toraks emar ücretleri

Toraks MR

Toraks MR nedir ?

Toraks MR (manyetik rezonans görüntüleme) taraması, göğüs (göğüs bölgesi) resimlerini oluşturmak için güçlü manyetik alanlar ve radyo dalgaları kullanan bir görüntüleme testidir. Radyasyon (x-ışınları) kullanmaz.

Toraks MR  Çekimine  Nasıl Hazırlanılır?

Taramadan 4 ila 6 saat önce hiçbir şey yememeniz veya içmemeniz istenebilir.

Klostrofobiniz varsa (kapalı alanlardan korkuyorsanız) doktorunuza söyleyin. Uykulu hissetmenize ve daha az endişeli hissetmenize yardımcı olacak bir ilaç verilebilir. Doktorunuz  makinenin vücudunuza çok yakın olmadığı bir açık MR önerebilir.

Testten önce, aşağıdakilere sahipseniz doktorunuza  söyleyin:

Beyin anevrizması klipleri,yapay kalp kapakçıkları, kalp defibrilatörü veya kalp pili, iç kulak (koklear) implantlar, böbrek hastalığınız varsa veya diyalize giriyorsanız (kontrast alamayabilirsiniz), yakın zamanda yerleştirilmiş yapay eklemler, vasküler stentler

Geçmişte metal levha ile çalışmış (gözünüzdeki metal parçaları kontrol etmek için testlere ihtiyacınız olabilir)

MR güçlü mıknatıslar içerir, bu nedenle MR tarayıcı ile odaya metal nesnelerin girmesine izin verilmez. Bunun nedeni, vücudunuzdan tarayıcıya doğru çekilme riskinin olmasıdır. Kaldırmanız gereken metal nesnelere örnekler:

Kalemler, cep bıçakları ve gözlükler, takı, saat, kredi kartı ve işitme cihazı gibi ürünler

Pimler, saç tokaları ve metal fermuarlar, çıkarılabilir diş 

Yukarıda açıklanan yeni cihazlardan bazıları MR uyumludur, bu nedenle radyoloğun  MR ın mümkün olup olmadığını belirlemek için kullanılan  malzemenin  MR cihazına uygun olduğunu tespit etmek için sevk eden hekimden MR cihazına girmesine uygundur yazısı ile hastaların gelmesini isteyebilir.

Toraks MR çekimi nasıl yapılır ?

MR muayenesi ağrıya neden olmaz. Hareketsiz durmakta güçlük çekiyorsanız veya çok gerginseniz, rahatlamanız için size ilaç verilebilir. Çok fazla hareket MR görüntülerini bulanıklaştırabilir ve doktor görüntülere baktığında hatalara neden olabilir.

İlginizi Çekebilir  P24 Testi

Masa sert ya da soğuk olabilir ama battaniye ya da yastık isteyebilirsiniz. Makine açıldığında, yüksek gümbürtü ve uğultu sesleri çıkarıyor. Gürültüyü azaltmak için kulak tıkaçları takabilirsiniz.

Odadaki bir dahili telefon, istediğiniz zaman biriyle konuşmanıza olanak tanır. 

Size rahatlamanız için bir ilaç verilmediği sürece iyileşme süresi yoktur. MR taramasından sonra normal günlük yaşantınıza ve  ilaçlarınızı almaya  devam edebilirsiniz.

Toraks MR çekimi  neden yapılır?

Toraks MR, göğüs bölgesindeki dokuların ayrıntılı resimlerini sağlar. Genel olarak, akciğerlere bakmak BT göğüs taraması kadar iyi değildir, ancak diğer dokular için daha iyi olabilir.

Toraks MR şu amaçlarla yapılabilir:

MR görüntülemenin bulmaya yardımcı olabileceği şeylerin kısa bir listesi şunları içerir:

Anormal kitleler (kanserli ve diğer),  tümör büyümesi,  akciğer kanseri,  doku hasarı/stresi,  tümörlerin veya anormal kitlelerin boyutu, kapsamı ve yayılması, kalbin çeşitli bölgelerine ve buradan kan akışı, göğüs kemiği sorunları, yumuşak doku yaralanmaları ve dahası radyasyona tekrar tekrar maruz kalmaktan kaçınmak için, önceki röntgen veya BT taramalarından elde edilen bulguları netleştirmek, göğüste anormal büyümeleri teşhis etmek, kan akışını değerlendirmede, lenf düğümlerini ve kan damarlarını göstermede, göğüs yapılarını birçok açıdan göstermede, akciğer  kanserinin vücudun diğer bölgelerine yayılıp yayılmadığına bakmak için  (buna evreleme denir — gelecekteki tedavi ve takibe rehberlik etmeye yardımcı olur ve size gelecekte ne bekleyeceğiniz konusunda bir fikir verir) tümörleri tespit etmek için doktorunuz MR isteyebilir.

Toraks MR Sonuçları

Anormal bir toraks MR ı aşağıdakilerden kaynaklanabilir:

Duvarda bir yırtık, kanı kalpten (aort) dışarı taşıyan ana arterde anormal bir genişleme veya balonlaşma veya daralma, akciğerlerdeki veya göğüsteki ana kan damarlarındaki diğer anormal değişiklikler, kalp veya akciğer çevresinde kan veya sıvı birikmesi, akciğer kanseri veya vücudun başka yerlerinden akciğerlere yayılan kanser, veya tümörleri, timüs tümörü gibi göğüs kanseri veya tümörleri, kalp kasının zayıfladığı, gerildiği veya başka bir yapısal problemin olduğu hastalık ( kardiyomiyopati ),  akciğerlerin etrafında sıvı toplanması (plevral efüzyon),  akciğerlerin büyük hava yollarının hasar görmesi ve genişlemesi (bronşektazi), büyümüş lenf düğümleri , kalp dokusunun veya kalp kapağının enfeksiyonu, yemek borusu kanseri, göğüste lenfoma, kalbin doğum kusurları, göğüste tümörler, nodüller veya kistler.

İlginizi Çekebilir  Prostat biyopsisi

Toraks MR Riskleri Nelerdir?

MR radyasyon kullanmaz. Bugüne kadar, manyetik alanlardan ve radyo dalgalarından herhangi bir yan etki bildirilmemiştir.

Kullanılan en yaygın kontrast  türü gadolinyumdur ve çok güvenlidir. Maddeye karşı alerjik reaksiyonlar nadiren meydana gelir. Bununla birlikte gadolinyum, diyalize ihtiyaç duyan böbrek sorunları olan kişiler için zararlı olabilir. Böbrek problemleriniz varsa, testten önce doktorunuza söyleyin.

MR sırasında oluşturulan güçlü manyetik alanlar, kalp pillerinin ve diğer implantların da çalışmamasına neden olabilir. Ayrıca vücudunuzun içindeki bir metal parçasının hareket etmesine veya kaymasına neden olabilir.

Yorum ekleyebilirsiniz