transvajinal ultrason fiyatları

Transvajinal Ultrason

Transvajinal ultrason nedir?

Ultrason, yüksek frekanslı ses dalgaları için kullanılan terimdir. Ultrason muayeneleri, vücudunuzun içini gösteren bir ekranda görüntü oluşturmak için bu ses dalgalarını kullanır. Ultrason, eğitimli bir radyoloji uzmanı tarafından gerçekleştirilir.

Transvajinal ultrason, kadın pelvisinin bir muayenesidir. Rahim (rahim), serviks (rahim boynu), endometrium (rahim zarı), fallop tüpleri, yumurtalıklar, mesane veya pelvik boşlukta herhangi bir anormallik olup olmadığını görmeye yardımcı olur. Transdüser adı verilen özel, pürüzsüz, ince, elde taşınabilir bir cihaz kullanarak vajinanın içinden pelvik organlara bakar. Bu, karın derisine uygulanan ılık su bazlı berrak bir jel kullanan ve probun pelvik bölgede nazikçe hareket ettirildiği karın ultrasonundan farklıdır.

Tüm ultrason transdüserleri yüksek frekanslı ses dalgalarını iletir ve bunlar vücuttaki farklı yumuşak dokulardan, yapılardan veya kısımlardan farklı şekillerde yansıtılır. Bu ses dalgaları, ekranda hareketli bir görüntü oluşturan elektriksel darbelere dönüştürülür.

Ultrasonun birçok avantajı vardır. Ağrısızdır ve radyasyon içermez, bu da çok güvenli olduğu anlamına gelir. Doktorunuz özellikle talep etmedikçe enjeksiyon yapılmaz. Yüksek frekanslı ses dalgaları, vücudun en küçük kısımlarına bakabilen görüntülerin çok yüksek ayrıntı göstermesini sağlar. Doktorunuz yanınızda olacak ve endişelerinizi dile getirme fırsatınız olacak.

Transvajinal ultrason neden yapılır ?

Pelvik ağrı veya anormal kanama semptomlarınız varsa veya miyom (rahim kas tümörleri), polipler (rahim zarının kalınlaştığı alanlar), yumurtalık kistleri veya tümörleri, kısırlık kontrolü veya erken gebelik değerlendirmesi için doktorunuz tarafından test istenir. Genellikle vücudun dışında, karnın alt kısmında (karın) düz bir prob kullanılarak yapılan bir abdominal ultrason taramasını takip eder.

İlginizi Çekebilir  Aldosteron İdrar Testi

Transvajinal ultrason, alt karından pelvisin ultrason taramasına kıyasla, pelvisteki organların, özellikle uterusun (fallop tüpleri ve yumurtalıklar dahil) çok daha ayrıntılı görüntülerini elde etmemizi sağlar.

Transvajinal ultrason için nasıl hazırlanırım?

Herhangi bir hazırlık gerekli değildir. Test yapılmadan önce tuvalete gitmeniz ve mesanenizi boşaltmanız istenecektir.

Adet görüyorsanız, muayene hala yapılabilir ve bazı jinekolojik problemlerin değerlendirilmesinde genellikle bir avantajdır. Tampon takıyorsanız, çıkarılması gerekecektir.

Transvajinal ultrason kişisel olarak invaziv bir muayenedir, bu nedenle testi yaptırmadan önce bir onay formu imzalamanız istenebilir. Muayene sırasında her zaman hastanın onuru ve mahremiyeti korunur.

Muayene kadın veya erkek olabilen radyoloji uzmanları tarafından yapılır. 

Transvajinal ultrason yaptırmak istemediğinize karar verirseniz, radyoloji tesisindeki resepsiyon personeline bilgi vermeli ve bunun yerine karın ultrasonu talep edebilirsiniz. Karın ultrasonunuz varsa, mesanenizin dolu olması için testinizden 30 dakika önce iki ila üç bardak su içmeniz gerekecektir.

Vücudunuzun alt kısmına kolay erişim sağlayan rahat giysiler giymek iyi bir fikirdir.

Transvajinal ultrason nasıl yapılır ?

Mesanenizi boşalttıktan sonra belden aşağısını soyunmanız ve önlük giymeniz istenebilir. Daha sonra bir muayene sedyesine yatmanız istenecektir. Genellikle, üzerinizi tam olarak örtecek  bir çarşav size verilecektir. Bacaklarınızı bükmeniz istenecek ve vajinaya özel bir prob yerleştirilecektir. Prob tampondan biraz daha büyüktür ve özellikle vajinaya rahatça oturacak şekilde şekillendirilmiştir. Probun üzerine koruyucu bir örtü yerleştirilir ve yerleştirme kolaylığı için üzerine ılık jel uygulanır. Yavaşça pelvisin içinde hareket ettirilir ve görüntüler çekilir. Daha iyi görüntüler için bazı pelvik organları transdüsere ​​yaklaştırmaya çalışmak için karnınızın alt bölgesini muayene eden doktor eliyle hafif bastırabilir.

Muayene “gerçek zamanlı” olarak yapılır, yani ekranda gördüğünüz görüntüler pelvik (alt karın) bölgenizin içini gösterir. Muayene sırasında görüntü de  alınır.

İlginizi Çekebilir  Beta Karoten Testi

Transvajinal ultrason incelemesi 15-30 dakika arasında sürer.

Testin sonunda, prob tamamen sterilize edilir ve temizlenir.

Transvajinal ultrasonun herhangi bir yan etkisi veya riski  var mı?

Transvajinal ultrasonun yan etkileri yoktur. işlemden sonra normal aktivitelere devam edebileceksiniz. Testten sonra kullanılan jelden dolayı hafif bir vajinal akıntı fark edebilirsiniz, ancak bu 24 saat içinde durmalıdır.

Transvajinal ultrason yaptırmanın bilinen bir riski yoktur. Görüntü elde etmek için ses dalgalarını kullanır ve radyasyon içermez.

Hamileyseniz, fetus (doğmamış bebek) için herhangi bir risk yoktur. Hamileyseniz ve suyunuz geldiyse ancak doğum yapmıyorsanız (buna erken zar yırtılması denir), doğmamış bebeğinize enfeksiyon bulaşma riskinde küçük bir artış olduğu için ultrason yaptırmanız önerilmez.

Hamileyseniz ve anormal derecede düşük yerleşimli bir plasentaya (plasenta previa denir) sahip olduğunuz biliniyorsa ve vajinal kanama yaşıyorsanız, kanamayı daha da kötüleştirebileceğinden transvajinal ultrason yaptırmanız önerilmez.

Transvajinal ultrasonun faydaları nelerdir?

Dönüştürücünün vajinaya yerleştirilmesi, pelvik organların çok yakın ve net bir şekilde görülmesini ve bölgenin çok net ultrason görüntülerinin alınmasını sağlar. Bu, gerekli olabilecek herhangi bir ileri araştırma veya tedavi hakkında doktorunuzla aranızdaki görüşmeye rehberlik etmeye yardımcı olacaktır.

Transvajinal ultrasonu kim yapar?

Muayene, testi yapmak için özel olarak eğitilmiş ve akredite sağlık profesyonelleri olan radyoloji uzmanları tarafından gerçekleştirilir.

Radyoloji uzmanı, taramanın tam bir raporu yazacak ve sevk eden doktorunuza gönderilecektir.

Transvajinal ultrason nerede yapılır?

Muayene, bir hastanenin radyoloji bölümünde, özel radyoloji kliniğinde veya obstetrik ve jinekolojik görüntüleme için uzman bir klinikte yapılır. Muayene, ultrason ekranındaki görüntülerin net bir şekilde görülebilmesi için loş ışıkla aydınlatılabilen bir ultrason odasının mahremiyetinde gerçekleştirilir. Mahremiyetinizi korumak için muayene kapısı kapalıdır ve dışarıda ultrason muayenesinin devam ettiğini belirten bir işaret vardır.

İlginizi Çekebilir  Kapsül Endoskopisi Gastrointestinal Sistemimize Göz Gezdirelim

Transvajinal ultrasonumun sonuçlarını ne zaman alabilirim ?

Doktorunuzun yazılı bir rapor alması için geçen süre değişiklik gösterecektir. İşleminizin gerçekleştirilmesinden sonra 5-10 dk içerisinde raporunuz ve görüntüleriniz hazır olacak size teslim edilecektir.  

Sonuçları doktorunuzla yüz yüze veya telefonda görüşmeniz önemlidir, böylece sonuçların sizin için ne anlama geldiğini açıklayabilirler.

Transvajinal Ultrason Fiyatları 2023 

İstanbulda transvajinal ultrason fiyatları bölgeden bölgeye hatta aynı bölgede kurumdan kuruma değişmektedir. Transvajinal  ultrason fiyatları hakkında bilgi almak için bizi arayabilirsiniz. 05378576593

Yorum ekleyebilirsiniz