bilirubin testi fiyatları

Total Bilirubin

Total Bilirubin Testi Nedir?

Bilirubin adı verilen bir maddenin miktarını ölçen bir kan testidir. Bu test, karaciğerinizin ne kadar iyi çalıştığını öğrenmek için kullanılır. Genellikle karaciğer fonksiyonunu ölçen bir test panelinin parçasıdır. Kanınızdaki az miktarda bilirubin normaldir, ancak yüksek bir seviye karaciğer hastalığının bir işareti olabilir.

Total bilirubin kan testi, konjuge olmayan ve konjuge bilirubini içerir. Bilirubinin analitik ölçümü  nedeniyle, konjuge olmayan bilirubin indirekt bilirubin olarak da adlandırılabilirken, konjuge bilirubin ayrıca direkt  bilirubin olarak da adlandırılabilir.

Karaciğer, yiyecekleri sindirmenize yardımcı olmak için safra yapar ve safrada bilirubin bulunur. Çoğu bilirubin, vücudun normal kırmızı kan hücrelerini parçalama sürecinden gelir. Sağlıklı bir karaciğer normalde bilirubinden kurtulabilir. Ancak karaciğer problemleriniz olduğunda, bilirubin vücudunuzda sağlıksız seviyelere çıkabilir.

Total Bilirubin testi nasıl yapılır?

Test kan örneği ile yapılır. Kolunuzdaki veya elinizdeki bir damardan kan almak için bir iğne kullanılır. Bebeklerde, küçük bir iğne ile topuktan kan örneği alınır.

Total Bilirubin testine nasıl hazırlanırım?

Testten önce doktorunuzun yeme içme konusundaki talimatlarını izleyin. Doktorunuza  bu teste hazırlanmak için yapmanız gereken başka bir şey olup olmadığını sorun. Doktorunuza , aldığınız tüm ilaçlar, şifalı bitkiler, vitaminler ve takviyeler hakkında bilgi verin. Buna reçete gerektirmeyen ilaçlar ve kullanabileceğiniz yasa dışı ilaçlar dahildir.

Total bilurubin testi neden yapılır ?

Karaciğer hasarı veya hastalığı belirtileriniz varsa bu teste ihtiyacınız olabilir. Belirtiler şunları içerir:

İlginizi Çekebilir  Ferritin Testi

Sarımsı cilt veya gözler (sarılık), karın ağrısı, koyu idrar, açık renkli dışkı,  ateş ve titreme gibi grip benzeri semptomlar.

Karaciğer hastalığı tedavisi görüyorsanız, bilirubin seviyenizi düzenli olarak test ettirebilirsiniz.

Birçok sağlıklı yenidoğan da sarılık gelişebilir. Bebeklerde çoğu sarılık sorun yaratmaz. Ancak bebekler genellikle doğumdan kısa bir süre sonra test edilir çünkü yüksek bilirubin seviyesi beyni etkileyebilir, sağırlığa yol açabilir ve zihinsel veya gelişimsel engellere neden olabilir.

Kan dolaşımındaki yüksek bilirubin seviyeleri, safra kesesi hastalığının ve hemolitik anemi denilen bir durumun belirtisi, karaciğerinizden safra taşıyan yapılarda bir tıkanıklık olup olmadığını öğrenmek için, kırmızı kan hücresi üretimiyle ilgili problemlerle ilgili bozuklukları teşhis etmek için doktorunuz  bu kan testini isteyebilir.

Total Bilirubin sonucunuzun çok düşük olması ne anlama gelir?

Kandaki düşük total bilirubin seviyesi endişe nedeni değildir. Bilirubin düzeylerinin düşmesine neden olabilecek bazı ilaçlar/takviyeler (C vitamini gibi) vardır, ancak bununla ilişkili zararlı etkiler yoktur.

Total Bilirubin Test Sonuçları

Test sonuçları yaşınıza, cinsiyetinize, sağlık geçmişinize ve diğer şeylere bağlı olarak değişebilir. Test sonuçlarınız kullanılan laboratuvara bağlı olarak farklı olabilir. Bir sorununuz olduğu anlamına gelmeyebilir. 

Bilirubin sonuçları yaşınıza, cinsiyetinize ve sağlığınıza bağlıdır. Normal bilirubin seviyeleri genellikle desilitrede (mg/dL) 1 miligramdan azdır. Sarılığı olan yetişkinler genellikle 2.5mg/dL’den daha yüksek bilirubin seviyelerine sahiptir. Sağlıklı bir yenidoğanda, 15 mg/dL’den yüksek bilirubin seviyeleri sorunlara neden olabilir.

İlaçlar ve bitkisel takviyeler bilirubin seviyenizi artırabilir. Hamilelik ve alkol almak da karaciğerinizde bilirubin birikmesine neden olabilir.

Total bilurubin  testi ile  birlikte başka hangi testleri yaptırabilirim?

Karaciğer problemlerinizin nedenini bulmak için başka kan testleriniz olabilir. Ayrıca idrar testleri, ultrason veya karnınızın diğer görüntüleme taramaları veya karaciğer biyopsisi olabilir.

İlginizi Çekebilir  Aminoasidüri Testi

Yeni doğanlar için, doktorlar genellikle bilirubin testine ek olarak bir idrar testi de isterler.

Total Bilirubin kan testi hakkında bilmem gereken başka bir şey var mı?

Bir bilirubin kan testi, karaciğer sağlığınızın sadece bir ölçüsüdür. Doktorunuz  bir karaciğer hastalığınız veya kırmızı kan hücresi bozukluğunuz olabileceğini düşünüyorsa, başka testler önerilebilir. Bunlara karaciğer fonksiyon testleri, kanınızdaki farklı maddeleri ölçen bir grup test ve karaciğerde yapılan belirli proteinler için testler dahildir.

Bilirubin kan testinden önce bir şey yememeniz veya içmemeniz istenirse, kan alımınızı bitirdikten sonra yemek için atıştırmalık bir şeyler getirebilirsiniz. Kan testinin hemen ardından normal aktivitelerinize devam edebilirsiniz.

İğnenin enjekte edildiği bölgede hafif morarma veya ağrı olabilir. Bunların tamamı kısa sürede geçer.

 

Yorum ekleyebilirsiniz