tüm batın ultrason

Tüm Batın Ultrasonu Nedir?

Tüm batın ultrasonu, batın içindeki organları ve yapıları değerlendirmek için kullanılan invaziv olmayan bir prosedürdür. Buna karaciğer, safra kesesi, pankreas, safra kanalları, dalak ve abdominal aort dahildir. Ultrason teknolojisi, batın organlarının ve yapılarının vücudun dışından hızlı bir şekilde görüntülenmesini sağlar. Ultrason, batın organlarına kan akışını değerlendirmek için de kullanılabilir.

Ultrason, duyulamayacak kadar yüksek bir frekansta ultrason dalgaları gönderen bir dönüştürücü kullanır. Ultrason transdüseri cilt üzerine yerleştirilir ve ultrason dalgaları vücuttaki organlara ve yapılara doğru hareket eder. Ses dalgaları bir yankı gibi organlardan yansır ve dönüştürücüye geri döner. Dönüştürücü, yansıyan dalgaları işler ve daha sonra bir bilgisayar tarafından incelenen organ veya dokuların bir görüntüsüne dönüştürülür.

Ses dalgaları, karşılaşılan doku türüne bağlı olarak farklı hızlarda hareket eder – en hızlısı kemik dokusunda ve en yavaşı havada. Ses dalgalarının dönüştürücüye dönüş hızı ve ses dalgasının ne kadarının geri döndüğü dönüştürücü tarafından farklı doku türleri olarak çevrilir.

En iyi ses iletimi için dönüştürücünün cilt üzerinde düzgün hareket etmesini sağlamak ve cilt ile dönüştürücü arasındaki havayı ortadan kaldırmak için dönüştürücüye ve cilde bir ultrason jeli sürülür.

Başka bir ultrason türü, bazen çift yönlü çalışma olarak adlandırılan ve batın içindeki kan akışının hızını ve yönünü göstermek için kullanılan Doppler ultrasondur. Standart bir ultrasondan farklı olarak, Doppler muayenesi sırasında bazı ses dalgaları duyulabilir.

Ultrason, radyasyon veya kontrast madde kullanılmadığından hamilelik sırasında veya kontrast madde alerjisi varlığında güvenle kullanılabilir.

batın durumunu değerlendirmek için uygulanabilecek diğer ilgili prosedürler arasında batın röntgeni , batın bilgisayarlı tomografisi (BT taraması) ve batın anjiyogramı yer alır.

Tüm batın ultrasonu neden yapılır ?

Abdominal ultrason, abdominal organların ve yapıların boyutunu ve yerini değerlendirmek için kullanılabilir. Karnı aşağıdaki gibi durumlar için kontrol etmek için de kullanılabilir:

İlginizi Çekebilir  Epstein-Barr Virüsü Antikor Testi: Tanı ve Yorumlama Rehberi

kistler, tümörler, irin toplanması (apseler), sıvı toplanması, kan damarlarında tıkanıklıklar (pıhtılar), enfeksiyon

Abdominal aortun boyutu, aort anevrizmasını tespit etmek için ultrasonla ölçülebilir. Safra kesesi , böbrekler ve üreterlerdeki taşlar ultrason ile tespit edilebilir.

Abdominal ultrason, abdominal doku biyopsisi yapmak veya bir kist veya apseden sıvı boşaltmak için kullanılan iğnelerin yerleştirilmesine yardımcı olmak için yapılabilir.

Tüm batın ultrasonu, batın içindeki çeşitli yapıların kan akışını değerlendirmek için de kullanılabilir.

Doktorunuzun Tüm batın ultrasonu önermesinin başka nedenleri de olabilir.

Tüm Batın Ultrasonunda İncelenen Alanlar 

Batın Ultrasonu yaptırmak doktorunuz için birçok bilgi sağlar. Tahmin edebileceğiniz gibi, karnımızda birçok organ vardır ve bunların hepsinin vücudumuzun sağlığı ve esenliği için çok önemli rolleri vardır.

batın ultrasonu birçok farklı organın değerlendirilmesini içerir: Karaciğer, Safra Kesesi, Dalak, Pankreas, Böbrekler bu tip ultrason sırasında kapsanan başlıca alanlardır. Doktorunuz bir batın ultrasonu istediyse, bu organların anatomisini görmek ve bu organların, sahip olduğunuz semptomların nedeni olup olmadığını belirlemekle ilgilenebilir.

Karaciğer

Karaciğer, kandaki kimyasal seviyelerin çoğunu düzenler ve yağları parçalamaya yardımcı olan ve onları daha fazla sindirim ve emilim için hazırlayan safra adı verilen bir ürün salgılar. Mide ve bağırsaklardan çıkan kanın tamamı karaciğerden geçer. Karaciğer bu kanı işler ve kandaki besinleri ve ilaçları vücudun geri kalanı için kullanımı daha kolay biçimlere ayırır. Karaciğer karnın sağ üst kadranda bulunur.

Safra kesesi

Safra için bir saklama kabı olan küçük bir kesedir. Safra karaciğer tarafından üretilir ve safra kesesinde depolanır. Sindirim sırasında safra kesesi, yağlı yiyecekleri parçalamaya yardımcı olan ve yenen yiyeceklerin parçalanmasına yardımcı olan safrayı serbest bırakır. Safra taşları, kalsifiye “kayalar” veya oluşan kalınlaşmış safradır. batın ağrısı olan hastalar genellikle safra kesesi taşı veya çamuru ekarte etmek için değerlendirilir. Safra kesesi sağ üst kadranda karaciğerin yanında bulunur.

İlginizi Çekebilir  Sinüs Röntgeni

Böbrekler

Böbrekler, kandaki atık ürünlerin uzaklaştırılması ve idrarın oluşturulması ve atılması yoluyla vücuttaki su sıvı seviyelerinin düzenlenmesi gibi temel bir işlevi yerine getirir. İdrar böbrekler tarafından atılır, üreterlerden (böbreklerden mesaneye giden tüpler) akar ve sonunda idrar, boşaltıldığı mesanede biter. Biri solda, diğeri sağda olmak üzere iki böbrek vardır.

Pankreas

Pankreasın sindirim suları ile bağırsaklardan gelen suları birleştirerek protein, karbonhidrat ve yağları parçalama işini tamamlar. Pankreas ayrıca kandaki şeker seviyesini etkileyen hormonları da salgılar. Ek olarak, pankreas suyu, mideden ince bağırsağa geçen mide asitlerini nötralize etmeye yardımcı olan kimyasallar üretir. Pankreas, karnın ortasında, sternum çentiğinin hemen altında yer alır.

Dalak

Dalağın işlevlerinin çoğu, bağışıklık sistemi veya kan akışı ile ilgilidir. Dalak, eritrosit adı verilen eski kırmızı kan hücrelerini kan kaynağından uzaklaştırır ve beyaz kan hücrelerini veya lenfositleri çıkarır, depolar ve üretir. Bu depolanmış lenfositler, antikorlar üretir ve mikropların ve diğer kalıntıların kan kaynağından uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Dalak sol üst kadranda bulunur.

Mesane 

Batın ultrasonları öncelikle dolu mesane ile yapılır ve daha sonra uygun görüntüler elde edildikten sonra idrara çıkmanız istenecektir. İşeme sonrası mesaneniz yeniden değerlendirilerek herhangi bir boşluk sonrası kalıntı olup olmadığı belirlenir ve varsa görüntüler alınır ve hacim ölçümleri yapılır.

Batın Ultrason Hazırlığı

Karnınızı doğru değerlendirebilmemiz için inceleme saatinizden en az (6) altı saat önce aç olmanız gerekmektedir. İlaç almanız gerekiyorsa, haplarınızı almak için lütfen sadece az miktarda su kullanın.

Batın ultrasonunun “açlık” durumu gerektirmesinin nedeni, yiyecek ve bazı içeceklerin bağırsaklarda veya kolonda gaz veya hava birikmesine neden olmasıdır. Ultrason havanın içini göremez ve bu nedenle havayı en aza indirmek için yapabileceğimiz her şey yardımcı olur.

İlginizi Çekebilir  Glukoz idrar testi

Safra kesesi safra salgılayan bir sindirim organıdır. Safra kesesinin ultrason ile değerlendirilebilmesi için hastanın aç olması şarttır. Bir hasta yemek yediğinde, safra kesesi kasılır ve Ultrason ile yetersiz görülür.

Tüm batın ultrasonu nasıl yapılır ?

Tüm batın ultrasonu görüntüleme merkezi  veya hastanenin radyoloji bölümünde yapılabilir. Her tesisin farklı protokolleri olmasına rağmen, genellikle bu süreci bir ultrason prosedürü izler:

Taramayı engelleyebilecek herhangi bir giysi, mücevher veya diğer nesneleri çıkarmanız istenecektir.

Giysileri çıkarmanız istenirse, giymeniz için size bir önlük verilecektir.

Muayene edilecek batın bölgesine bağlı olarak, muayene masasına sırt üstü veya yan yatacaksınız.

Vücudun ultrason muayenesinden geçecek bölgesine ultrason jeli sürülür.

Ultrason dalgalarını gönderen bir cihaz olan bir dönüştürücü kullanarak, ultrason dalgası hastanın vücuduna gönderilecektir.

Ses, vücudun içindeki yapılardan yansıyacak ve ultrason makinesi, ses dalgalarından gelen bilgileri analiz edecektir.

Ultrason makinesi, bir monitörde bu yapıların bir görüntüsünü oluşturacaktır. Bu görüntüler dijital olarak saklanacaktır.

Tanısal ultrasonda kullanılan yoğunluk seviyelerinde ultrasona maruz kalmanın hastalar veya cihaz operatörleri üzerinde doğrulanmış herhangi bir olumsuz biyolojik etkisi yoktur.

Tüm batın ultrasonundan sonra ne olur?

Tüm batın ultrasonundan sonra özel bir bakım gerekmez. Doktorunuz size farklı bir tavsiyede bulunmadıkça normal diyetinize ve aktivitelerinize devam edebilirsiniz. Doktorunuz, özel durumunuza bağlı olarak, işlemden sonra size ek veya alternatif talimatlar verebilir.

Tüm Batın Ultrasonu Fiyatları 2023 

İstanbulda tüm batın ultrasonu fiyatları bölgeden bölgeye hatta aynı bölgede kurumdan kuruma değişmektedir. Tüm batın ultrasonu fiyatları hakkında bilgi almak için bizi arayabilirsiniz. 05378576593

Yorum ekleyebilirsiniz