır vücut yapılarının görüntülerini oluşturmak ve sürrenal kitlelerin karakterizasyonunu sağlamak.

Sürrenal bezler ve sürrenal lezyonları karın MR taramalarında iyi görüntüleyebilmek için hastaya kontrast madde enjekte edilebilir.

MR, sürrenal adenomlar olarak da bilinen iyi huylu ve kötü huylu  sürrenal lezyonları hem teşhis etmek hem de ayırt etmek için kullanılır. Sürrenal lezyonlar arasındaki ayrım prognozu ve tedaviyi doğrudan etkilediği için onkoloji hastaları için çok önemlidir. Sürrenal bez protokolü sürrenal bezlerdeki belirsiz lezyonları değerlendiren bir MR çekimidir.

Sürrenal bezleri çevreleyen yağ, sürrenal kitlelere kontrast artışı sağlayarak sürrenal görüntülemeyi destekler. Kesitsel görüntüleme aksial veya koronal manyetik rezonans görüntüleme taraması gibi, tıp uzmanlarının sürrenal sorunları görüntülemesine ve teşhis etmesine yardımcı olur.

Sürrenal adenomları incelemek için Sürrenal bez MR güvenli ve oldukça etkilidir. Gelişmiş bilgisayarlı tomografi (BT) taramalarıyla karşılaştırıldığında, genellikle görüntülemede ilk tercih genç hastalar ve emziren anneler için.

Sürrenal  MR neden yapılır ?

Sürrenal adenomların BT taramasının sonuçları yetersiz olduğunda sürrenal MR önem kazanır. Belirli kanserlerin tanımlanmasında MR görüntüleme bulguları, BT taramalarından ve BT görüntülerinden daha doğru olabilir. Bu doğruluk, MR görüntülemenin daha fazla yumuşak doku kontrastı sağlama yeteneğinden kaynaklanır.

İlginizi Çekebilir  Akciğer Pletismografisi: Nefes Fonksiyonlarını Değerlendirmek

Çünkü (beyninizin tabanında yer alan) hipofiz bezinin tümörleri neden olabilir sürrenal kanser ile benzer semptomlar için bir MR da kullanılabilir.

Sürrenal  MR Neleri Tespit Edebilir?

Semptomatik ve asemptomatik hastalarda sürrenal lezyonları. 

Sürrenal lezyonlar veya organdaki tümör veya neoplazm gibi patolojik değişiklikler, MR görüntüsünde sürrenal adenom veya sürrenal kitleler olarak görülebilir. Bu lezyonlar iyi huylu koşullar(sürrenal adenom, feokromositoma, kist, kistik lenfanjiyom veya miyelolipom gibi) veya kötü huylu koşullar(sürrenal metastazlar, sürrenal kortikal karsinom gibi) temsil edebilir.

Sürrenal MR görüntüleme, radyoloğa tümör içi yağ tespitine yardımcı olan kimyasal şift MR görüntülemeyi de içerir. Lipid açısından fakir adenomlar ve lipid açısından zengin adenomlar arasında ayrım yapmak için kullanılabilir.

Gradyan-yankı sıralaması daha kesin görüntüleme özellikleriyle sonuçlandığından, yüksek sinyal yoğunluğu ve düşük sinyal yoğunluğu görüntüleme bulguları, Sürrenal kitlelerin doğru karakterizasyonunu sağlar.

Sürrenal  MR testine nasıl hazırlanmalıyım?

Randevu saatinden 3-4 saat önce doktorunuz tarafından aksi belirtilmedikçe herhangi bir şey yiyip içmemelisiniz. Klostrofobiniz varsa (küçük, kapalı alanlardan korkuyorsanız) veya 30 dakikadan fazla sırt üstü yattığınızda ağrı hissediyorsanız, sevk eden doktorunuz size yardımcı olması için bir gevşetici veya ağrı kesici ilaç yazabilir. MR işleminizden  önce rahatlatıcı ilaç almayı planlıyorsanız, sizi eve bırakabilecek biriyle gelmeniz gerekir. 

Lütfen takılarınızı ve değerli eşyalarınızı evde bırakın. Rahat kıyafetler tercih edin.

Sürrenal MR  Teşhis ve Önleme

Tarama testleri bazı kanserleri erken bulabilir. Kanser teşhisi ile kanseri önleme arasındaki fark, bir şeyin olup olmadığını öğrenmek ile o şeyin olmasını engellemeye çalışmak arasındaki farktır.

Sağlıklı yaşam tarzı seçimleri yapmak ve tüm vücudun düzenli kontrollerini yapmak, uzun süreli sağlık sağlar.

Kanserden korunmanın amacı sağlık sorunlarını tespit etmek semptomlar gelişmeden önce tespit etmek.

İlginizi Çekebilir  Östrojen Testi

Birincil: Hastanın diyetinde ve/veya yaşam tarzında değişiklikler yaparak kanserojen süreci tersine çevirmek veya engellemek.

İkincil: Kanseri mümkün olan en erken aşamada tespit etmek için tarama ve test etme. MR, BT ve diğer radyoloji testlerinin devreye girdiği yer burasıdır. 

Üçüncül: Halihazırda kanser teşhisi konmuş ve sekonder malignite taraması için aday olan hastalar için.

Kanser teşhisi, bir tıp uzmanının bir hastanın belirli bir organda habis lezyonlara sahip olduğunu doğruladığı ikincil ve üçüncül kanser önleme seviyelerinde gerçekleşir.

Bir hasta, yalnızca önleyici bakım prosedürü uygulandığında teşhis bakımına taşınır.

Birincil ve ikincil kanser önleme adımlarına yatırım yapmak – kendiniz için sağlıklı bir yaşam tarzı oluşturmak ve düzenli olarak hücre karsinomu taraması yapmak – geçirme olasılığını büyük ölçüde azaltabilir.

Önleyici bakım uzun vadede sağlıklı kalmanızı sağlar ve hatta hayatınızı kurtarabilir.

Sürrenal Bezler Nerelerde Bulunur?

İki Sürrenal beziniz vardır, her iki  böbreğin tepesinde yer alır. Küçük, sarımsı, üçgen biçimli yumuşak doku organlarıdır. Vücudunuzun endokrin sisteminin bir parçası olarak dopamin, epinefrin (Sürrenalin) ve norepinefrin gibi katekolaminler üretirler. Bu hormonlar metabolizma düzenlemesine, uygun bağışıklık fonksiyonuna ve kan basıncı düzenlemesine yardımcı olur.

Sürrenal bez iki parçaya bölünmüş. Sürrenal medulla bezin merkezinde, Sürrenal korteks ise dış kısmı oluşturur.

Sürrenal MR testi riskleri nelerdir?

Makine tarafından kullanılan manyetik alan veya radyo dalgaları ile ilgili bilinen herhangi bir sağlık riski yoktur. Bazı insanlar kontrast maddeye duyarlıdır ve alerjik reaksiyon geliştirebilir. Bazı özel durumlar manyetik alan kullanımını sınırlar, bu nedenle aşağıdakilerden herhangi biri sizin için geçerliyse doktorunuza söylemeniz önemlidir:

kalp pili veya yapay kalp kapağı, metal plaka, pim veya diğer metalik implant, anevrizma klipleri, önceki kurşun yarası, koklear implant veya diğer işitme cihazı ,Vücudunuzdaki herhangi bir metalik madde, elde edilen görüntülerin ve değerlerin kalitesini etkileyebilir.

İlginizi Çekebilir  Sinüs Röntgeni: Sağlığınızı Görüntülemenin İncelikleri

 

Yorum ekleyebilirsiniz